Z roku na rok przybywa w Lublinie coraz więcej zieleni miejskiej, którą tworzą parki miejskie, skwery, zieleń przyuliczna - trawniki, drzewa i krzewy rosnące wzdłuż dróg i ciągów komunikacyjnych, zieleń towarzysząca osiedlom mieszkaniowym, obiektom użyteczności publicznej i cmentarzom oraz roślinność dolin rzecznych i wąwozów.
Tereny zieleni w zagospodarowaniu przestrzennym Lublina tworzą bardzo istotny element, gdyż zwiększają jego atrakcyjność, a także wpływają na jakość życia mieszkańców. Ich rozwój i ochrona musi współgrać z dynamicznym rozwojem tkanki urbanistycznej miasta, co jest nie lada wyzwaniem dla służb miejskich. Każdego roku podejmowane są działania zmierzające do zakładania nowych i odnawiania istniejących terenów zieleni.
Stwarzanie nowych zielonych inwestycji finansowane jest z trzech „puli”:
W tegorocznej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2018, zgłoszone zostały 74 wnioski, czyli o 33 mniej, niż w edycji poprzedniej. Część formalną przeszło 53 projekty.
Składane wnioski były bardzo zróżnicowane. Jedne zawierały już gotowe projekty, kolejne były mniej dopracowane, a inne w małym stopniu dotyczyły zieleni. Wnioskodawcami były zarówno Rady poszczególnych dzielnic, jak i sami mieszkańcy. Bez wątpienia można stwierdzić, że tegoroczne wnioski były na bardziej zaawansowanym poziomie niż w poprzedniej edycji. Osoby składające wnioski dokładniej przedstawiali swoje pomysły, dzięki czemu łatwiej można było je ocenić pod względem merytorycznym i formalnym.
Najwięcej wniosków wpłynęło z dzielnic Felin i Śródmieście. Kilka wniosków dotyczyło zagospodarowania dolin rzek: Czechówki, Czerniejówki i Bystrzycy. Ostatecznie zdecydowano, że zrealizowane zostanie 16 wniosków, a 3 będą wnioskami rezerwowymi. Poniżej tabela przedstawiająca te projekty.
Lubelski Zielony Budżet Obywatelski to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Został wprowadzony w 2016 r. decyzją Prezydenta Krzysztofa Żuka. Była to odpowiedź na wskazania mieszkańców zgłaszane podczas spotkań oraz rosnącą liczbę związanych z zielenią wniosków składanych do Budżetu Obywatelskiego.
Na realizację Zielonego Budżetu Obywatelskiego trafiły 2 mln zł. W pierwszej edycji zgłoszono 107 wniosków, które dotyczyły:
Do realizacji trafiły wówczas 24 projekty:
Budżet MAZ