W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zielony Lublin

Zieleń to jeden z najcenniejszych elementów wielkiego ekosystemu jakim jest miasto. Lublin, położony na kilku wzgórzach i poprzecinany lessowymi wąwozami odbierany jest jako enklawa zieleni, zarówno przez mieszkańców jak i odwiedzających go turystów.

Zarządzanie i gospodarowanie miejskim terenami zieleni stanowi nie lada wyzwanie dla służb komunalnych. W Lublinie duży nacisk kładzie się na rewitalizację oraz rozwój zielonych obszarów. Przykładem pierwszego może być zrealizowanie w 2013 roku projektu na modernizację i rewaloryzację Ogrodu Saskiego. Głównym celem zadania było przywrócenie funkcji społecznych, kulturalnych i turystycznych jednego z najstarszych i najpiękniejszych parków Lublina, stanowiącego zabytek sztuki ogrodowej województwa lubelskiego.

Przykładem drugiego może być powstanie w 2014 roku Parku im. Jana Pawła II, który zlokalizowany jest w jednym z wielu niezwykle cennych krajobrazowo i przyrodniczo wąwozów Lublina. Powstał on w zaledwie w 4 lata i zajmuje obszar ponad 22 hektarów z uwzględnieniem naturalnej rzeźby terenu. Park ten został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Środowiska „ Zielone miasta – w stronę przyszłości!”, który promował działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miast oraz innowacyjność w tych działaniach.

Prace i starania prowadzone przez służby miejskie dostrzeżone zostały przez instytucje zewnętrzne poprzez kilkakrotne uhonorowanie tytułami „Gmina Przyjazna Środowisku i Samorząd Przyjazny Środowisku”.

Powiązane galerie:

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie