W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa Spółka na mapie Lublina - Innowacyjne Technologie Sp. z o.o.

Nowa Spółka na mapie Lublina - Innowacyjne Technologie Sp. z o.o.
17.06.201614:47

W obecności Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, doszło do podpisania umowy powołującej nową spółkę - Innowacyjne Technologie Sp. z o.o. Spółka posiada w swojej strukturze udziałowców ze sfery nauki i biznesu tj. MPK Lublin Sp.z o.o., Ursus S.A., XDISC S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Politechnika Lubelska.

Zakres działalności Spółki obejmie przede wszystkim: prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, uzyskanie wsparcia dla realizacji projektów o charakterze innowacyjnym w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych, testowanie i wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych dla optymalizacji kosztów w różnych dziedzinach gospodarki, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w organizacji i zarządzaniu przedsiębiorstwem.

- W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej pomoc skierowana jest głównie do przedsiębiorstw, które mają na celu wzmocnienie innowacyjności oraz zacieśnienie współpracy instytucji naukowych i biznesu. Istotną kwestią jest wykorzystanie potencjału, wiedzy i doświadczenia udziałowców Spółki. W przypadku MPK Lublin oraz spółki Ursus silną podstawę stanowi niezbędna infrastruktura techniczna, zdolności organizacyjne oraz kadra o kwalifikacjach umożliwiających późniejszą skuteczną realizację projektów. Z kolei Politechnika Lubelska i KUL, jako udziałowcy, to wysoko wykwalifikowana kadra naukowa bogata w doświadczenie w zakresie realizacji projektów badawczych. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 jednym z największych w historii programem ramowym na rzecz badań naukowych i innowacji jest Horyzont 2020, którego budżet wynosi 80 mld euro. Projekt utworzenia Spółki wpisuje się w koncepcję wspierania gospodarczego regionu, poprzez poszerzanie zakresu współpracy pomiędzy sferą nauki i przemysłu. Możliwości pozyskania środków w na ten cel stwarzają przede wszystkim Program Operacyjny Inteligentny Rozwój oraz Regionalne Programy Operacyjne, w tym program dla województwa lubelskiego.

Umowę w dniu 16 czerwca 2016 r. parafowali:

  1. w imieniu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na podstawie udzielonego Pełnomocnictwa, Pan Paweł Zołoteńki - Dyrektor Administracyjny KUL
  2. w imieniu Politechniki Lubelskiej - Rektor Piotr Kacejko
  3. w imieniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Prezes Zarządu Tomasz Fulara oraz Wiceprezes Zarządu Bogdan Kołciuk
  4. w imieniu spółki URSUS BUS Spółka Akcyjna - Prezes Zarządu - Jan Andrzej Wielgus
  5. w imieniu Spółki XDISC Spółka Akcyjna - Prezes Zarządu Wojciech Stanisław Wróbel oraz Wiceprezes Zarządu Michał Zbigniew Stempień.