W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania prozdrowotne w roku 2023

Działania prozdrowotne w roku 2023

Marsz Różowej Wstążki

W piątek 29 września ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki .

Akcja zorganizowana była przez Urząd Miasta Lublin przy współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek. Główną ideą Marszu Różowej Wstążki jest popularyzowanie wiedzy o raku piersi, okazanie wsparcia kobietom w walce z chorobą nowotworową i zachęcanie ich do wykonywania regularnych badań mammograficznych.

Wydarzeniem towarzyszącym były prelekcje dotyczące profilaktyki chorób onkologicznych a wykładowcami byli specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1 oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Marsz rozpoczął się na Placu Króla Władysława Łokietka 1 przed Ratuszem o godz: 14.00 i po oficjalnym otwarciu wszyscy uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu na Plac Litewski, gdzie do godz. 17:00 były zorganizowane punkty informacyjno – konsultacyjne.

Podczas spotkania można było się zapisać na badanie mammograficzne oraz skorzystać z oferty przygotowanej przez podmioty medyczne. Szeroką ofertę badań profilaktycznych zaprezentowali: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Centrum Medyczne Sanitas, Centrum Medyczne Luxmed.

W tym roku w Marszu uczestniczyła duża liczba młodzieży z lubelskich szkół oraz zawodniczki z Lubelskiego Klubu Sportowego Amazonki Budowlani Lublin. Całość wydarzenia wzbogacona została oprawą muzyczną w wykonaniu Zespołu „Sławiniacy”, zespołów tanecznych z Domu Kultury Łęgi, Centrum Rozwoju Dziecka oraz Zespołu FLY FIVE.

Rodzinny Festyn Zdrowotny

W środę 31 maja 2023 r. Urząd Miasta wraz z partnerami po raz kolejny zaprosili mieszkańców Lublina do uczestnictwa w akcji prozdrowotnej - Rodzinnym Festynie Zdrowotnym, który odbył się w ramach Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. Mieszkańcy Lublina mogli skorzystać z nieodpłatnych porad z zakresu dietetyki, onkologii i kosmetologii. Podczas Festynu prezentowana była szeroka gama działań z obszaru profilaktyki uzależnień od alkoholu, substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Można było wykonać bezpłatnie badania profilaktyczne min. pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, masy i składu ciała, Badania przeprowadzali pracownicy lubelskich podmiotów medycznych oraz studenci kierunków medycznych lubelskich uczelni. Można było również zapisać się do udziału w programach profilaktycznych oraz nauczyć prawidłowej dezynfekcji rąk. Osoby planujące letnie wyjazdy zagraniczne mogły uzyskać kartę EKUZ.

Ponadto w programie było wiele atrakcji i konkursów z nagrodami, występy artystyczne i sportowe. Celem spotkania było min. przypomnienie o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych jako jednego z elementów dbałości o zdrowie.

Zapraszamy do udziału w Lubelskich Dniach Promujących Zdrowie

Mieszkańcy i mieszkanki Lublina po raz kolejny będą mogli skorzystać z szerokiej oferty badań profilaktycznych i konsultacji medycznych przygotowanej w ramach Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 29 maja do 2 czerwca.

– W dzisiejszych czasach, w natłoku zadań i obowiązków często zapominamy o własnym zdrowiu. Dlatego poprzez tego typu akcje profilaktyczne pragniemy przypomnieć naszym mieszkańcom i mieszkankom o potrzebie dbania o siebie i swoich bliskich. Zachęcam do skorzystania z tegorocznej oferty Lubelskich Dni Promujących Zdrowie. Dzięki podmiotom medycznym i różnego rodzaju organizacjom działającym na terenie Lublina, ponownie udało nam się stworzyć dostępną dla wszystkich szeroką ofertę badań i konsultacji obejmujących różne obszary medycyny – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Podczas Lubelskich Dni Promujących Zdrowie mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji zdrowotnych przygotowanych przez partnerów akcji. Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzeniu będzie towarzyszył Rodzinny Festyn Zdrowotny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Festyn odbędzie się w środę (31 maja) w godz. 14.00-18.00 na pl. Lecha Kaczyńskiego przy Centrum Kultury w Lublinie. Podczas wydarzenia przewidziano wiele atrakcji, m.in. pokazy taneczne, konkursy dla dzieci i dla dorosłych, gry i zabawy z nagrodami. W trakcie Festynu będzie także możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji i porad medycznych, dietetycznych i kosmetycznych, a zainteresowane osoby wyrobią kartę EKUZ.

Szczegółowe informacje o dostępnych w ramach Lubelskich Dni Promujących Zdrowie badaniach profilaktycznych, poradach, konsultacjach i wykładach znajdują się w załączonym pliku.

Do pobrania

Miasto włącza się w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Miasto Lublin co roku włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko” oraz przygotowało szereg wydarzeń i porad specjalistów. Wszystko, po to by propagować wiedzę na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem i pomóc lepiej zrozumieć te zaburzenia.

– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Lublinie jest obchodzony po raz kolejny, a każdego roku w nasze obchody włącza się coraz więcej podmiotów i organizacji. Jest to więc wspólna inicjatywa i cieszy nas ta solidarność oraz aktywność na rzecz osób, które potrzebują pomocy i wsparcia. Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetlone zostaną na całym świecie reprezentacyjne budynki. W Lublinie, w godzinach 18.00-21.00, na niebiesko rozbłyśnie stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski. Przez kolejne dni kwietnia w ramach Lubelskich Dni Autyzmu możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi ze spektrum autyzmu, wsparcia psychologicznego w formie konsultacji stacjonarnych i online czy warsztatów oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności. Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Lublinie prezentowane będą filmy przedstawiające uczniów w spektrum autyzmu w różnych aktywnościach w szkole i w domu. 3 kwietnia od godz. 10.00 Niebieski spacer przejdzie od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego. Dokładny program znajduje się w załączniku.

– Zaburzenia autystyczne stwierdzane są u coraz większej liczby młodych osób. Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnozę oraz oddzielenie faktów od mitów i półprawd na temat osób nieneurotypowych. Ważna jest też świadomość otoczenia, co do tego z jakimi trudnościami borykają się koleżanki i koledzy w spektrum oraz wrażliwość na ich potrzeby. Dlatego w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ujęliśmy wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W programie Tygodnia Świadomości Autyzmu znajdują się przyjazne osobom w spektrum zajęcia takie jak warsztaty krawieckie, pokazy filmowe, oprowadzanie po wystawie. Uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski służący do stymulacji układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi, posłuchają też o literaturze tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. W planie jest również akcja szycia mobilnych stref ciszy z filcu, w które mają być wyposażone lubelskie szkoły, przedszkola czy biblioteki. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz ich opis i praktyczne informacje znajdują się w załączniku.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.

Do pobrania

Plac Litewski rozbłyśnie na fioletowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki

W najbliższą niedzielę (26 marca) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Padaczki. W geście solidarności z osobami chorującymi na to schorzenie, Miasto Lublin symbolicznie włączy się w obchody wydarzenia.

Z tej okazji około godziny 19.00 iluminacja na elementach Placu Litewskiego zmieni barwę na fioletową. Podświetlone będą topola – tzw. Baobab oraz donice kasztanowców. Kolor zmieni również oświetlenie fontanny multimedialnej.

Obchodzony z końcem marca Międzynarodowy Dzień Padaczki, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz zainicjowanie zmiany w postrzeganiu osób, które z nią żyją. Z inicjatywą uczczenia w Lublinie tego wydarzenia wystąpiła Fundacja NeuroPozytywni.

Choroba Alzheimera to temat kolejnej „Środy z Profilaktyką” – akcji NFZ

Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe w przypadku kobiet. Choroba Alzheimera to temat kolejnej „Środy z Profilaktyką” - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, każdego roku w Polsce mamy ponad 100 tys. nowych pacjentów z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2022 roku 357 tys., z czego 70 % chorych stanowiły kobiety.

Wsparcie dla chorego i opiekuna

– Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia? Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował także poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.

W raporcie NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewneotwiera się w nowej karcie przeczytasz o:

  • czynnikach ryzyka choroby Alzheimera,
  • epidemiologii choroby,
  • lekach stosowanych w leczeniu i kosztach leczenia,
  • refundacji wyrobów medycznych.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych oraz szerokiej dystrybucji z informacją o cyklu NFZ. W każdy poniedziałek publikowany jest na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ post zapowiadający temat „Środy z Profilaktyką”.

Dzień Kobiet z profilaktyką

Z okazji Dnia Kobiet, w ramach cyklu „Środa z Profilaktyką”, NFZ podejmuje temat pierwszej wizyty młodej kobiety u ginekologa. W rozmowach dostępnych w materiale filmowym eksperci zwracają uwagę na to, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie, a wizyty u ginekologa mają charakter profilaktyczny i dają szanse na wczesne wykrycie choroby.

Ponadto w dniach od 6 do 10 marca w oddziałach NFZ na kobiety czekają profilaktyczne niespodzianki: pomiary składu i masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, warsztaty z samobadania piersi, indywidualny plan żywieniowy oraz pakiet informacji o zalecanych programach profilaktycznych.

Więcej w materiale filmowym.