W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dofinansowanie

Programy wsparcia podnoszenia efektywności energetycznej

  1. Dla podatników - ulga termomodernizacyjna - Właściwy Urząd Skarbowy

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały  budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, fotowoltaikę, solary dla właścicieli domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej).
Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł
Dowód poniesionych wydatków: faktury VAT
Więcej informacji można uzyskać pod oficjalnym adresem na portalu podatki.gov.pl

  1. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych - Program "Czyste Powietrze" NFOŚiGW

19 września 2018 r. NFOŚiGW oraz WFOŚiGW uruchomiły ogólnopolski program poprawy jakości powietrza. Zakres programu: wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania - termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Forma wsparcia: dotacje - preferencyjne pożyczki
Dla kogo: dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą
Terminy składania wniosków: nabór ciągły do 2027 roku

Kontakt:
WFOŚiGW w Lublinie ul. Spokojna 7, 20-074 Lublin, telefon: 81 742 46 49
Biuro Programu Czyste Powietrze w Lublinie: ul. Wojciechowska 5, 20-704 Lublin, telefon: 81 561 21 61
Ogólnopolska infolinia Programu Czyste Powietrze: tel. 22 340 40 80 (pn.-pt, 8.00-16.00)

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej programu.

  1. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych - Program „Mój Prąd” NFOŚiGW

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program został zaplanowany na lata 2019-2024 lub do wyczerpana budżetu w wysokości 1 mld zł. Można uzyskać dofinansowanie nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale również na magazyny energii, magazyny ciepła i inteligentne systemy zarządzania energią. Obecnie oczekiwane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie.

Kontakt :
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 3a
Infolinia NFOŚiGW: 22-45-90-800, godziny pracy infolinii 7.30-15.00

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej

  1. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych - Program „Moje ciepło” NFOŚiGW

Program umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła właścicielom nowych budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie z programu „Moje Ciepło” dotyczy powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Dofinansowanie wynosi od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (niezależnie od dochodów). Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła można otrzymać od 7 do 21 tys. zł.
Nabór wniosków w formie elektronicznej trwa w trybie ciągłym do wyczerpania dedykowanej puli środków, docelowo aż do 31 grudnia 2026 roku.

Dane kontaktowe i dodatkowe informacje:
Infolinia NFOŚiGW: 22-45-90-800, Godziny pracy infolinii 7.30-15.00
adres e-mail: oficjalna strona internetowa programu: mojecieplo.gov.pl

  1. Dla inwestorów - Program TERMO w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podstawą prawną programu jest Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Beneficjentami szerokiego pakietu funduszy wsparcia mogą być wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.
Formy wsparcia:

  • premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego,
  • premia remontowa,
  • premia MZG (mieszkaniowego zasobu gminy) z opcją grantu MZG,
  • grant OZE,
  • premia kompensacyjna.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego dedykowanej dla Programu TERMO.
Kontakt dedykowany do Programu TERMO: telefon: 801 598 888, 22 475 88 88 e-mail:
Kontakt BGK:
Bank Gospodarstwa Krajowego. Region Lubelski
ul. Spokojna 2, 20-074 Lublin  Telefon: 22 475 16 00 (pn.-pt. 8:00-16:00)  E-mail:

  1. Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: dla JST, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, przedsiębiorstw dużych, małych i mikroprzedsiębiorstw.

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie
ul. Stefczyka 3b, 20-151 Lublin
Telefon: (81) 44 16 864, (81) 44 16 865
Bezpłatna infolinia: 800 175 151
e-mail: PIFE.LUBLIN@lubelskie.pl
Oficjalna strona internetowa z informacjami o naborach i konkursach dostępna na portalu funduszeue.lubelskie.pl

  1. Dla mieszkańców Lublina, właścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych - Program ograniczania niskiej emisji (PONE)

PONE obejmuje dofinansowanie działań polegających na trwałej zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w lokalach i nieruchomościach w granicach administracyjnych Miasta Lublin, na bardziej ekologiczne. O dotację w ramach PONE mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne (w tym najemcy lokali komunalnych), wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne, przedsiębiorcy, czy jednostki sektora finansów publicznych.
Dotacja wynosi 50% poniesionych, udokumentowanych kosztów.
Nabór wniosków o dofinansowanie jest w trybie ciągłym do wyczerpania rocznej puli środków.
Wzory dokumentów oraz dodatkowe informacje znaleźć można na oficjalnej stronie Programu PONE.

Kontakt: Wydział Ochrony Środowiska, ul. Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin, pok. 103 lub pod numerem telefonu (81) 466 26 21, (81) 466 26 00.

  1. Dla mieszkańców Lublina, właścicieli budynków - dopłaty do wymiany ogrzewania oferowane przez LPEC S.A.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. proponuje dopłaty do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej efektywne poprzez:

  • przyłączenie do ciepła systemowego,
  • montaż pompy ciepła,
  • montaż nowoczesnego kotła gazowego.

Program jest skierowany do właścicieli budynków, którzy planują wymianę dotychczasowego źródła ogrzewania. Dopłaty są niezależne od wszystkich pozostałych programów dofinansowań na wymianę urządzeń grzewczych, co oznacza że mogą z nich skorzystać właściciele nieruchomości, którzy planują aplikować o środki np. z Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) lub z Programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie z LPEC S.A. dotyczy wszystkich starych źródeł ogrzewania (również kotłów na paliwo gazowe).
Poziom dofinansowania jest uzależniony jest m.in.: od rodzaju budynku (mieszkalny jednorodzinny, mieszkalny wielorodzinny), roku budowy, ogrzewanej powierzchni.

Szczegółowych informacji na temat Programu Bezzwrotnych Dofinansowań LPEC S.A. udziela:

Dział Ekonomiczny
Ewa Przechocka
mail: ,  telefon: 81 4520 338
Regulaminem i dodatkowe informacje dostępna stronie LPEC S.A.

  1. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, właścicieli wydzielonych lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych - Program "Ciepłe mieszkanie"

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych w mieście poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zlokalizowanych na terenie Lublina. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele takich lokali, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość wsparcia. Dofinansowanie przysługuje do wymiany źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Dodatkowo, oprócz tych prac, uczestnicy programu będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do kosztów objętych dofinansowaniem kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Więcej szczegółowych informacji na temat funkcjonowania Programu na terenie Lublina można znaleźć na stronie w serwisie lublin.eu lub na oficjalnej stronie internetowej dedykowanej Programowi „Ciepłe mieszkanie”, oraz pod numerem telefonu 81 466 26 21

Wsparcie elektromobilności

  1. Program NFOŚiGW "Mój elektryk". Wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

W programie przewidywana jest możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną.

Szczegółowe informacje na temat aktualnych dopłat dla osób fizycznych i przedsiębiorców, zarówno przy zakupie za gotówkę jak i w formie leasingu, można znaleźć na oficjalnej stronie Programu "Mój elektryk".

Dane kontaktowe:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa
Infolinia Programu "Mój elektryk": telefon 22 45 90 800 (wewn. 4)

  1. Program NFOŚiGW. Wsparcie budowy stacji ładowania.

Celem programu jest wsparcie rozwoju infrastruktury do ładownia pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru. W programie przewidziano możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na:

  • budowie nieogólnodostępnej stacji ładowania,
  • budowie ogólnodostępnej stacji ładowania,
  • przebudowie ogólnodostępnej stacji ładowania,
  • budowie lub przebudowie ogólnodostępnej stacji wodoru.

Aktualne informacje o programie i trwających naborach dostępne są na oficjalnej stronie gov.pl

Kontakt w sprawie programu i trwających naborów - pytania należy zadawać wyłącznie z wykorzystaniem dedykowanych skrzynek:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie