W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Oświadczenie Prezydenta w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Oświadczenie Prezydenta w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
08.01.202020:10

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem planistycznym sporządzonym w celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, kierunków zmian w strukturze przestrzennej gminy oraz w przeznaczeniu terenów. Uchwalone studium wiąże organy gminy przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dokonana w 2010 roku ocena aktualności studium oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (uwzględniająca zmianę uwarunkowań prawnych oraz uwarunkowań faktycznych, w tym wniosków mieszkańców o zmianę planów miejscowych wymagających wcześniejszej zmiany studium), spowodowała, że Rada Miasta Lublin podjęła Uchwałę w dniu 24 czerwca 2010 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium to zostało uchwalone w czerwcu 2019 roku po DZIEWIĘCIU LATACH szczegółowych analiz, dyskusji i debat z mieszkańcami oraz po zaopiniowaniu przez uprawnione instytucje i organy.

W wyniku skargi Wojewody Lubelskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącej obszaru tzw. Górek Czechowskich stwierdzono nieważność części Studium w zakresie kierunków zagospodarowania dla obszaru „Górki Czechowskie”.

Stwierdzenie nieważności zapisów Studium wykracza poza zakres skargi Wojewody Lubelskiego, gdyż zaskarżenie Wojewody dotyczyło działek „o nr ewidencyjnych: 1/12, 1/14, 1/175, 1/8, 1/82, 1/15, 1/16, 1/25, 1/26.”, zaś orzeczenie I instancji z 30 grudnia 2019 roku stwierdza nieważność zapisów Studium Miasta Lublin również istniejącej – zrealizowanej zabudowy wielorodzinnej (np. przy ul. Koncertowej) oraz zabudowy jednorodzinnej (m.in na Osiedlu TOR: ul. I. Solarza, ul. Partyzantów, ul. J. Dudzińskiego, ul. E. Czaplińskiego, ul. F. Arnsztajnowej, gdzie zabudowa jednorodzinna była realizowana już przed II wojną światową) oraz obszarów nowo powstałej zabudowy jednorodzinnej przy ulicach: kpt. W. Raginisa, ul. ppor. J. Bołbotta, ul. H. Halickiego i ul. K. Staczyńskiego. Istniejąca tam zabudowa powstała na podstawie planów miejscowych i w tych obszarach również obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego rodzące skutki prawne i jednocześnie finansowe, jako akty prawa miejscowego (sytuacja prawna spowodowana orzeczeniem I instancji wprowadza dużą niepewność co do przyszłych przesądzeń w zakresie przeznaczenia terenów już faktycznie zagospodarowanych i docelowo urządzonych). Wprowadzenie terenów zielonych również w tych obszarach, zgodnie z oczekiwaniem Sądu wyrażonym ustnie, wpłynie na wartość nieruchomości budowlanych i będzie trudne do wykonania ze względu na koszty.

Stwierdzenie nieważności dokumentu Studium dla tego obszaru oznacza blokadę prac planistycznych na tym obszarze na lata. Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie można sporządzać bez uprzedniego przygotowania nadrzędnego dokumentu, jakim jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta.

Co szczególnie paradoksalne, wyrok WSA z 30 grudnia 2019 roku nie spowoduje uwolnienia Górek Czechowskich od zabudowy, wręcz ogranicza zmiany, które miały na maksymalnie możliwym obszarze ochronić ten teren. Wyrok powoduje bowiem, że jedynym ważnym aktem prawnym obowiązującym dla obszaru Górek Czechowskich jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2005 roku, który daje właścicielowi terenu możliwość intensywnej zabudowy - realizacji terenów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych, w tym obiektów kubaturowych oraz realizację obiektów kubaturowych o łącznej powierzchni ok. 30 hektarów z funkcjami usługowymi, w tym usługami komercyjnymi oraz sportowo-rekreacyjnymi, a tylko na ok. 67 hektarach plan z 2005 roku ustala funkcję zieleni.

Plan z 2005 roku, który na skutek wyroku Sądu jest jedynym ważnym dokumentem planistycznym dla tego terenu stoi w sprzeczności ze zdaniem ekspertów wyrażonym w przygotowanym w latach 2018-2019 na zlecenie Miasta Lublin Raporcie z inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej wąwozów wraz z analizą urbanistyczną, który w całości został opublikowany 7 stycznia 2020 roku. Raport określający walory przyrodnicze Górek Czechowskich, określający cenne gatunki flory i fauny i kierunki ich ochrony miał być jednym z kluczowych i podstawowych dokumentów przy opracowaniu nowego planu zagospodarowania terenu Górek Czechowskich. Główną i niezbędną podstawą dla prac nad nowym planem mogłoby być jednak jedynie aktualne Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta, zatem wyrok Sądu uniemożliwia Miastu podjęcie jakichkolwiek prac nad nowym planem.

Dlatego też, jak już poinformowaliśmy w dniu 7 stycznia 2020 roku, wniesienie przez Miasto kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest powodowane dbałością o dobro Miasta i całkowicie uzasadnione.

Prezydent Miasta Lublin

dr Krzysztof Żuk