W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania prozdrowotne w roku 2022

Działania prozdrowotne w roku 2022

Marsz Różowej Wstążki – Lublin 2022 - relacja

W miniony piątek (9 września) z Placu Króla Władysława Łokietka wyruszył Marsz Różowej Wstążki, który wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń związanych z profilaktyką zdrowotną w naszym mieście. Po raz kolejny Miasto Lublin wraz z Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek zorganizowało tę akcję. Celem Marszu było zachęcanie kobiet do wykonywania badań profilaktycznych piersi. Różowy korowód przeszedł z Placu Króla Władysława Łokietka na Plac Litewski.

Ofertę badań profilaktycznych oraz zapisy na mammografię prezentowali:

  • Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli,
  • Centrum Medyczne Sanitas,
  • Centrum Medyczne Luxmed,
  • Instytut Medycyny Wsi.

Ofertę wsparcia dla kobiet borykających się z rakiem piersi przedstawiły także sklepy medyczne Medicus i Pofam oraz firma kosmetyczna wspierająca aktywnie profilaktykę raka piersi tj. AVON. Można było również porozmawiać z członkiniami Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Podczas akcji profilaktycznej rozdawano informatory i ulotki dotyczące profilaktyki nowotworów. Nie zabrakło również atrakcji artystycznych. Spotkanie uświetnili występami: „Sławiniacy”- kapela ludowa, zespół Fly Five oraz zespoły z Domu Kultury Łęgi. W marszu uczestniczyły także zawodniczki z Lubelskiego Klubu Sportowego Amazonki Budowlani Lublin.

Przez Lublin przejdzie Marsz Różowej Wstążki

W piątek (9 września) deptakiem Krakowskiego Przedmieścia przejdzie „Marsz Różowej Wstążki”. Na Placu Litewskim będzie można zapisać się na badania mammograficzne oraz zapoznać się z ofertą lubelskich podmiotów medycznych w tym zakresie.

– Co roku przypominamy naszym mieszkankom o potrzebie badań profilaktycznych i troski o zdrowie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku nowotworu piersi, gdzie profilaktyka i systematyczne badanie piersi mają kluczowe znaczenie. Według badań rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny, pod warunkiem jego wczesnego wykrycia. Mamy nadzieję, że wspólny marsz i kolor różowy, który z tej okazji pojawi się w przestrzeni miasta, będzie też wyrazem wsparcia i solidarności z wszystkimi osobami chorującymi na raka piersi – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Spraw Społecznych.

„Marsz Różowej Wstążki” wyruszy o godz. 14.30 z placu Łokietka, a zakończy się na Placu Litewskim.

Po Marszu podczas spotkania na Placu Litewskim będzie można zapisać się na badanie mammograficzne. Swoją ofertę badań profilaktycznych zaprezentują: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Centrum Medyczne Sanitas, Centrum Medyczne Luxmed oraz Instytut Medycyny Wsi. Ofertę wsparcia dla kobiet borykających się z rakiem piersi zaprezentują także sklepy medyczne Medicus i Pofam oraz firmy kosmetyczne wspierające aktywnie profilaktykę raka piersi tj. AVON oraz Oriflame. Będzie można również porozmawiać z członkiniami Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.

W tym roku w Marszu będą po raz pierwszy uczestniczyć także zawodniczki z Lubelskiego Klubu Sportowego Amazonki Budowlani Lublin. Całość wydarzenia wzbogacona zostanie oprawą muzyczną w wykonaniu Zespołu „Sławiniacy”.

Akcja organizowana jest przez Miasto Lublin we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek.

Profilaktyka w Lublinie

W piątek (3 czerwca) br. na Placu im Lecha Kaczyńskiego w Lublinie Rodzinny Festyn Zdrowotny zainaugurował Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. W trakcie wydarzenia odbyły się m.in. pokazy karate, liczne konkursy dla dzieci i dla dorosłych, występy artystyczne, gry i zabawy z nagrodami. Nagrody dla uczestników konkursów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom zostały zakupione w ramach realizacji zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na rok 2022. Celem tej części festynu była promocja zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień oraz promocja zdrowia psychicznego.

W programie wydarzenia można było również dowiedzieć się o rodzicielstwie zastępczym . Niezbędnych informacji udzielali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

W trakcie Festynu można było uzyskać porady psychologiczne, dietetyczne, kosmetyczne, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cukru oraz zrobić badanie ostrości wzroku.

Festyn był także okazją do promowania nauki samobadania piersi, które pozwala na wczesne wykrycie guzków. Organizatorzy zachęcali ponadto do badań w zakresie profilaktyki nowotworów skóry, natomiast dla zdrowia psychicznego można było nauczyć się technik relaksacyjnych.

Osoby planujące podróż zagraniczną do krajów Unii Europejskiej mogły na miejscu wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bezpieczny sezon wakacyjny był również tematem związanym z promocją szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Piątkowy festyn to początek Lubelskich Dni Promujących Zdrowie oraz Lubelskich Dni Seniora, podczas których będzie można się spotkać ze specjalistami i uzyskać nieodpłatną poradę.  Dzięki podmiotom medycznym oraz różnego rodzaju organizacjom pozarządowym działającym na terenie Lublina udało się przygotować bogatą ofertę badań i konsultacji obejmujących różne obszary medycyny. Przypominamy, że Lubelskie Dni Promujące Zdrowie trwają do 10 czerwca 2022r. w załączeniu oferta badań i konsultacji.

Wszystkim podmiotom biorącym udział w festynie, a także mieszkańcom którzy tak licznie przybyli składamy serdeczne podziękowania.

Do pobrania

Miasto zachęca do dbania o zdrowie i ułatwia skorzystanie z profilaktyki

Szeroka oferta badań profilaktycznych i konsultacji medycznych, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych to oferta Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. Wydarzeniem inaugurującym tegoroczną edycję będzie Rodzinny Festyn Zdrowotny, na który zapraszamy 3 czerwca w godz. 12.00-18.00 na pl. Kaczyńskiego przy Centrum Kultury w Lublinie.

– Poprzez tego typu akcje profilaktyczne przypominamy o potrzebie dbania o zdrowie, o wpływie naszego stylu życia na kondycję zdrowotną czy o metodach wzmacniania odporności i stanu fizycznego. Dzięki podmiotom medycznym i różnego rodzaju organizacjom działającym na terenie Lublina udało się przygotować bogatą ofertę badań i konsultacji obejmujących różne obszary medycyny. Budując potencjał zdrowotny naszych mieszkańców staramy się stworzyć możliwość wykonywania podstawowych badań również obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Lublina w związku z wojną w ich kraju – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Rodzinny Festyn Zdrowotny to okazja do edukacji prozdrowotnej dla dzieci i dorosłych połączonej z dobrą zabawą. Przewidziano wiele atrakcji m.in. pokazy karate, konkursy dla dzieci i dla dorosłych, gry i zabawy z nagrodami. W trakcie Festynu będzie także możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji i porad medycznych, dietetycznych i kosmetycznych oraz spróbowania zdrowej żywności. Zainteresowane osoby będą mogły wyrobić kartę EKUZ oraz założyć Internetowe Konta Pacjenta. Festyn będzie też okazją do obchodów Dnia Dziecka oraz Dni Rodzicielstwa Zastępczego.

Natomiast podczas Lubelskich Dni Promujących Zdrowie, czyli od 3 do 10 czerwca mieszkańcy skorzystać mogą z oferty przygotowanej przez partnerów wydarzenia. Szczegółowe informacje o dostępnych badaniach profilaktycznych, poradach, konsultacjach i wykładach znajdują się w załączonym poniżej pliku.

Do pobrania

Lubelskie szkoły przypomną uczniom zasady dbania o zęby

W dniu 20 marca 2022 r. obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Jest to okazja do upowszechniania wiedzy na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej oraz promowania profilaktyki stomatologicznej. Zaniedbania w tym zakresie mogą przyczynić się do powstania chorób ogólnoustrojowych.

– Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonały moment, by zwrócić uwagę na problem, jakim jest próchnica zębów wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcić uczniów do dbania o prawidłowe nawyki higieniczne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Na terenie lubelskich szkół, w których funkcjonują szkolne gabinety stomatologiczne, odbędą się spotkania informacyjno-edukacyjne dla uczniów. W ramach tych spotkań będzie poruszana tematyka znaczenia higieny jamy ustnej dla zdrowia całego organizmu. Ponadto uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi metodami dbania o higienę jamy ustnej, zaleceniami dotyczącymi profilaktyki próchnicy oraz chorób jamy ustnej i przyzębia.

Profilaktyka na Dzień Kobiet w Lublinie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Miasto Lublin oraz pomioty medyczne zapraszają na badania profilaktyczne. Jest to okazja by pomyśleć o własnym zdrowiu. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala wcześnie wykryć problemy zdrowotne i ustrzec się przed chorobą. Poniżej znajduje się oferta badań profilaktycznych przygotowanych przez różne podmioty medyczne na Dzień Kobiet.

  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Profilaktyczno - Lecznicze w Lublinie ul. Nałęczowska 27

- badanie mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69, tel. 81 533 00 34, należy wybrać z menu głosowego: 3

- badania cytologiczne, tel 81 533 00 34, należy wybrać z menu głosowego: 1

  • Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie ul. Jaczewskiego 2

- badania, edukacja, konsultacja lekarska w kierunku boreliozy,  Zgłoszenia telefoniczne: 81 71 84 573, 81 71 84 530; elektronicznie profilaktyka.borelioza@imw.lublin.pl; osobiście w Przychodni Instytutu Medycyny Wsi. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.imw.lublin.pl (zakładka Projekty).

  • Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, ul. Jaczewskiego 7

- USG ginekologiczne, cytologia, mammografia dla kobiet w wieku 50-69, pomiar cukru, pomiar BMI, pomiar ciśnienia krwi, nauka samobadania piersi.

Badania będą wykonywane w Ośrodku Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia budynek nr 3 , piętro 2, tel. 81 454 1572.

  • LUXMED, ul. Koncertowa 4D, Lublin

- mammografia dla kobiet w wieku 50-69

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu tel. 81 532 37 11.

- Profilaktyka 40 PLUS

Aby otrzymać e-skierowanie należy zadzwonić na infolinię Domowej Opieki Medycznej tel. 22 735 39 53, lub wypełnić ankietę online zamieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Skierowanie generuje się do 2 dni roboczych. Bezpłatne badania dostępne w programie: morfologia, cholesterol całkowity lub lipidogram, glukoza, ALAT, ASPAT, GGTP, kreatynina we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale, PSA 3 generacja, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI).

Kontakt: tel. 81 532 37 11

Warto się badać, aby za wczasu wykryć niebezpieczną chorobę

Wzrastająca liczba zachorowań na różnego rodzaju nowotwory jest powodem, dla którego warto regularnie poddawać się badaniom. Mieszkańcy Lublina mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych, tj: mammografia, cytologia, kolonoskopia i tomografia płuc.

Wykonywane są w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli przy ul. dr K. Jaczewskiego 7. Badania nie wymagają skierowań, wystarczy zadzwonić i umówić się na badanie.

Wykonując je możemy upewnić się, że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku, a wykryte na wczesnym etapie problemy zdrowotne mogą zostać wyeliminowane, dając szansę na szybkie i całkowite wyleczenie.

Informacje na temat poszczególnych badań można uzyskać pod wskazanymi numerami telefonów:

  • tomografia płuc - tel. 502 206 778
  • kolonoskopia - tel. 81 454 15 70
  • mammografia, cytologia - tel. 81 454 1572