W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie Dni Autyzmu - relacja

Lubelskie Dni Autyzmu - relacja
05.04.201911:52

W dniu 2 kwietnia 2019 r. obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Miasto Lublin włączyło się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko”, która miała na celu propagowanie wiedzy na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem.

Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, w Lublinie, w godzinach 1900-2200 kilka budynków zostało podświetlonych na kolor niebieski: Centrum Spotkania Kultur, Stadion Arena Lublin, Kościół Akademicki KUL. Do akcji włączył się także Szpital Neuropsychiatryczny. W godzinach 1900-2015 na Placu Teatralnym przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur odbyło się spotkanie otwarte dla mieszkańców Lublina, które miało charakter integracyjny. W spotkaniu uczestniczyły osoby z autyzmem, ich rodziny oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych Miasta Lublin, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych, działających w obszarze wspierania osób ze spektrum autyzmu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób.

Obchody Lubelskich Dni Autyzmu w dniu 2 kwietnia 2019 r. w godzinach przedpołudniowych zainaugurowane zostały konferencją na temat: „Jak być szczęśliwym rodzicem wyjątkowego dziecka”, której organizatorem była Fundacja Wiatraki we współpracy z Miastem Lublin. W konferencji uczestniczyło około 100 osób. Bogaty program konferencji pozwolił na przybliżenie problematyki dotyczącej wychowywania dzieci ze spektrum autyzmu. Szczególnie ważnym aspektem merytorycznym spotkania było wskazanie rodzicom metod i sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnościami dnia codziennego, które wynikają ze specyficznych potrzeb i zachowań dzieci autystycznych.

Obchody Lubelskich Dni Autyzmu w 2019 r. zorganizowane zostały we współpracy z Fundacją Alpha, Krajowym Towarzystwem Autyzmu - Oddział w Lublinie, NZOZ Sanus, Szkołą Podstawową Specjalną nr 26, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 2, Zespołem Poradni Nr 3, Fundacją Wiatraki, Zespołem Ośrodków Wsparcia - Środowiskowym Domem Samopomocy, Lubelskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim oraz Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym „Tajemniczy Ogród” .