W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Projekty i Programy

Europejska Nagroda Energetyczna

Lublin ubiega się o prestiżowe odznaczenie. Miasto dołączyło do starań o przyznanie Europejskiej Nagrody Energetycznej.

Europejska Nagroda Energetyczna (European Energy Award - EEA) to system zarządzania jakością i certyfikacji dla gmin zaangażowanych w zrównoważoną politykę energetyczną, klimatyczną i transportową. EEA jest kompleksowym systemem zarządzania jakością w zakresie efektywności energetycznej obejmując takie dziedziny jak planowanie przestrzenne, dostawy energii, transport, a nawet komunikację i współpracę.

25 września 2018 roku w Lublinie odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Energetycznego składającego się z przedstawicieli Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek: LPEC, ZTM, MPWiK i ZdiM. Zewnętrzni eksperci Krajowej Agencji Poszanowana Energii zaprezentowali założenia i kolejne etapy oceny spełniania kryteriów nagrody, a w trakcie następnych spotkań będą kierować i moderować proces certyfikacji. Pod koniec procesu zewnętrzni audytorzy ocenią postępy i starania miasta aby zdecydować o kształcie i stopniu wyróżnienia.

Gminy uczestniczące w programie IMPLEMENT, który wspiera ubieganie się o EEA, uzyskują dostęp online do narzędzia EEA wpierającego zarządzanie w gminie wraz z katalogiem kryteriów ułatwiających planowanie zadań. Odpowiednie kryteria są standaryzowane na poziomie europejskim, ale dostosowane na poziomie lokalnym - pozwala to na międzynarodową analizę porównawczą, która uwzględnia potencjał gmin do działania. Program wspierają Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Czteroletni proces starań o prestiżową nagrodę będzie okazją do wyznaczania i realizacji celów z zakresu efektywnego zarządzania energią, ochrony klimatu i zmniejszania zanieczyszczeń powietrza w Lublinie.

Więcej informacji na:

https://www.kape.gov.pl/page/implement-1
http://www.european-energy-award.org/eu-project-implement/

logo ekolublin