W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego

Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego
30.04.202109:05

W dniu 5 maja, w godzinach 18.00 - 21.00 stadion Arena Lublin zostanie podświetlony na kolor niebieski. W ten sposób Lublin włącza się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego. Kolor niebieski symbolizuje sine usta u osób cierpiących na nadciśnienie płucne.

Włączenie się naszego Miasta do akcji ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat tej rzadkiej choroby, która nieleczona prowadzi do śmierci. Co roku, w Polsce choroba ta diagnozowana jest u 120 osób. Jej rozpoznanie jest trudne i często mylone z astmą i innymi chorobami. Osoby cierpiące na nadciśnienie płucne mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się nie są możliwe.

Obecnie w Polsce na nadciśnienie płucne choruje około 1300 osób.