W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Poznaliśmy laureatów sportowych nagród Miasta Lublin

Poznaliśmy laureatów sportowych nagród Miasta Lublin
27.06.201614:53

Podczas sesji Rady Miasta ogłoszono zdobywców nagród sportowych miasta Lublin za 2015 rok. Zostali nimi Jan Świtkowski i Jan Puchała.

Kapituła, której przewodniczył radny dr Leszek Daniewski, a w jej skład wchodzili: Mariusz Banach, Zdzisław Drozd, Leszek Dunecki, Tomasz Jasina, Jakub Kosowski, Tadeusz Łoboda, Wiesław Pawłat i Tomasz Wójtowicz miała do rozpatrzenia ogółem 33 wnioski - 21 o Nagrodę Miasta Lublin dla zawodników osiągających najwyższe wyniki sportowe w minionym roku i 12 o Nagrodę Miasta Lublin dla trenerów i innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej oraz zasłużonych w osiąganiu przez zawodników wysokich wyników sportowych. Prezydent Krzysztof Żuk przychylił się do propozycji Kapituły.

W kategorii zawodników nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymał pływak UKS Skarpa Jan Świtkowski. Ten świetny zawodnik wywalczył w pływackich mistrzostwach świata seniorów, które odbyły się w Kazaniu brązowy medal na dystansie 200 m stylem motylkowym. Niestety nie mógł on osobiście odebrać wyróżnienia, gdyż przygotowuje się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i aktualnie przebywa na zgrupowaniu. W jego imieniu nagrodę odebrał prezes UKS Skarpa Krzysztof Sagan.

Z kolei w drugiej kategorii nagrodę przyznano Janowi Puchali - działaczowi, trenerowi, wychowawcy wielu pokoleń świetnych sportowców, nauczycieli i trenerów - związanemu z lubelskim sportem od ponad pół wieku. Jan Puchala także otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. zł.

W tym roku wyróznienia nie powinny budzić żadnych wątpliwości, bo trafiły do osób, które całkowicie na nie zasłużyły - podkreślił Prezydent Krzysztof Żuk. Chciałbym także podziękować za wieloletnią pracę na rzecz lubelskiego sportu pani Annie Wójcik - inspektorowi Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, która odchodzi na emeryturę. Pragnę przypomnieć, że pani Ania ma olbrzymi wkład w organizację pracy Kapituły, gdyż jest z nią od samego początku, czyli odkąd zostały ustanowione nagrody sportowe. Życzę powodzenia i dużo zdrowia.

Bardzo szczęśliwy był Jan Puchala.

Jestem dumny, że po 52 latach pracy w sporcie otrzymałem tę nagrodę. Cieszę się także, że to wyróżnienie otrzymał również Jan Świtkowski, do czego w pewnym sensie przyczyniłem się... ja. Chodzi o to, że kiedyś zatrudniłem w Studium Wychowania Fizycznego przyszłych rodziców Janka, a potem tak to się potoczyło, że urodził się on - stwierdził z humorem. - Natomiast jeśli chodzi o talenty, które przeszły przez moje ręce to mogę wymienić takich piłkarzy jak Jerzy Krawczyk, Waldemar Wiater, srebrny medalista olimpijski z Barcelony Arkadiusz Onyszko czy najlepsza polska piłkarka nożna 2015 roku, dziś bramkarka francuskiego Paris Saint Germain, finalisty Ligi Mistrzów - Katarzyna Kiedrzynek.