W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezrobocie – szansa czy zagrożenie?

Bezrobocie – szansa czy zagrożenie?
07.05.202008:13

Epidemia COVID-19 wpływa na niemal każdą sferę naszego życia. Oprócz zmartwień dla wielu osób obecna sytuacja wiąże się z utratą pracy.

Osoba bezrobotna doznaje szoku, musi się skonfrontować z niepewnością oraz odnaleźć w zupełnie nowej sytuacji. Po początkowej dezorientacji, smutku i lęku, mogą pojawiać się gniew, żal i niezgoda na zaistniałą rzeczywistość. Narastająca frustracja wpływa na zdolności poznawcze osoby – obniża się koncentracja, spada sprawność myślenia. Może pojawiać się konfliktowość i zachowania agresywne oraz wyczerpanie trudnymi emocjami. W kolejnym etapie osoba bezrobotna może mieć nadzieję na znalezienie nowego zatrudnienia i więcej energii do działania. Jeżeli  w tym momencie nie znajdzie pracy, może być narażona na stany depresyjne oraz zaburzenia psychosomatyczne spowodowane chronicznym stresem. Długotrwałe pozostawianie bez pracy jest także czynnikiem ryzyka uzależnień oraz myśli samobójczych. 

Emocje pojawiające się w okolicznościach utraty i poszukiwania pracy mogą znacznie utrudniać codziennie funkcjonowanie. Warto pamiętać, że jak w każdej trudnej sytuacji emocje nie są czymś stałym, zmieniają się w czasie. Aby jednak szybciej poradzić sobie z trudnościami i móc efektywnie działać można skorzystać z konsultacji psychologicznej. Psycholog pomoże zrozumieć oraz zaakceptować pojawiające się emocje, rozwinąć świadomość mocnych stron, a także wesprze w określeniu nowych celów.

Profesjonalne wsparcie psychologa może spowodować, że ta wymuszona zmiana obkupiona kryzysem, z dłuższej perspektywy okaże się być dobrym momentem do zmiany na lepsze – do realizowania swoich marzeń.