W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dzień Europy – święto pokoju i jedności europejskich krajów

Dzień Europy – święto pokoju i jedności europejskich krajów
09.05.202311:21

Dzień Europy, obchodzony 9 maja, to święto pokoju i jedności europejskich krajów. To doskonała okazja do podsumowań zrealizowanych w Lublinie projektów współfinansowanych z funduszy unijnych.

– Coroczne obchody Dnia Europy to okazja do wspólnego świętowania. Lublin, w dużym stopniu dzięki obecności naszego kraju w Unii Europejskiej, stał się liderem Polski Wschodniej i nowoczesną europejską metropolią. Sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych z zewnętrznych źródeł możliwe były dzięki szerokiej współpracy wielu osób i struktur Urzędu Miasta zaangażowanych w przygotowanie, realizację i monitoring projektów. Doświadczenie i wiedza merytoryczna oraz umiejętność współdziałania stały się motorem napędowym przeobrażania Lublina, miasta stojącego przed nowymi możliwościami. W trakcie dwóch ostatnich okresów programowania nasz samorząd był beneficjentem wielu projektów, które zapewniły mu niezbędną infrastrukturę i stymulowały zrównoważony rozwój. Za nami zarówno wielkie inwestycje, zmieniające obraz Lublina, jak i tysiące przedsięwzięć społecznych, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. Od dziewiętnastu lat jesteśmy razem w rodzinie zjednoczonej Europy, z dumą wykorzystując szanse na rozwój, jakie nam tworzy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Europejskie projekty Lublina są realizowane przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania. Nasze miasto od lat plasuje się w czołówce najbardziej aktywnych w aplikowaniu o unijne pieniądze. Program pozyskiwania środków finansowych na rozwój miasta jest prowadzony konsekwentnie od początku pojawienia się takich możliwości, przez czwartą już kadencję samorządu i dzięki temu możliwe było stopniowe wprowadzanie zmian przeobrażających Lublin w nowoczesne miasto europejskie. Unijne dotacje zostały wykorzystane na rozwój infrastrukturalny, kulturalny i turystyczny. Mając na uwadze dobro mieszkańców zrealizowano projekty poprawiające jakoś życia społecznego i intelektualnego. Wachlarz realizowanych projektów jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się też inicjatywy międzynarodowe.

W latach 2004-2022 Lublinowi udało się pozyskać 3,2 mld zł dofinansowania na realizację projektów europejskich, a środki jakie przeznaczył na inwestycje to około 5 mld zł. Szczególne znaczenie dla miasta, jak również mieszkańców okolicznych gmin, miały projekty z zakresu transportu publicznego, na które w perspektywie finansowej 2014-2020 przeznaczyliśmy prawie 1,1 miliarda zł, z czego ponad 755 mln zł to środki europejskie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Kluczowa jest realizacja projektów współfinansowanych z RPO WL 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ich łączna wartość to 554,6 mln zł, z czego 337 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Pierwszy z nich, budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową okolicznych ulic jest projektem kluczowym w skali miasta i całego regionu, który zepnie spójną klamrą wszystkie projekty transportowe i drogowe realizowane dotychczas przez Miasto. Po zakończeniu inwestycji Dworzec Lublin pełnić będzie funkcję węzła komunikacji publicznej, łączącego różne rodzaje transportu zbiorowego na terenie Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Będzie to możliwe w szerszym zakresie, dzięki zlokalizowaniu go w pobliżu Dworca Głównego PKP – co daje nie tylko połączenie z transportem kolejowym, ale również z pobliskim lotniskiem międzynarodowym. Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, to największy obecnie projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 kwotą prawie 194 mln zł.

Zakończył się już duży projekt związany z budową i modernizacją przystanków oraz węzłów przesiadkowych dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Mieszkańcy Lublina oraz gmin sąsiednich mogą korzystać z nowych miejsc integrujących rożne rodzaje transportu. Obiekty z parkingami dla samochodów, infrastrukturą dla rowerzystów oraz do obsługi komunikacji miejskiej powstały w rejonie ulic: Żeglarskiej, Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej oraz Abramowickiej. Inwestycję dopełni niebawem otwarcie przebudowanego mostu na rzece Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej. Aby układ komunikacyjny był jeszcze bardziej funkcjonalny, a podróż wygodniejsza, na terenie miasta w ramach projektu przebudowanych i rozbudowanych zostało 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą przystankową, których położenie w kluczowych komunikacyjnie miejscach Lublina pozwala na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się transportem publicznym.

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, w ostatnich latach Miasto przeznaczyło również znaczne środki na rewitalizację oraz rozwój terenów zielonych. Kompleksową rewitalizację przeszedł największy miejski park – Park Ludowy. Gruntowna przebudowa terenu znajdującego się przy rzece Bystrzycy nadała temu miejscu nowe życie oraz przyniosła pozytywne skutki środowiskowe i społeczne. Przebudowa parku istotnie wpłynęła na efektywną ochronę występujących tam ekosystemów i powstrzymała dalszą degradację zieleni. Wyposażenie parku w infrastrukturę dydaktyczno-wypoczynkową podniosło jego atrakcyjność, dzięki czemu Lublin zyskał nową zieloną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców.

Od lat Lublin jest jednym z liderów pod względem wykorzystania środków unijnych w kraju. W zestawieniu z lutego 2019 roku, które przygotował Główny Urząd Statystyczny, wynika, że Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce, wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Natomiast w rankingu z października 2019 r. przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, dotyczącego wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe w latach 2014-2018, znalazł się na III miejscu wśród miast wojewódzkich. Z kolei w zestawieniu za lata 2014-2021, przygotowanym przez czasopismo „Wspólnota”, w 2022 roku Lublin zajął V miejsce.

9 maja Unia Europejska obchodzi Dzień Europy. W tym dniu przypada rocznica podpisania Deklaracji Schumana, planu przedstawionego przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana w 1950 roku. Plan był podstawą utworzenia, rok później, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, zalążka dzisiejszej Unii Europejskiej. Tego dnia instytucje Unii, w tym przedstawicielstwa Komisji i delegatury UE na całym świecie, organizują szereg działań, umożliwiając mieszkańcom odkrywanie i doświadczanie korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej.

Od 10 lat obchodzone są również Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które w tym roku przypadają na 12-14 maja. Jest to największa impreza Funduszy Europejskich w Polsce, która pozwala bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą  dotacji unijnych.

Pliki do pobrania