W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Lublin zorganizuje Punkt Szczepień Powszechnych

Miasto Lublin zorganizuje Punkt Szczepień Powszechnych
20.04.202114:41

Miasto Lublin, we współpracy z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie, przystąpiło do organizacji Punktu Szczepień Powszechnych. Powstanie on przy Al. Zygmuntowskich 4 w obiekcie Icemanii. Dzisiaj (20 kwietnia) Miasto Lublin otrzymało decyzję Wojewody Lubelskiego udzielającą zgody na organizację PSP we wskazanej lokalizacji i przystąpiło do dalszych działań w zakresie przygotowania Punktu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

– Od początku trwania pandemii ściśle współpracujemy ze służbami Wojewody Lubelskiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lublina. W ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19 i otrzymaną dzisiaj decyzją Wojewody Lubelskiego o utworzeniu Punktu Szczepień Powszechnych przystępujemy do działań adaptacyjno-organizacyjnych wskazanego obiektu, które mają na celu jego odpowiednie dostosowanie i wyposażenie. Mamy nadzieję, że obiekt będzie gotowy w przyszłym tygodniu. Rozpoczęcie szczepień nastąpi natychmiast po otrzymaniu dostawy szczepionek. Jako samorząd tworzymy Punkt wraz ze Szpitalem Wojskowym, który zapewni odpowiednią kadrę medyczną pozwalającą na profesjonalne wykonywanie szczepień. Zakładamy, że w ramach Punktu tygodniowo szczepionkę otrzyma ponad 5 tys. osób – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lokalizacja Punktu w Hali MOSIR Icemania przy Al. Zygmuntowskich 4, uwzględnia łatwość komunikacyjną, zarówno dla osób korzystających z komunikacji miejskiej, jak i dojeżdżających własnym samochodem, dla których przewidziana jest duża powierzchnia parkingowa. Punkt Szczepień Powszechnych będzie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, jego czytelne oznakowanie pozwoli z łatwością w dotarciu na szczepienie i bezpieczne opuszczenie budynku hali.

W ramach Punktu funkcjonować ma 10 zespołów szczepiących, w których dziennie szczepionkę otrzyma nie mniej niż 720 osób, zaś tygodniowo ponad 5 tys. osób. Punkt Szczepień Powszechnych czynny będzie od godz. 7.00 do 19.00 przez 7 dni w tygodniu.

Celem zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie Punktu Szczepień Powszechnych w pomoc zaangażowane zostaną służby porządkowe. Cały obiekt będzie działał w ścisłym reżimie sanitarnym – zgodnie z zasadami dystansu społecznego, obowiązku noszenia maseczek i dezynfekcji rąk. Na terenie Punktu Szczepień Powszechnych przewidziano również punkt udzielania pierwszej pomocy, a w sytuacjach koniecznych zapewniono transport medyczny do szpitala.

Rozpoczęcie szczepień w tworzonym przez Miasto Lublin Punkcie Szczepień Powszechnych możliwe będzie z chwilą zapewnienia dostawy szczepionek. Możliwość zapisywania się na szczepienia w Hali Icemanii prowadzona będzie na dotychczas obowiązujących zasadach, czyli poprzez infolinię 989 lub e-Rejestrację.

Miasto Lublin, tak jak inne samorządy powiatowe, otrzymało od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wytyczne dotyczące powołania/uruchomienia punktów szczepień masowych. Zgodnie z informacją Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie powstanie dodatkowo 5 punktów szczepień masowych organizowanych i prowadzonych przez podmioty lecznicze (szpitale z dużym potencjałem szczepień). Za realizację zadań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie województwa w zakresie działań przeciwepidemicznych odpowiada wojewoda. Szczepienie mieszkańców Lublina przeciw Covid-19 następuje w ramach Narodowego Programu Szczepień realizowanego przez rząd. Na terenie województwa lubelskiego w tym Lublina, koordynatorem Narodowego Programu Szczepień jest Wojewoda Lubelski wraz z Lubelskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.