W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dotyczące pomocy Lublina dla obywateli Ukrainy

Oświadczenie Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka dotyczące pomocy Lublina dla obywateli Ukrainy
26.02.202216:29

Szanowni Państwo,

Żadna osoba, która ucieka przed wojną i trafi do Lublina nie pozostała i nie pozostanie bez pomocy. Od kilku dni intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapewnić miejsca noclegowe i wszelkie niezbędne wsparcie wszystkim, którzy tu trafili.

Ostatnią noc spędziło w Lublinie ponad 100 osób narodowości ukraińskiej, wiemy, że kolejne są w drodze do nas. Jesteśmy przygotowani. Mamy wolne łóżka i dodatkową rezerwę gotową do uruchomienia w ciągu kilku godzin.

Sztab kryzysowy pracuje 24 h na dobę i w tym trybie będzie pracował jeszcze wiele kolejnych dni. Na bieżąco uzgadniamy niezbędne działania, możliwe scenariusze rozwoju sytuacji i podział zadań.

Zaangażowane są wszystkie służby miejskie, bezpieczeństwa, pomocy społecznej, oświaty, a także spółki, które natychmiast uruchamiają swoje zasoby, jak tylko pojawi się taka potrzeba. Na całodobowym dyżurze są pracownicy CIK, MOPR, Straż Miejska oraz wolontariusze.

To wyjątkowy, trudny czas, ale po raz kolejny Lublin pokazał swoje wielkie serce. Dziękuję Mieszkańcom naszego miasta za otwarcie drzwi swoich domów przed szukającymi schronienia Ukraińcami. Również do mojego domu już jedzie uciekająca przed wojną ukraińska rodzina z jednego z bombardowanych miast.

Dziękuję organizacjom pozarządowym, a w szczególności Stowarzyszeniu Homo Faber i Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza oraz wszystkim innym osobom i organizacjom działającym w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie.

Dziękuję wszystkim osobom deklarującym pomoc materialną w postaci darów: żywności, wody, opatrunków, pościeli. Wszystko to należy przekazywać w ramach zbiórki PCK, magazyny PCK są otwarte przez cały weekend, do wieczora (przy ul. Puchacza). Na bieżąco współpracujemy z PCK i korzystamy z zasobów tej organizacji.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy.

Na dzisiaj funkcjonuje pięć obiektów noclegowych, kilka kolejnych jest w rezerwie, gotowych do uruchomienia. Działają tam zespoły pierwszego kontaktu. Osoby, które znajdują tam schronienie dostają wyżywienie, opiekę oraz pomoc psychologiczną i językową.

Zapewnienie wsparcia osobom uciekającym przed wojną to teraz nasze najistotniejsze zadanie.

Lubelska Straż Miejska i służby Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego stale monitorują drogi wjazdowe, parkingi i ulice, by w razie potrzeby udzielić pomocy osobom uciekającym z Ukrainy i skierować je do miejsca, w którym znajdą schronienie.

To zrozumiałe, że w obliczu sytuacji w Ukrainie wszyscy odczuwamy niepokój, ale zapewniam Państwa, że bezpieczeństwo Lublina nie jest zagrożone.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewodą Lubelskim i jego służbami odpowiadającymi w imieniu rządu za proces pomocy uchodźcom.

Z merami miast ukraińskich uzgadniamy możliwe formy wsparcia mieszkańców terenów objętych wojną. Te akcje będziemy realizować wspólnie z lubelskimi organizacjami pozarządowymi. Ustalamy konkretne działania i ich formy, żeby pomoc była adekwatna do potrzeb.

Potrzebna nam jest teraz ogromna międzyludzka solidarność.

 

Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin