W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Poznaliśmy laureatów XI. edycji Konkursu o Medal Prezydenta Miasta Lublin dla środowiska osób z niepełnosprawnością

Poznaliśmy laureatów XI. edycji Konkursu o Medal Prezydenta Miasta Lublin dla środowiska osób z niepełnosprawnością
02.06.201612:14

Do tegorocznej edycji Konkursu wpłynęło 13 zgłoszeń w trzech kategoriach. Podczas uroczystości w lubelskim Centrum Kultury uhonorowano zasłużone osoby niepełnosprawne oraz osoby i instytucje działające w Lublinie na rzecz pełnego włączania społecznego osób niepełnosprawnych.

Do tegorocznej edycji Konkursu o Medal Prezydenta Miasta Lublin dla osób, instytucji, organizacji wyróżniających się osiągnięciami na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych wpłynęło 13 zgłoszeń w trzech kategoriach:

  • Kategoria I – wybitne osiągnięcia zawodowe, twórcze, sportowe osób niepełnosprawnych:
    • Jan Arczewski - zgłoszony przez Dom Pomocy Społecznej „Kalina”
    • Piotr Sawicki - zgłoszony przez ICSIR „Start”
  • Kategoria II – realizacja przez osoby fizyczne przedsięwzięć na rzecz aktywizacji i integracji niepełnosprawnych mieszkańców Lublina:
    • Joanna Olszewska - zgłoszona przez Lubelskie Stowarzyszenie osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół „Drgawka”
    • Jan Kułaga - zgłoszony przez Panią Ewę Gąsior
    • dr Jacek Gawłowicz – zgłoszony przez Lubelskie Stowarzyszenie osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół „Drgawka”
    • Sławomir Skowronek - zgłoszony przez Lubelskie Stowarzyszenie osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół „Drgawka”
    • Lucyna Nowosad - zgłoszona przez Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej
    • Ewa Żminda - zgłoszona przez Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej
  • Kategoria III – zaangażowanie instytucji/organizacji w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych:
    • Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” - zgłoszone przez MOPR
    • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO” - zgłoszone przez MOPR
    • Wielopokoleniowy Klub Wolontariusza TWWP - zgłoszony przez Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie
    • Przedszkole nr 74 - zgłoszone przez Lubelskie Stowarzyszenie osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół „Drgawka”
    • Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka - zgłoszona przez Radę Rodziców Szkoły

Zgłoszenia konkursowe zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Kapitułę Konkursu złożoną z członków Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin.


Laureatami Konkursu zostali:

Kategoria I - Osoby niepełnosprawne wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami zawodowymi, twórczymi, sportowymi itp.:

  • Jan Arczewski - Medal Specjalny
  • Piotr Sawicki - Medal
  • Dodatkowo Prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk przyznał również Medale dla: Macieja Białka i Bogdana Młynarczyka.

Jan Arczewski

Inicjator i realizator od ponad 30 lat pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. Z tej niekonwencjonalnej formy pomocy korzysta wiele osób niepełnosprawnych (i nie tylko), mających problemy natury psychologicznej, często będących na marginesie wykluczenia społecznego. Formuła pomocy obejmuje poza rozmowami telefonicznymi pisanie e-maili i spotkania osobiste. Otwarty na współpracę ze środowiskiem lokalnym, od kilkunastu lat koordynuje pracę wolontariuszy w Domu Pomocy Społecznej, opiekuje się również praktykantami. Wszystkie podejmowane działania zmierzają ku jednemu celowi: poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych. Odskocznią od trudów dnia codziennego jest twórczość poetycka. Inicjator albumu pt. „Życzenia Ojca Św. do rodaków-25 lat pontyfikatu” wydanego w 2003 roku.

Piotr Sawicki

Najbardziej utalentowany zawodnik sekcji łuczniczej Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” w Lublinie od 1998 roku. Multimedalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Reprezentant kadry narodowej, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie i Londynie, obecnie przygotowuje się do Igrzysk w Rio de Janerio. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W ubiegłym roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Lublin uczestniczył w specjalnym programie „Team Rio 2016” dla wyjątkowych sportowców przygotowujących się do 15. Igrzysk Paraolimpijskich Rio de Janerio. Jest ojcem 3 dzieci, pracuje zawodowo w Grupie Aktywnej Rehabilitacji, gdzie pomaga osobom po urazach kręgosłupa szyjnego w powrocie do codziennej rzeczywistości. Odznaczony brązowym oraz złotym krzyżem zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu oraz kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych.

Maciej Białek

Nauczyciel z 21-letnim stażem pracy. Uczy historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Od 18 lat choruje na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Pomimo utraty wzroku wykonuje swoje obowiązki pedagogiczne bardzo rzetelnie, z charyzmą i pasją. Jako historyk szczególnie interesuje się relacjami polsko-litewskimi. Nauczyciel z powołania, z dużą dozą dystansu do siebie i poczuciem humoru, który stanowi doskonały przykład jak ważna jest determinacja i wiara we własne siły w codziennym zmaganiu się z trudną rzeczywistością. Historia Jego życia Macieja Białka stała się inspiracją do filmu, który promował Miasto Lublin.

Bogdan Młynarczyk

Członek i współzałożyciel Lubelskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, aktywnie działający na rzecz osób niepełnosprawnych od 1989 roku. W ramach prowadzonego przez LZINR Punktu Informacji dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, udziela konsultacji prawnych. Przez 25 lat brał czynny udział w organizacji Turystyczno-Nawigacyjnego Rajdu Samochodowego „KOZIOŁEK”, w tym jako komandor ds. turystyki. Od 12 lat organizuje i prowadzi grupowe wyjazdy turystyczne członków LZINR, opracowując trasy wycieczek tak aby nie tylko były ciekawe, ale jednocześnie dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych uczestników, także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pan Młynarczyk był także koordynatorem projektu pn. „Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych ruchowo w turystyce motorowej, ze szczególnym uwzględnieniem turystycznej nawigacji samochodowej”.

Kategoria II - Osoby fizyczne realizujące przedsięwzięcia na rzecz aktywizacji i integracji niepełnosprawnych mieszkańców Lublina:

  • Jan Kułaga – Medal
  • dr. Jacek Gawłowicz - Wyróżnienie

Jan Kułaga

Nauczyciel Szkoły Muzycznej im. Paula Harrisa dla Dzieci Niepełnosprawnych, działającej przy Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Od 1996 r. uczy gry na instrumentach muzycznych dzieci niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami tj.: upośledzenie umysłowe, porażenie mózgowe, autyzm, zespół Downa, jak również dzieci niedowidzące i niedosłyszące. Każdego roku, uczniowie zdobywają główne nagrody i wyróżnienia na wielu konkursach i przeglądach muzycznych, wzbogacają swoje życie intelektualne, rozwijają ukryte talenty i dowartościowują siebie. Jan Kułaga prowadzi unikalny zespół instrumentalny „Wieniawski Band”, złożony z uczniów niepełnosprawnych. Jego wielka pasja, cierpliwość i odwaga budzą powszechny szacunek i uznanie.

dr n. med. Jacek Gawłowicz

Lekarz neurolog od ok. dwudziestu lat, zastępca kierownika Oddziału Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. St. Wyszyńskiego w Lublinie. W swojej codziennej praktyce najwięcej czasu poświęca leczeniu osób chorych na padaczkę, jest opiekunem medycznym Lubelskiego Stowarzyszenia Osób Cierpiących na Padaczkę-Drgawka. Udziela się społecznie między innymi uczestnicząc w grupowych szkoleniach. Osoba niezwykle życzliwa, troskliwa oraz wrażliwa na ludzkie cierpienie. W lutym b. r. otrzymał tytuł Przyjaznego Pracownika Służby Zdrowia w konkursie organizowanym przez Lubelskie Stowarzyszenie Osób Cierpiących na Padaczkę - Drgawka pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Kategoria III - Instytucje/organizacje zaangażowane w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych:

  • Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” - Medal
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO” - Medal

Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa w Lublinie „Ukryty Skarb”

Działa na rzecz osób z zespołem Downa – przede wszystkim małych dzieci, młodzieży w wieku szkolnym, ale też dorosłych, ich rodzin i opiekunów. Organizuje różne formy rehabilitacji oraz zajęć edukacyjnych, artystycznych i kulturalnych dla dzieci z zespołem Downa, pozyskuje środki na prowadzenie grupy wsparcia. Zrzesza rodziców, terapeutów i pedagogów, dzięki którym następuje proces rozwijania wiedzy i nauki umiejętności umożliwiających dzieciom i młodzieży z zespołem Downa lepszy start w dorosłe życie. Od dwóch lat integruje środowisko przyjaciół i rodzin dzieci z zespołem Downa poprzez organizację Światowego Dnia Zespołu Downa.

Stowarzyszenie na rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO”

Powstało w 2008 r. z potrzeby serca ludzi, których pasją jest niesienie pomocy oraz wsparcia osobom potrzebującym. Pierwsze działania Stowarzyszenia skupiały się na środowisku osób niepełnosprawnych, głównie dzieci i młodzieży poprzez organizowanie zajęć rehabilitacyjnych oraz rekreacyjnych. Stowarzyszenie stopniowo rozszerzało swoją działalność o szkolenia, projekty realizowane na rzecz seniorów oraz innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Organizacja współpracuje przy realizacji projektów z jednostkami administracji rządowej oraz samorządowej. Z Miastem Lublin organizuje zajęcia hipoterapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, podejmuje się także realizacji projektów innowacyjnych i mało popularnych, tj. terapia metodą Tomatisa.