W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Projekt budżetu Lublina na 2019 r.

16.11.201814:02

Ponad 2,2 mld zł wyniosą w 2019 roku dochody budżetu Miasta Lublin, natomiast 2,27 mld zł planowane na 2019 r. wydatki. Wpisane w projekcie budżetu wydatki bieżące, z których m.in. finansowana jest oświata, kultura, sport czy pomoc społeczna, wyniosą niemal 1,78 mld zł, a wydatki majątkowe przeznaczone na inwestycje sięgną 390 mln zł - co stanowi 17,15% wydatków ogółem. Zadania inwestycyjne planowane do realizacji z udziałem środków europejskich pochłoną 264 mln zł. Deficyt budżetu miasta w przyszłym roku wyniesie 70 mln zł.

– Kończymy rozpoczęte w 2018 r. duże zadania inwestycyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z perspektywy 2014-2020, łącznie jest to 66 projektów w ramach 11 programów. Rok 2019 będzie okresem przygotowawczym, a także wstępną fazą realizacji zadań, które będą współfinansowane z kolejnej perspektywy unijnej. Będzie to okres intensywnych przygotowań, natomiast kumulacja wydatków na nowe projekty i inwestycje przypadnie na lata następne. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W grupie wydatków inwestycyjnych zaplanowanych na 2019 r. znalazły się głównie rozwiązania komunikacyjne o charakterze metropolitalnym, usprawniające połączenia drogowe między dzielnicami i osiedlami, kontynuujące rozwój sytemu komunikacji publicznej, a także zadania objęte Programem Rewitalizacji dla Lublina i z zakresu polityki społecznej.

W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazły się także inwestycje oświatowe (m. in. budowa szkoły podstawowej, przedszkola i domu kultury przy ul. Berylowej, przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy SP nr 5 oraz remont sali gimnastycznej przy SP nr 7, modernizacja SP nr 1 i SP nr 33), inwestycje społeczne (m.in. rozbudowa Środowiskowego Domu Pomocy Kalina, budowa domu przy ul. Głowackiego, dwa domy rodzinne przy ul. Kalinowszczyzna), inwestycje w zieleń (rewitalizacja Parku Ludowego i budowa Parku na Błoniach) i inne np. modernizacja Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. W 2019 r. zaplanowano termomodernizacje 6 obiektów oświatowych.

W ramach inwestycji drogowych realizowane w dzielnicach zaplanowane są na 2019 r. m. in. budowa ul. Tarasowej i połączenie z ul. Relaksową, przebudowa ul. Kalinowszczyzna, budowa i przebudowa ul. Firlejowskiej, budowa i przebudowa ul. Kasztanowej, budowa ul. Chabrowej, ul. Rozmarynowej, przebudowa ul. Balladyny. W projekcie budżetu znalazły się także m.in. budowa ul. Bliskiej, budowa ul. Kaskadowej, budowa ul. Halickiego i ul. Barcickiego.

W projekcie budżetu miasta na rok 2019 zostały ujęte 44 zwycięskie projekty w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego w wysokości 15 mln zł oraz ujęte zostały zadania z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego, których nie udało się zrealizować w latach poprzednich w kwocie 10,5 mln zł. Na zadania zgłaszane przez Rady Dzielnic zaplanowano kwotę 4 mln zł, natomiast na realizację zadań w kolejnej edycji Zielonego Budżetu 2 mln zł.

W 2019 r. przypada rocznica 450-lecia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej, zwanej Unią Lubelską. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r rok 2019 ustanowiono Rokiem Unii Lubelskiej. Organizowane w mieście wydarzenia pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” będą podkreślały jubileusz 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Większość lubelskich instytucji kultury w 2019 roku podejmie działania edukacyjne, elementy odnoszące się do rocznicy znajdą także odzwierciedlenie podczas flagowych miejskich festiwali.

Projekt budżetu miasta Lublin na 2019 rok (druk nr 1612-1) znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.