W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku
13.10.202214:26

W drugi czwartek października obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku.  W ten sposób promowana jest wiedza na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki tych schorzeń. W ramach obchodów podejmowane są działania mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zaburzeń widzenia, które stanowią poważny problem zdrowia publicznego.

Miasto Lublin realizuje od lat program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza skierowany do uczniów klas II szkół podstawowych. Od września, wraz z nowym rokiem szkolnym w 32 szkołach podstawowych na terenie Lublina ruszyły spotkania edukacyjne z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci i nauczycielami dotyczące profilaktyki wad wzroku, a następnie badania przesiewowe uczniów. Miasto włącza się w obchody Światowego Dnia Wzroku poprzez działania edukacyjne i promowanie profilaktyki. Dla ochrony wzroku warto pamiętać o regularnych badaniach, używaniu odpowiednich okularów lub soczewek, a także zachowaniu właściwego ustawienia monitora komputera podczas pracy.

Członek Klastra Lubelska Medycyna - Eyemed Centrum Okulistyczne przygotował dla mieszkańców Lublina spotkanie promujące zdrowe widzenie. W dniach 20 – 22 października w godzinach 10.00-20.00 na mieszkańców czekać będą konsultacje dotyczące zdrowia oczu, wykrywania wad wzroku oraz ich korekty. Otrzymać będzie można materiały edukacyjne, a także bezpłatne vouchery na badania wzroku w kierunku zaćmy oraz laserowej korekcji wzroku. Spotkanie odbędzie się w Galerii Handlowej Skende, przy Alei Spółdzielczości Pracy 88.

Prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Chociaż problemy z widzeniem dotyczą  znacznej części populacji w mniejszym lub większym zakresie, często są one możliwe do skorygowania.