W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O programie wsparcia psychicznego młodzieży

O programie wsparcia psychicznego młodzieży
08.12.202213:56

9 grudnia podczas konferencji „Dobre praktyki szkolne i pozaszkolne we wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży” Miasto podsumuje program „Szkoła ProMOCji Zdrowia Psychicznego”. To miejska inicjatywa realizowana przez Fundację Sempre a Frente w lubelskich liceach od listopada 2020 roku.

– Promocja zdrowia psychicznego, kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zapewnienie im profesjonalnego systemu wsparcia to bardzo ważny obszar w polityce zdrowotnej Miasta. Szczególną wagę ma podejmowanie działań mających na celu zapobieganie trudnościom psychicznym młodzieży. Społeczności szkolne tworzą środowiska wywierające ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny uczniów, dlatego nasze działania odnoszą się nie tylko do nich, ale także do rodziców oraz kadry pedagogicznej – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Projekt „Szkoła ProMOCji Zdrowia Psychicznego” skierowany do uczniów klas I szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Lublina realizowany był od listopada 2020. Jego cel to popularyzowanie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli. W ramach projektu prowadzone były warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów, wykłady dla nauczycieli oraz warsztaty i spotkania tematyczne dla rodziców. Odbywały się również grupy superwizyjno-szkoleniowe dla nauczycieli oraz konsultacje telefoniczne i online. Efektem prac są też materiały edukacyjne motywujące i pomagające dbać o zdrowie psychiczne. W projekcie wzięło udział ponad 2500 uczniów i 1000 rodziców oraz około 600 nauczycieli.

Konferencja podsumowująca projekt będzie też okazją do zaprezentowania uczestnikom najlepszych praktyk w obszarze promowania i wspierania zdrowia psychicznego młodych osób wypracowanych na bazie doświadczeń Fundacji Sempre a Frente i innych organizacji. Połączona będzie z aktywną i włączającą prezentacją nieformalnych metod pracy z młodzieżą, wspierających ochronę zdrowia psychicznego.

Konferencja „Dobre praktyki szkolne i pozaszkolne we wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży” odbędzie się w godz. 9.00-16.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.