W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzewa na ul. Lipowej zostaną

Drzewa na ul. Lipowej zostaną
22.06.202013:24

Kolejne analizy dokumentacji pozwolą na zmiany projektu – to efekt rozmów Miasta z projektantem przebudowy ul. Lipowej. W efekcie tych prac żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a do przesadzenia pozostaną jeszcze 4 drzewa widoczne przy centrum handlowym.

Jak już wielokrotnie podkreślałem, zależy nam na ochronie jak największej liczby drzew. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na każdym etapie wykonawczym inwestycji przyglądamy się każdemu drzewu. Takim przykładem jest to rosnące na rogu ulic Lipowej i Marii Curie-Skłodowskiej, które po naszych rozmowach z projektantami i wprowadzeniu korekt uda się ocalić. Ulicę Lipową przebudowujemy dla mieszkańców Lublina i ta inwestycja musi godzić różne ich potrzeby. Wierzę, że wypracowane rozwiązania zostaną zaakceptowane przez wszystkie strony – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pierwotny plan projektanta zakładał, że z ul. Lipowej zniknie 30 drzew. Do wycinki przeznaczył 11 drzew, a 19 do przesadzenia. By ochronić jak największą liczbę drzew Prezydent Miasta Lublin polecił, by projektanci, Zarząd Dróg i Mostów oraz Miejski Architekt Zieleni przeanalizowali ponownie dokumentację projektową. W efekcie tych prac liczba drzew do przesadzenia zmniejszyła się do 14, a 6 drzew pozostało do usunięcia ze względu na kolizję z chodnikiem i azylami dla pieszych. Kolejne analizy i rozmowy z projektantami, w których firma wykonawcza została zobowiązana do ograniczenia w jak największym stopniu ilości drzew przeznaczonych do wycinki, doprowadziły do kompromisu i pozwoliły ochronić kolejne drzewa. Ostatecznie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a pozostałe przy centrum handlowym będą przesadzone ze względu na realizację prawoskrętu do centrum handlowego.

Na etapie wykonawczym przebudowy ul. Lipowej, we wrześniu, przy wytyczaniu przebiegu tego odcinka inwestycji, projektant wprowadzi korekty w postaci zmiany przebiegu pasów. W tej chwili trwają analizy formalne i techniczne projektu, które ostatecznie potwierdzą, jakie rozwiązania będą zastosowane.

We wtorek (23 czerwca) na ul. Lipowej Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju – Artur Szymczyk spotka się z mieszkańcami, by omówić zmiany wprowadzone w projekcie przebudowy oraz kwestie utrzymania zieleni w tym rejonie.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbyło się 8 czerwca i miało na celu przedstawienie obecnych planów przebudowy ulicy i szczegółów dotyczących etapu, na którym znajduje się wykonawca. Jednym z ustaleń było zorganizowanie kolejnego spotkania, prezentującego wyniki rozmów z projektantami przebudowy.

Spacer po ul. Lipowej rozpocznie się o godz. 18.00. Punkt zbiórki to Skwer Zbigniewa Hołdy (ul. Lipowa 12a). Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube Miasta Lublin oraz tłumaczone na Polski Język Migowy.

Ze względów epidemiologicznych prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości podczas spaceru oraz zabranie maseczek i rękawiczek ochronnych.