W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Park Rury

Park „Rury” usytuowany jest w wąwozie pomiędzy lubelską dzielnica LSM, a Czubami. Zajmuje powierzchnię ponad 30 ha.

Park ten ma głównie charakter krajobrazowy, posiada liczne nasadzenia na skarpach wąwozu.

Wyróżnia się swoją rzeźbą terenu. Ma silnie pofałdowaną powierzchnię, duże otwarte wierzchowiny, płaskie wzniesienia oraz rynnowate wnętrza, które tworzą kompleks panoramiczny. Można go zaobserwować z dna suchej doliny.

Teren wąwozu został w niewielkim stopniu przekształcony przez człowieka, w przeciwieństwie do przylegających do niego obszarów.

Bogato rosnąca zieleń stanowi dla sąsiedztwa „płuca”, które oczyszczają powietrze okolicznych osiedli z kurzu i szkodliwych substancji. Stan zdrowotny drzew i krzewów rosnących w parku ocenia się jako dobry.

Zwarte grupy roślin stanowią około 15% całego terenu. Największą część, bo ponad 60% stanowią murawy, natomiast najmniej ogródki działkowe – 10%.
20% całego obszaru parku stanowią zbiorowiska ruderalne i segetalne. Są one dużym urozmaiceniem dla całego obszaru wąwozu.

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom