W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego

30.08.201910:08

Akty mianowania otrzymało w dniu 29 sierpnia 81 nauczycieli. Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta. Prezydent Krzysztof Żuk osobiście wręczył akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, przy nadaniu stopnia nauczyciela mianowanego, nauczyciele składają ślubowanie według roty zawartej w tej ustawie. Nauczyciel mianowany to trzeci stopień awansu zawodowego. Według przepisów ustawy mógł go zdobyć nauczyciel kontraktowy, który po przepracowaniu 2 lat od uzyskania tego stopnia, odbył staż trwający 2 lata i 9 miesięcy oraz zdał egzamin przed komisją powołaną przez Pana Prezydenta. W skład komisji wchodzili: przedstawiciel organu prowadzącego jako przewodniczący, przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, a także 2 ekspertów wpisanych na listę ekspertów przez Ministra Edukacji Narodowej.

W lipcu 2019 r. do egzaminu przystąpiły 82 osoby, egzamin zdało 81 nauczycieli. Wśród  zdających przeważali nauczyciele wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej oraz nauczyciele religii.

Od dnia wejścia w życie znowelizowanej Karty Nauczyciela w kwietniu 2000 roku, w drodze postępowania egzaminacyjnego przez kolejne 35 sesji egzaminacyjnych awans na stopień nauczyciela mianowanego uzyskało łącznie 2792 nauczycieli, zatrudnionych w szkołach i placówkach, prowadzonych przez Miasto Lublin.

Wręczenie nauczycielom aktów mianowania poprzedzone zostało podziękowaniem za dotychczasową pracę trzem dyrektorom szkół, którzy z dniem 31 sierpnia 2019 r. odchodzą na emeryturę oraz wręczeniem powierzenia stanowiska dyrektora 32 kandydatom wyłonionym w drodze konkursu (w 6 szkołach i placówkach funkcję dyrektora szkoły obejmą nowe osoby).