W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Przeciwdziałanie zmianom klimatu

W dniu 10 czerwca 2015 r. w Lublinie, podczas VII Międzynarodowej Konferencji Ecoforum. ,,Po pierwsze środowisko”, podpisane zostało pierwsze porozumienie w ramach projektu Ministerstwa Środowiska pn. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców”. Porozumienie zawarte między Ministrem Środowiska Maciejem Grabowskim a Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem stanowi deklarację udziału miasta w ww. projekcie, który realizowany będzie w ramach indywidualnego programu koordynowanego przez Ministerstwo Środowiska i finansowanego z Programu Operacyjnego “Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020 oraz programów regionalnych. Ponadto, resort środowiska zapewnia możliwość finansowania działań adaptacyjnych w ramach systemu funduszy środowiskowych.

Projekt skierowany jest do największych miast Polski. Takie umowy zostaną podpisane łącznie z 47 miastami. Plany adaptacyjne mogą dotyczyć przygotowania się na gwałtowne opady deszczu, lokalne podtopienia, ekstremalne upały i wichury, opracowania systemów odprowadzania deszczówki czy też zagospodarowania przestrzennego terenów silnie zurbanizowanych, gdyż np. możliwości wchłaniania deszczu przez glebę są tam mocno ograniczone.

Zmiany klimatu niosą realne i wymierne skutki społeczno-gospodarcze dla państw i miast. W przypadku Polski straty przypisywane zmianom klimatu powstałe w latach 2001-2010 wyniosły ok. 54 mld zł. Podjęcie działań adaptacyjnych jest konieczne, aby uniknąć kolejnych strat.  

 


 

logo ekolublin