W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszyły konsultacje społeczne Programu „Zdrowie dla Lublina na lata 2021-2025"

Ruszyły konsultacje społeczne Programu „Zdrowie dla Lublina na lata 2021-2025"
03.11.202012:31

Dzisiaj (3 listopada) ruszają konsultacje społeczne dotyczące Programu „Zdrowie dla Lublina na lata 2021-2025". Ich celem jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat opracowanego dokumentu. Uwagi można zgłaszać do 18 listopada.

– Dokument, który chcemy skonsultować z mieszkańcami wskazuje kierunki planowanych przez Miasto Lublin działań w obszarze zdrowia, które jest dla nas dziedziną priorytetową. Tworząc go opieraliśmy się na danych dotyczących sytuacji demograficznej, zdrowotnej i epidemiologicznej w naszym mieście. Szczególny nacisk kładziemy na profilaktykę zdrowia. Chcemy rozwijać zakres dostępnych dla mieszkańców usług, programów profilaktycznych dostosowanych do ich potrzeb – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Społecznych.  

Mieszkańcy, którzy chcą wziąć udział w konsultacjach mogą wyrazić swoje opinie drogą mailową wysyłając je na adres konsultacje@lublin.eu. W ramach konsultacji zaplanowano także dyżur konsultacyjny, który odbędzie się 9 listopada w godzinach 15.30-17.30. Podczas trwania dyżuru można dzwonić pod numery telefonów: 81 466 34 04, 81 466 34 22 lub pisać na adresy mailowe: gjackowska@lublin.eu, dgancewska@lublin.eu

W konsultowanym dokumencie, jako główny cel działań w najbliższych latach, wskazano poprawę stanu zdrowia mieszkańców. Obszary priorytetowe to promocja zdrowia wśród mieszkańców oraz profilaktyka, uwzględniająca główne czynniki ryzyka chorób występujących wśród mieszkańców. W obszarze promocji zdrowia mieszkańców działania Miasta obejmować będą następujące kierunki: kształtowanie świadomości zdrowotnej, propagowanie zdrowego stylu życia, promocję zdrowia prokreacyjnego, a w obszarze profilaktyki: profilaktykę chorób, nadwagi i otyłości oraz uzależnień. 
Wśród działań Miasta w Programie wymienia się także stworzenie platformy informacyjnej, która ma być ułatwieniem dla mieszkańców w zakresie poruszania się po ogólnym systemie opieki zdrowotnej, jak i działaniach proponowanych przez Miasto Lublin. Dzięki niej mieszkańcy mieliby wygodny dostęp do udostępnionych online w jednym miejscu niezbędnych, aktualizowanych na bieżąco i przedstawionych w sposób przystępny informacji na temat dostępnych świadczeń i usług zdrowotnych.

Zawarte w Programie analizy dostarczają informacji o tym, jakie zmiany zachodzą w strukturze demograficznej ludności, a także, jakie są główne przyczyny zachorowalności wśród lubelskich dzieci oraz dorosłej części populacji naszego miasta. W dokumencie przedstawiono również programy polityki zdrowotnej realizowane w latach 2016-2020, czyli m.im. programy szczepień ochronnych przeciwko grypie dla seniorów, szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), profilaktyki próchnicy zębów czy wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów.