Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Uroczystość odsłonięcia Chaczkaru, daru Armenii dla Lublina w 700-lecie miasta

14.08.201715:12

Prezydent Krzysztof Żuk wziął udział w uroczystości odsłonięcia Chaczkaru, daru Armenii dla Lublina w 700-lecie miasta. Chaczkary, czyli ormiańskie kamienne postumenty upamiętniają szczególne wydarzenie lub osoby. Inne chaczkary w Polsce znajdują się w: Elblągu, Gdańsku, Klebarku Wielkim i Wrocławiu.

Ormianie to jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Polsce. Ich liczbę szacuje się na 40-80 tys. W bieżącym roku przypada 650.lecie osadnictwa ormiańskiego w Polsce. W Lublinie mówi się o obecności Ormian najczęściej od około XVI, tj. okresu rozwoju jarmarków lubelskich. Zajmowali się przede wszystkim handlem. Między obiema społecznościami istniały silne więzi kulturowe.

Dziś w Lublinie istnieje społeczność ormiańska zorganizowana w Stowarzyszenie Ormian w Lublinie, która stara się być widoczna między innymi poprzez propagowanie kultury i tradycji kulinarnych. Ubiegłoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku poświęcona była kuchni ormiańskiej, która jest częścią wielokulturowej kuchni miasta i regionu. W Lublinie w marcu tego roku wystąpiła Państwowa Orkiestra Młodzieżowa Armenii z koncertem specjalnym lubelskiej edycji 21. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w ramach obchodów 700-lecia miasta Lublina. 15 sierpnia, podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Lublin nastąpi podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Lublinem a ormiańskim miastem Wanadzor.

Wyjątkowa uroczystość odsłonięcia Chaczkaru na Placa Jana Kochanowskiego w Lublinie, daru Armenii dla Lublina w 700-lecie miasta, miała miejsce 14 sierpnia. Po uroczystości w pobliskim Kościele Rektoralnym (ul. Narutowicza 6) odbyła się Liturgia Ekumeniczna oraz koncert Męskiego Zespołu Kameralnego "Kairos". Zaplanowany był także wernisaż wystawy fotografii "Historie z podróży" Davita Hokobyana w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1)