W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpłatne warsztaty na temat przemocy w rodzinie

Bezpłatne warsztaty na temat przemocy w rodzinie
28.09.202109:14

Miasto Lublin rozpoczyna kampanię informacyjno-szkoleniową z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach kampanii przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Zespołu Interdyscyplinarnego organizują cykl bezpłatnych warsztatów dla pracowników placówek oświatowych i ochrony zdrowia. Eksperci przypomną o zasadach wdrażania i realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, a także omówią zasady postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie.

– Główne wytyczne i rekomendacje w zakresie przeciwdziałania problemowi przemocy wyznacza „Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie na lata 2021-2025”, który wypracowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Jednym z przyjętych w programie priorytetów jest współpraca międzyinstytucjonalna oraz edukacja. Przemoc w rodzinie nie jest bowiem zagadnieniem wyłącznie o charakterze karnym, ale ma także wymiar socjalny, psychologiczny i zdrowotny. Zatem, aby skutecznie pomóc rodzinie, niezbędna jest aktywna współpraca specjalistów z rożnych dziedzin. Stąd nasz pomysł na bezpłatne warsztaty szkoleniowe dla pracowników szkół i placówek ochrony zdrowia, czyli grup zawodowych mających częsty kontakt z dziećmi, młodzieżą ich rodzicami. Nasza kampania jest szczególnie ważna w kontekście długiego okresu izolacji i konieczności społecznego dystansowania się, które nie pozostały bez wpływu na zjawisko przemocy, w tym przemocy w rodzinie. Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniach – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W ramach warsztatów przewidziano m.in. zajęcia praktyczne obejmujące zasady wypełniania formularza „Niebieska Karta – A”, omówienie kwestionariuszy oceny ryzyka wystąpienia przemocy oraz sposobów reagowania na symptomy przemocy wśród rodzin uczniów oraz pacjentów.

Najbliższe zajęcia warsztatowe odbędą się 29 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie, przy ul. Kalinowszczyzna 70. Dalsze terminy warsztatów ustalane będą w zależności od liczby osób zgłaszających chęć uczestnictwa.

Osoby zainteresowane ofertą szkoleń prosimy o kontakt z pracownikami Sekcji ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPR przy ul. Głębokiej 11, tel. 81 466 54 86 lub 87, email: sekcjank@mopr.lublin.eu.