W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka pod hasłem „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”
26.05.202210:41

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka. Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów i wciąż stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Pomimo postępu w zakresie farmakoterapii czerniaka oraz szerokiej dostępności leczenia w ramach programów lekowych Polska sytuuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc w zakresie 5-letnich przeżyć pacjentów. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium. Wynika to nadal ze zbyt małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania, a także jakie są metody skutecznej profilaktyki.

Czerniak może pojawić się w każdym wieku, a profilaktyka zawsze ma sens i może mu zapobiec. To niesłychanie ważne, ponieważ wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal stu procentach. Znajomość czynników ryzyka zachorowania oraz jego charakterystycznych cech pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów sprzyjających zdrowiu również podczas wakacyjnego odpoczynku.

Poniżej link do filmu z udziałem ambasadorek XI Tygodnia Świadomości Czerniaka Marii Winiarskiej oraz Zofii Zborowskiej-Wrony z okazji obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka:

Link do filmu