W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Prezydenci miast metropolitalnych razem dla sektora kultury

30.04.202014:30

Prezydenci Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia ponownie spotykają się pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury. W liście przesłanym do Piotra Glińskiego Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do wiadomości Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Unii Metropoli Polskich i Związku Miast Polskich, apelują zgodnie o to, aby w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach. 

– Mimo trudnej sytuacji epidemii, lubelskie środowisko kultury nie zawiodło i nadal prężnie działa. Przyglądamy się na bieżąco sytuacji twórców i monitorujemy działalność miejskich instytucji kultury. Jesteśmy w trakcie przygotowywania specjalnego pakietu wsparcia dla środowiska kultury. Dzisiaj łączymy siły z innymi prezydentami miast i we wspólnym liście do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do wiadomości Premiera, apelujemy, aby w czasie pandemii nie zapominać o wsparciu dla sektora kultury, któremu tak dużo zawdzięczamy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Miasta natychmiast zareagowały na sytuację pandemiczną i kryzys, w jakim znalazły się różne środowiska. Wdrożono różne rozwiązania i działania w poszukiwaniu rozwiązań i środków, jakie można przekierować na wsparcie sektora kultury, instytucji, NGO’s i indywidualnych twórców. Jednocześnie pojawiła się inicjatywa powrotu do dzielenia się rozwiązaniami prawnymi, organizacyjnymi, wymiany wiedzy w gronie miast zaangażowanych w proces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. List powstał w poczuciu głębokiej troski o przyszłość sektora kultury gronie osób odpowiedzialnych za polityki kulturalne samorządów.

Koalicja Miast powstała w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł. Do udziału w programie Wrocław zaprosił partnerów z całego kraju. W obecnym kontekście Koalicja Miast ponownie staje się platformą wymiany doświadczeń polskich samorządów i instytucji kultury, ważną przestrzenią solidarności i współpracy. Istotnym filarem działań Koalicji jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską, kadry kultury i kondycję sektora, którego znaczenie dla społeczno-ekonomicznego rozwoju miast jest bezdyskusyjna. Celem Koalicji jest regularne zgłaszanie inicjatyw, proponowanie narzędzi i rozwiązań formalnych, wymiana wiedzy i wspólna komunikacja. Koalicja ma nie tylko reagować na bieżącą sytuację sektora kultury w miastach, ale także zająć się projektowaniem rozwiązań długookresowych i systemowych dla kultury w samorządach lokalnych. 

Przedstawiony list zapowiada działania systematyczne, w dialogu i z uwzględnieniem różnic pomiędzy samorządami, o początek dialogu, który samorządowcy mają nadzieję rozwijać w kolejnych odsłonach. W tej chwili przygotowywany jest katalog rozwiązań i rekomendacji dla Polskiego rządu, a także konkretnych narzędzi, które mają wyposażyć samorządy w kompetencje pozwalające skuteczniej przeciwdziałać nieuchronnym negatywnym skutkom pandemii w sektorze kultury. 

Pliki do pobrania

Pismo-Koalicja-Miast-dla Kultury 30.04.2020.pdf
Pismo Koalicji Miast dla Kultury, skierowane do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego