W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Unia Metropolii Polskich solidaryzuje się z protestującymi pracownikami oświaty

18.04.201910:42

Prezydenci dwunastu największych polskich miast, tworzących Unię Metropolii Polskich, wyrazili poparcie dla strajkujących pracowników oświaty. Jednocześnie zadeklarowali, że środki w tegorocznych miejskich budżetach zarezerwowane na zadania oświatowe nie będą zmniejszane.

Prezydenci zwracają się z prośbą do nauczycieli, by przeprowadzili klasyfikację końcową umożliwiającą zorganizowanie egzaminów maturalnych. Apelują także do rządu o pilne podjęcie rozmów ze środowiskiem nauczycieli oraz z reprezentacją samorządów.

Stanowisko Zarządu Unii Metropoli Polskich w sprawie strajku pracowników oświaty:
Warszawa, 16 kwietnia 2019 r.

Prezydenci miast tworzących Unię Metropolii Polskich solidaryzują się z protestującymi. Rady poszczególnych miast zdecydowały o wysokości środków budżetowych przeznaczonych w 2019 roku na lokalną oświatę, w tym o wysokości środków na wynagrodzenia. Mając na uwadze niskie płace zasadnicze nauczycieli, nieodpowiadające randze zawodu i jego roli społecznej, w żadnym z miast Unii Metropolii Polskich nie doszło i nie dojdzie do zmniejszenia środków finansowych przeznaczonych na zadania oświatowe.

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich dziękują wszystkim nauczycielom za solidarne upominanie się o godność ich powołania oaz o stan polskiej oświaty. Ze strony rządu nie padły satysfakcjonujące propozycje rozwiązania problemu. Dziś wspólnie stajemy przed odpowiedzialnością za los naszych maturzystów. Dlatego prosimy nauczycieli, by przeprowadzili klasyfikację końcową umożliwiającą zorganizowanie egzaminów maturalnych.

Solidaryzując się z protestującymi apelujemy do rządu o pilne podjęcie rozmów ze środowiskiem nauczycieli oraz z reprezentacją samorządów.

Pliki do pobrania

Stanowisko Zarządu Unii Metropoli Polskich w sprawie strajku pracowników oświaty.pdf
Stanowisko Zarządu Unii Metropoli Polskich w sprawie strajku pracowników oświaty