W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Jedz z Głową

Realizacja programu „Jedz z głową” w 2019 r.

Realizatorem Programu polityki zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych w Lublinie „Jedz z głową” jest Fundacja  Medicover. Programem objętych zostanie około 3000 najmłodszych uczniów szkół podstawowych z Lublina.

Działania edukacyjne będą adresowane do dzieci klas I - III szkoły podstawowej, ich rodziców i opiekunów, a także kadry pedagogicznej i pracowników stołówek. Prezentowane działania edukacyjne mają na celu oprócz wzrostu świadomości w zakresie racjonalnego żywienia u najmłodszych dzieci, zwiększyć kompetencje w zakresie prawidłowości zdrowego żywienia u pracowników stołówek i osób przygotowujących posiłki na terenie szkoły.

W ramach programu Fundacja Medicover przeprowadzi akcje informacyjne dotyczące ciągle rosnącego problemu nadwagi i otyłości u dzieci z Lublina. Rekrutacja uczestników do programu obejmie najmłodszych uczniów lubelskich szkół i rozpocznie się w październiku 2019 r. Pomiar BMI dokonany wśród uczniów  ma potwierdzić, że poprzez racjonalne odżywianie i dobre nawyki żywieniowe problem nadwagi i otyłości u dzieci jest możliwy do przezwyciężenia.

Realizacja programu „Jedz z głową” będzie finansowana ze środków własnych miasta. Na 3 lata trwania programu zarezerwowano łącznie 652 399,00 zł z miejskiego budżetu.

Program „Jedz z głową”

Program polityki zdrowotnej na lata 2019-2021 w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkółpodstawowych w Lublinie „Jedz z głową” wprowadzony został  uchwałą Nr 230/VI/2019 Rady Miasta Lublin
z dnia 26 kwietnia 2019 r.

Zdrowe żywienie w szkołach podstawowych

W dniu 20 listopada 2018 r. odbyło się zorganizowane po raz kolejny przez Miasto Lublin szkolenie pracowników stołówek lubelskich szkół podstawowych na temat przygotowywania zdrowych posiłków w kontekście aktualnych zasad prawidłowego odżywiania. Celem szkolenia było przybliżenie tematyki dotyczącej prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych na terenie Miasta Lublin, wobec narastającego problem którego konsekwencją jest niedożywienie, nadwaga lub otyłość. Uczestnicy szkolenia poznali zasady układania jadłospisu szkolnego oraz zapoznali się z zasadami doboru produktów spożywczych, ich obróbką termiczną, łączeniem smaków, stosowaniem ziół i przypraw, warzyw, owoców i produktów sezonowych. W części warsztatowej spotkania pracownicy naszych szkolnych stołówek przygotowali wzorcowy obiad szkolny. Szkolenie poprowadzili specjaliści ds. żywienia z Fundacji "Szkoła na Widelcu" z Warszawy. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie, przy ul. Elsnera 5.