W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Blisko 2 mln zł na opiekę stomatologiczną lubelskich uczniów

Blisko 2 mln zł na opiekę stomatologiczną lubelskich uczniów
03.02.202110:23

Trwa konkurs na wybór realizatorów Programu profilaktyki próchnicy zębów dla uczniów lubelskich szkół w latach 2021-2023. Do konkursu mogą przystąpić podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym zakresie. Oferty przyjmowane są do 15 lutego.

– Program walki z próchnicą to jeden z kilku programów zdrowotnych realizowanych przez Miasto Lublin. Obecnie przyjmowane są zgłoszenia od podmiotów, które mają świadczyć opiekę stomatologiczną na rzecz lubelskich uczniów w latach 2021-2023. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna nie przeszkodzi w pełnej realizacji programu. Jego celem jest nie tylko bieżące leczenie i kontrola stanu uzębienia, ale także prowadzenie działań edukacyjnych, które podnoszą świadomość i pozwalają na utrwalenie dobrych nawyków. Ma to duże znaczenie dla utrzymania ogólnego zdrowia uczniów zarówno teraz, jak i w przyszłości – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Głównym celem programu jest poprawa stanu uzębienia poprzez zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Lublinie. Realizowane już od 2009 r. działania profilaktyczne pozwalają na zwiększenie dostępności do świadczeń opieki stomatologicznej w ramach funkcjonujących na terenie szkół gabinetów stomatologicznych i stanowią uzupełnienie świadczeń gwarantowanych udzielanych w ramach kontraktów z NFZ. W ramach środków z budżetu Miasta Lublin w latach 2021-2023 program profilaktyczny obejmować będzie profilaktykę stomatologiczną (lakowanie i lakierowanie zębów), leczenie zębów materiałami światłoutwardzalnymi oraz działania edukacyjne.

Adresatami programu są uczniowie lubelskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych oraz ich rodzice/opiekunowie i nauczyciele. O objęciu dziecka opieką stomatologiczną w ramach programu decyduje zgoda jego rodziców lub opiekunów wyrażona w formie pisemnej.

Do konkursu mogą przystąpić podmioty wykonujące działalność leczniczą w zakresie opieki stomatologicznej. Formularz ofertowy oraz wzór oświadczeń i szczegółowe warunki konkursu znajdują się na stronie lublin.eu. Możliwe jest także uzyskanie informacji w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, w pokoju nr 296. Dokumenty konkursowe można składać w terminie do 15 lutego.

Na realizację programu w latach 2021-2023 przeznaczono środki w kwocie blisko 2 mln zł.