W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Park Zawilcowa

Park Zawilcowa to kolejny zielony teren zagospodarowany w przestrzeni miasta o łącznej powierzchni 14 ha. Powstał na terenie po zrekultywowanym w latach 90. miejskim wysypisku śmieci, obecnie pełni funkcje wypoczynkową, dydaktyczną i rekreacyjną dla mieszkańców. Prace nad jego rewitalizacją prowadzone były w cyklu 2 letnim i zakończyły się w połowie 2018 roku.

Park jest miejscem przyjaznym dla osób w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Składa się z dwóch części. Park dolny to przestrzeń, w której znajduje się Ogród sensoryczny o funkcjach edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców. Jego zadaniem jest oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem, dźwiękiem i fakturą. W ogrodzie powstały podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach oraz strukturze, tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł. Rabaty dzielą ogród na strefę kontrastów ze ścieżką sensoryczną i strefę przyrodniczą. Ogród sensoryczny spełnia także funkcję poznawczą. Znajdują się w nim drewniane rzeźby zwierząt, przyrodnicze gry i tablice edukacyjne, w tym model układu słonecznego.

W parku górnym znajduje się zegar słoneczny i plac fitness dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Parku wybudowano ciągi pieszo-rowerowe o łącznej powierzchni 7 000 m2. Zainstalowano elementy małej architektury, hotele dla owadów i budki lęgowe. Posadzono około 2 500 drzew, 85 000 krzewów (nasadzenia potrwają do końca września), około 35 000 bylin i około 7 000 roślin cebulowych.

Park położony jest w północno-wschodniej części miasta, w dolinie rzeki Bystrzycy przy ul. Zawilcowej. Teren położony jest na granicy korytarza ekologicznego doliny rzeki Bystrzycy, która stanowi jednocześnie korytarz przewietrzający miasta. Koszt prac to około 7,2 mln zł. 5,2 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie