W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

III Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego

III Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego
31.08.201510:48
Jaka jest misja kultury w czasie kryzysów? Czy mamy kryzys „wartości europejskich”? Strach w kulturze? To tylko niektóre tematy do dyskusji podczas III Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego we Lwowie który odbędzie się w dniach 4 – 6 września 2015 na Lwowskim Uniwersytecie im I. Franka. Uroczystego otwarcia Kongresu w najbliższy piątek (4 września) dokona Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
 
III Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego jest kontynuacją idei dwóch poprzednich edycji Kongresów z lat 2011 i 2013 odbywających się w Lublinie. Organizowany jest przez Miasto Lublin, Miasto Lwów, organizacje pozarządowe z Polski i Ukrainy przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego.
 
Uroczystego otwarcia kongresu na Lwowskim Uniwersytecie im I. Franki, 4 września 2015 roku, we Lwowie na Ukrainie, dokona Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, przekazując symbolicznie realizację idei kongresu z Lublina do Lwowa.
 
Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego stanowi platformę porozumienia kulturowego ponad granicami, jest miejscem tworzenia analiz oraz koncepcji rozwojowych dla dialogu kulturowego. W Kongresie udział wezmą przedstawiciele środowisk twórczych, artyści, managerowie, kuratorzy, aktywiści, środowiska akademickie, ale również przedstawiciele administracji samorządowej, ministerstw kultury (Ukrainy Gruzji Polski i Mołdowy), Unii Europejskiej. Spodziewamy się ponad 800 uczestników z kilkunastu krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej.


Dlaczego Kongres odbywa się na Ukrainie, we Lwowie?

Uwaga Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego skierowane są obecnie na Ukrainę, gdzie dokonuje się wielki wybuch tożsamości społecznej i obywatelskiej, a co za tym idzie politycznej. Zdając sobie sprawę, iż poza konfliktem toczącym się we wschodniej części kraju, Ukraina ma wielką potrzebę ukonstytuowania swojej Tożsamości, a kultura wraz z nią proponuje innowacyjne rozwiązania dotyczące relacji społecznych.

Ukraina obecnie jest swoistym żywym laboratorium transformacji w trakcie metamorfozy systemu politycznego, administracyjnego i społeczno-kulturowego. Laboratorium w którym poprzez poszukiwanie i korzystanie z doświadczeń transformacji innych (Polski) dokonuje się na naszych oczach wielka zmiana ustrojowa i obywatelska która może stać się przykładem dla innych krajów PW.


Miasto Lublin – Centrum Kompetencji Wschodnich

Lublin jako Centrum Kompetencji Wschodnich chce wspierać procesy demokratyczne i budowanie społeczeństwa obywatelskiego swojego najbliższego sąsiada – Ukrainy. Ponieważ Lublina ma niezwykle bogate doświadczenie we współpracy z Ukraina w szczególności ze Lwowem (Noc Kultury PL UA jako inauguracja Euro, Wschód Kultury, el kwadrat etc.) staje się Liderem współpracy ponad granicami, dlatego właśnie otrzymaliśmy duże wsparcie finansowe na realizację kongresu we Lwowie jako miasto Lublin służymy zapleczem merytorycznym i organizacyjnym.
 
Lublin chce dzielić się z Ukrainą swoimi doświadczeniami przemian demokratycznych, jak i dobrymi rozwiązaniami oraz przykładami zarządzania kulturą oraz organizowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Podczas Kongresu kraje Partnerstwa Wschodniego dyskutować będą o reformowaniu instytucji kultury, formułowaniu polityk kulturalnych, tworzeniu warunków i edukacji ułatwiającej korzystanie z europejskich programów kulturalnych.

Kongresowi towarzyszy bogaty program artystyczny:

Do Lwowa zjedzie około 500 artystów z różnych zakątków Europy.
- dwie sceny muzyczne – kilkadziesiąt godzin koncertów min: T-LOVE, ZYGI JAZZ BAND, FEDERACJA BARDÓW, PAWKIN, КRОКЕ - informacje

- program teatralny na dwóch scenach. Z Lublina Mateusz Nowak ze swoim wielokrotnie nagrodzonym monodramem.
- Festiwal Partnerstwa – organizowany przez Konsulat RP we Lwowie
- Noc Kulturalna we Lwowie
oraz
specjalnie z Lublina

Tężnia Sztuki – Roberta Kuśmirowskiego – ogromna instalacja (22m x 6m x 7m) w przestrzeni publicznej miasta Lwowa.

Festiwal Partnerstwa to prezentacje kulturalne i artystyczne miast i regionów z Polski Gruzji Białorusi i Ukrainy: Tbilisi, Grodno, Warszawa, Kraków, Lublin, Łódź, Rzeszów, Przemyśl, Wrocław. Festiwal realizowany jest przez Konsulat RP we Lwowie.  Więcej informacji o Festiwalu Partnerstwa pod tym linkiem.

Noc Kulturalna we Lwowie – specjalna inicjatywa organizacji „Kulturalne Miasto” realizowana na przykładzie Lubelskiej Nocy Kultury – otwarte instytucje ze specjalnymi programami kulturalnymi. Więcej informacji tutaj.

Do pobrania: Katalog Kongresu w PDF wersja językowa ENG i UA

Więcej informacji o Kongresie na tej strnie internetowej.