W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację miejskiego programu in vitro

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację miejskiego programu in vitro
01.02.202310:47

Mieszkańcy Lublina będą mogli korzystać z miejskiego wsparcia finansowego do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Miasto Lublin właśnie ogłosiło konkurs na realizację tego programu polityki zdrowotnej.

Od wielu lat diagnozujemy i analizujemy potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców i odpowiadając na rozpoznane problemy skutecznie wprowadzamy pozasystemowe programy zdrowotne i profilaktyczne. Dostrzegamy również sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, dotykający coraz większej liczby par. Dziś leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dostępne w ramach usług komercyjnych,  bez wsparcia z budżetu państwa. Oznacza to pozbawienie wielu par posiadania potomstwa, dlatego miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Do ogłoszonego przez Miasto konkursu przystąpić mogą podmioty wykonujące działalność leczniczą, świadczące usługi medyczne w zakresie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w rozumieniu ustawy o leczeniu niepłodności i prowadzące aktualnie działalność na terenie województwa lubelskiego. Formularz ofertowy, wzór oświadczeń i informację o szczegółowych warunkach konkursu można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.lublin.eu (zakładka: Ogłoszenia/Konkursy) lub w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Oferty należy składać w formie pisemnej, w zamkniętej kopercie w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin w terminie do 21 lutego. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 lutego. Wyniki konkursu poznamy po jego rozstrzygnięciu, czyli pod koniec lutego.

Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Lublina zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Na realizację programu w latach 2023-2025 zaplanowano środki finansowe w miejskim budżecie w wysokości 1,52 mln zł.

Adresatami programu są pary z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina oraz rozliczające podatek na terenie miasta, pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności.

Z końcem ubiegłego roku, podczas grudniowej sesji, Radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin. Program będzie realizowany w latach 2023 – 2025. Został opracowany przez profesora Sławomira Wołczyńskiego – Kierownika Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Profesor jest cenionym ekspertem i autorem tożsamych programów realizowanych w innych samorządach w Polsce. Programy jego autorstwa realizowane są m.in. w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Częstochowie, Zgierzu, Radomsku, Pabianicach.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną, a towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce.