W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zostaw 1% w Lublinie
08.04.201611:45

Ponad połowa podatników z naszego regionu wsparło w ubiegłym roku organizacje pozarządowe. Społecznicy otrzymali w ten sposób przeszło 21 mln zł. Rozliczając się z podatku dochodowego za rok 2015 przekaż 1% jednej z lubelskich organizacji pożytku publicznego. Zostaw 1% w swoim mieście.

Zbliża się czas, w którym każdy z nas musi się zmierzyć z corocznym zeznaniem podatkowym PIT. Sami zdecydujemy, czy skorzystamy z możliwości przekazania 1% swojego podatku wspomagając wybraną organizację społeczną. To nic nie kosztuje, możemy natomiast zrobić coś dobrego. Wybierając fundację lub stowarzyszenie z Lublina, wspomagasz nasze, lokalne inicjatywy. W 2015 roku w całym kraju 12,5 miliona osób przekazało w ten sposób 557,6 mln złotych. Średnia wpłata to 45 zł. Choć co roku rożnie zarówno kwota wsparcia, jak i liczba podatników przekazująca swój 1%, wciąż jest to mniej niż połowa podatników - 47% w skali kraju. Lubelszczyzna jest pod tym względem powyżej średniej. Mieszkańcy naszego województwa zadeklarowali odpis na organizacje pożytku publicznego w wysokości około 21 mln złotych. Dla porównania w 2014 roku było to niewiele ponad 19 mln złotych. Kwotę tę zadeklarowano w 424.421 zeznaniach, co oznacza, że ponad 54% podatników z naszego regionu wsparło organizacje pozarządowe. Średnia zadeklarowana kwota w woj. lubelskim to 49,70 zł. Najwyższy zadeklarowany odpis to ponad 163 tysiące złotych.

Świadomie wybierz organizację
Nie przekazuj automatycznie czy przypadkowo. Wybierając organizację nie kieruj się wyłącznie reklamą. Nie pozwalaj też, by ktoś inny dokonał za Ciebie wyboru. Nie przekazuj 1% organizacji, o której nic nie wiesz, której nazwa i nr KRSu wpisany został „na sztywno” do bezpłatnego programu rozliczania PIT. Dowiedz się, czym się zajmuje, jak działa. Przejrzyj jej stronę internetową, sprawozdania z ubiegłych lat lub skontaktuj się z nią bezpośrednio. Wybierz ją świadomie i rozważnie. Jeśli wiesz co chcesz wesprzeć, a nie wiesz kto się tym zajmuje, zajrzyj na portal www.ngo.pl. W ogólnopolskiej bazie informacji o organizacjach pożytku publicznego możesz wyszukać tę, która działa w interesującej Cię dziedzinie w Twojej okolicy - www.bazy.ngo.pl Przed przekazaniem 1% sprawdź, czy organizacja znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania wpłat 1% publikowanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.pozytek.gov.pl

Przejmij kontrolę nad swoim procentem
Osoby, które zdecydowały się na to, by rozliczał ich z podatku pracodawca bądź ZUS, nie maja możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy do wzięcia sprawy w swoje ręce. Warto poświęcić trochę czasu na samodzielne wypełnienie deklaracji podatkowej, dzięki czemu masz możliwość podzielenia się swoim podatkiem.

Sprawdź, co dzieje się dalej z 1% od Ciebie
Zainteresuj się, ile pieniędzy wybrana organizacja zebrała z wpłat 1% i co dzięki tym środkom robi. Zajrzyj na jej stronę i sprawdź, czy o tym informuje. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij maila i zapytaj. Zanim przekażesz jej 1% w kolejnym roku, sprawdź, jak gospodaruje zebranymi pieniędzmi. Upewnij się, czy to, co robi Ci się podoba i jest użyteczne. Jeśli tak, wspomóż ją znowu. A może poza 1% przekażesz jej darowiznę? Albo włączysz się w jej działania?

Więcej o 1 %: www.poradnik.ngo.pl