W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Park Bronowice

Pomysłodawcą powstania ogrodu miejskiego pomiędzy ulicami Fabryczną i Łęczyńską był nie kto inny jak Feliks Bieczyński – twórca Ogrodu Saskiego. Zamysłem Bieczyńskiego była jak najmniejsza ingerencja w istniejącą zieleń. Zaproponował wykorzystanie prawie sześciu hektarów zadrzewień znajdujących się w przybrzeżnym pasie rzeki Czechówki. Miasto Lublin pieczę nad parkiem objęło w 1875 roku.

Historia parku jest bardzo burzliwa. Początkowo Bieczyński zakładał, że Ogród Saski będzie miejscem odpoczynku elit miejskich (przemysłowców, urzędników, wojskowych, uczonych), a Park Bronowicki ze względu na swoje położenie w pobliżu dzielnic przemysłowych będzie chętniej odwiedzany przez mniej zamożnych Lublinian. Tym bardziej, że Park nie miał zbyt zachęcającego sąsiedztwa. W dziewietnastowiecznej prasie Lublina znalazłem skargi spacerujących po parku osób na działającą w bezpośrednim sąsiedztwie rzeźnię, a przede wszystkim wydobywające się z niej hałasy i nieprzyjemne zapachy. Gdy do tego dodamy hałas z przebiegającej w pobliżu linii kolejowej wydawać by się mogło, że Park nie będzie zbyt popularny. Nic bardziej mylnego. Od połowy lat osiemdziesiątych w każdy weekend koncertowała w parku orkiestra wojskowa, powstały pijalnie wód mineralnych, place zabaw dla dzieci, kawiarenki oraz wypożyczalnie wrotek i szczudeł, a zimą wylewano tu popularną w mieście ślizgawkę. Pierwsza renowacja parku miała miejsce na początku XX wieku. Wtedy to powstało ogrodzenie, poprawiono wiele alejek, a Komitet Trzeźwości dostał koncesję na organizację cotygodniowych zabaw tanecznych. Wielką szkodę w Parku poczyniła wichura, która przeszła nad Lublinem w lipcu 1931 roku. Szacuje się, że bardziej lub mniej ucierpiało prawie 80% drzewostanu, a około 30% zostało całkowicie wyłamane. Wiele szkód w drzewostanie, ale również w infrastrukturze parku poczyniło wrześniowe bombardowanie Lublina oraz podpalenie składowanych w nim paliw przez wycofujące się oddziały niemieckie w 1944 r. Od lipca 1982 r. Park Bronowicki jest obiektem zabytkowym. Z parku korzystają przede wszystkim mieszkańcy okolicznych osiedli wypoczywając w cieniu pod rozłożystymi jesionami, klonami i lipami.

W przypadku uzyskania dofinansowania z środków unijnych przez Miasto Lublin, już w niedługim czasie Park Bronowicki doczeka się gruntownej rewitalizacji.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie