W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja pod hasłem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - Jeszcze przyjemność, czy już uzależnienie?

Konferencja pod hasłem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - Jeszcze przyjemność, czy już uzależnienie?
16.02.202313:20

W dniu 13 lutego 2023 r. pod hasłem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - Jeszcze przyjemność, czy już uzależnienie?” odbyła się kolejna konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Wydział Zdrowia i Profilaktyki dla pedagogów i nauczycieli lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem konferencji było poszerzenie i propagowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z używaniem nowoczesnych technologi przez uczniów. Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć kiedy nowoczesne technologie stają się nałogiem i jakie niosą zagrożenie.

Wykłady podczas konferencji prezentowali eksperci:

  • dr Małgorzata Artymiak, Specjalistyczna Poradnia Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie - „Korzystanie przez uczniów z nowych technologii - podejmowanie właściwych działań edukacyjnych”,
  • dr Aleksandra Radoń, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie - „Jaki wpływ na organizm młodego człowieka ma częste korzystanie z telefonu i komputera?”,
  • Aleksandra Sadowska, Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie - „Kiedy komputer i telefon staje się nałogiem? Czy od mediów można się uzależnić?”,
  • Karol Majewski, Sekcja Informatyki Śledczej Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - „Zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii - aspekt prawny”.

Wszyscy eksperci stwierdzili, że najbardziej na uzależnienie od nowoczesnych technologii narażone są dzieci, z którymi nie buduje się bliskich relacji. Skala problemu uzależnień behawioralnych rośnie i dotyka zwłaszcza dzieci, które nie mają żadnych zainteresowań, hobby czy kontroli ze strony rodziców. Chociaż nowoczesne technologie niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla rozwoju młodego człowieka, mogą też pozytywnie oddziaływać i być źródłem korzystania z zasobów wiedzy. Dlatego przewodnikiem dla dziecka w wirtualnym świecie powinien być przede wszystkim aktywny i zaangażowany rodzic oraz wychowawca.