W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna

„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna
27.05.202114:33

Zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Alzheimer – rozumiem – wspieram”. Organizatorami akcji jest Alzheimer Polska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz poszerzenie świadomości społecznej o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych.

Temat chorób otępiennych stanowi ważny problem społeczny. W Polsce żyje ponad 500 tysięcy osób z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji.

Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia są często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc, bo brak im podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.

Założeniem kampanii jest nie tylko wzrost świadomości społecznej o specyfice choroby otępiennej, ale przede wszystkim przekonanie, że akcja ta przyczyni się do jak najwcześniejszego diagnozowania, poprawy dostępu do leczenia oraz zapewnienia chorym i ich opiekunom odpowiedniego wsparcia.

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich znajdują się materiały dotyczące różnych aspektów choroby otępiennej, od najczęściej zadawanych pytań, poprzez diagnozę, leczenie i opiekę do problemów prawnych.

Ponadto istnieje możliwość przeprowadzenia przez chętne osoby w wieku 55+ testów sprawności ruchowej i poznawczej na platformie internetowej www.testysenioralne.pl Są to narzędzia opracowane przez zespół specjalistów, dostosowane do wykorzystania w warunkach domowych. Badanie składa się z testu pamięci i testu sprawności ruchowej. Testy są bezpłatne, a do ich wykonania potrzebny jest tablet lub inne urządzenie z ekranem dotykowym oraz zaciszne pomieszczenie z dostępem do internetu. Dodatkowo można skorzystać z rozmowy z psychologiem – to jest usługa odpłatna i wymaga umówienia się. Badanie na platformie internetowej nie postawi diagnozy, ale wskaże, czy dana osoba ma problem sugerujący chorobę otępienną i czy powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie do specjalisty (geriatry, neurologa, psychiatry) w celu przeprowadzenia pogłębionych badań.

Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej materiałami oraz do przeprowadzenia testów i skorzystania z informacji zamieszczonych na wskazanej powyżej stronie RPO. Wczesna diagnoza umożliwia wydłużenie nawet o kilka lat okresu samodzielnego życia, bez potrzeby korzystania z intensywnej, całodobowej opieki.

INFOLINIA – 800 676 676

poniedziałek: 10.00 – 18.00

wtorek – piątek: 8.00 – 16.00

Połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych

Pliki do pobrania