W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Apel ws. Juwenaliów

Apel do rektorów lubelskich uczelni o trzeźwą zabawę w czasie juwenaliów 2017

Coroczne święta młodzieży studenckiej w Lublinie są oczekiwaną i nieza­pomnianą okazją do prezentacji kulturalnych osiągnięć uczelni, czasem radości dla młodzieży naszego miasta. Zdecydowana większość imprez ma charakter publiczny, uczestniczą w nich nie tylko studenci, ale i młodzież szkół średnich, a nawet gimnazjalnych. Można powiedzieć, że sposób zachowania „braci studenckiej” w czasie zabawy jest dla nich pewnym wzorem do naśladowania. Nie można przy tym zapomnieć o wielkiej liczbie studentów zagranicznych, którzy bacznie obserwują naszą kulturę zabawy.

Z doświadczenia wiemy, że obok świetnych wydarzeń tych dni zdarzają się i te smutne, najczęściej związane z nadużyciem napojów alkoholowych. To przykre, że zaufanie władz miasta, wyrażone symbolicznym przekazaniem kluczy do bram miasta, jest burzone przez nieodpowiedzialne grupy młodzieży (nie tylko studentów).

Dlatego Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie, powołana przez dr. Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin, apeluje do organizatorów i wykonawców studenckich Juwenaliów o zapewnienie warunków maksymalnie ograniczających nadmierne picie alkoholu. Uważamy, że szczególnie drastyczne przypadki ryzykownych zachowań studentów po spożyciu alkoholu powinny mieć także konsekwencje przewidziane strutem uczelni.

Doświadczenia zgromadzone podczas pracy w Komisji Rozwiązywania Proble­mów Alkoholowych pozwalają nam stwierdzić, jak poważny jest stan zagrożenia zdrowia i funkcjonowania młodych ludzi, spowodowany piciem alkoholu. Mamy więc nadzieję, że ograniczenie jego nadużywania w czasie imprez studenckich będzie naszą wspólną troską.