W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przekazanie kopii obrazu Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.

Przekazanie kopii obrazu Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.
27.11.201814:16

Wykonanie kopii obrazu Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r. to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Lublin, Wydziału Artystycznego UMCS oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie. 27 listopada w Ratuszu odbyło się uroczyste przekazanie kopii obrazu Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r. Philipa Dombecka. Oryginał wrócił na swoje miejsce.

Oryginalna panorama, na co dzień zdobiąca wnętrze Gabinetu Prezydenta Miasta Lublin, udostępniona została przez Urząd Miasta Lublin Muzeum Lubelskiemu. W 2017 roku można ją było zobaczyć na wystawie „Portret Miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” organizowanej w jubileuszowym roku 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Następnie została przekazana studentom Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prace nad kopią odbywały się w ramach prac warsztatowych prowadzonych przez dr szt. Annę Barańską, Prodziekana Wydziału Artystycznego UMCS w salach wystawowych Muzeum. Oryginał symbolicznie powraca więc na swoje miejsce do Gabinetu Prezydenta.

Sporządzoną kopię jeszcze w tym tygodniu będzie można zobaczyć w salach wystawowych Muzeum Lubelskiego, a po zakończeniu przebudowy i modernizacji Zamku Lubelskiego stanie się częścią nowej wystawy stałej - „Trybunał Koronny w dziejach I Rzeczypospolitej”.

Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r. autorstwa Philipa Dombecka z roku 1826 to jedna z najbardziej szczegółowych panoram miasta. Porównując ją ze sztychem A. Hogenberga zaobserwować możemy przemiany jakie dokonały się w przestrzeni miasta w ciągu 300 lat. Największe z nich miały miejsce w latach 1822-1829, w okresie rozwoju budowlanego. Jednym z inicjatorów przeobrażenia Lublina z zaniedbanego, prowincjonalnego miasta w nowoczesny ośrodek, z okazałą zabudową, nowymi placami i arteriami komunikacyjnymi, był uwieczniony na obrazie generał Zajączek, namiestnik Królestwa Polskiego. Podąża on do miasta nową drogą wjazdową od strony Zamościa. W głębi uwieczniona została gęsta zabudowa miejska. Wśród wielu budowli znajdują się m.in. kościół św. Michała z nowym hełmem wież z roku 1771 oraz dachy i wieża klasztoru Reformatów, przebudowanego na browar. Najważniejsze, odrestaurowane w 1 ćw. XIX wieku obiekty wymienia napis u dołu obrazu, zawierający również dedykację: Jaśnie Oświeconemu Xięciu Jego Mości JOZEFOWI ZAJĄCZKOWI Namiestnikowi Królestwa Polskiego Obywatele i Urzędnicy Województwa Lubelskiego w dowód Uwielbienia, Czci i Uszanowania w dniu 19-go maja 1826 roku ofiarowują.

Powiązana galeria: