W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Lublinie rozpoczął się Kongres Współpracy Transgranicznej

W Lublinie rozpoczął się Kongres Współpracy Transgranicznej
05.10.202211:41

Współpraca społeczności lokalnych w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną Ukrainie, to główne tematy dyskusji w ramach otwartego dzisiaj (5 października) Kongresu Współpracy Transgranicznej. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczeństwo i Solidarność” potrwa do 7 października.

– Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę wywołała szereg zdarzeń, których znaczenia w skali globalnej nie jesteśmy w stanie jeszcze przewidzieć. Ukraina walczy o wolność, a Europa stanęła przed trudnymi wyzwaniami – kryzysem humanitarnym, milionami uchodźców i ekonomicznymi skutkami wojny oraz sankcji i decyzji politycznych. Kiedy jeszcze cały czas odczuwamy skutki dwóch lat pandemii, nasz świat gwałtownie zmienia się po raz kolejny. Dlatego XI edycję Kongresu Współpracy Transgranicznej poświęcamy kluczowym w obecnej sytuacji wartościom: bezpieczeństwu i solidarności. Poza dyskusją o tym, jak zareagowaliśmy na obecny kryzys i jak sobie z nim poradziliśmy, skoncentrujemy się też na analizie koniecznych jeszcze do podjęcia działań, by pomóc Ukrainie w powojennej odbudowie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kongres to przede wszystkim szereg debat. Spotkanie pt. „Bezpieczeństwo i solidarność – perspektywa samorządów”, podsumowuje działania podejmowane przez miasta i organizacje w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny. Z kolei punktem wyjścia do dyskusji podczas panelu „Współpraca NGO i władz lokalnych w niesieniu pomocy Ukrainie” będzie prezentacja praktyk Lublina, w którym już kilka godzin po wybuchu wojny powołano Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie.

Podczas Kongresu zaplanowano także temat historycznych kontekstów stosunków polsko-ukraińskich w panelu „Bogdan Osadczuk Orędownik Dialogu Polsko-Ukraińskiego”. Z kolei współczesne wyzwania i perspektywy dobrosąsiedzkiej współpracy poruszą uczestnicy debaty „Polska i Ukraina – czas na jeszcze głębsze relacje transgraniczne”. W ramach wydarzenia przewidziano również panel „Między ofiarą a bohaterką. Sytuacja kobiet w wojnie Rosji w Ukrainie”. Ponadto w programie Kongresu znalazł się również szeroki wachlarz tematów dotyczących, m.in: współpracy i pomocy medycznej dla Ukrainy, funkcjonowania administracji
i sądownictwa w czasie wojny czy zjawiska dezinformacji i manipulacji.

W ramach projektów realizowanych z międzynarodowymi partnerami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, młodzi ludzie z całej Europy będą dyskutować na temat polityki młodzieżowej, włączania i integracji. Tworzone i organizowane przez młodych debaty, spotkania i warsztaty to również element przygotowań Lublina do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 r. 

Ważnym obszarem Kongresu jest także zagadnienie zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju transportu publicznego. W ramach projektu „Move it like Lublin”, realizowanego w partnerstwie z Kiszyniowem, odbędzie się panel, warsztat i wizyta studyjna dotyczące stosowania innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym. 6 października władze Lublina i Kiszyniowa podpiszą list intencyjny o współpracy pomiędzy miastami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędzie się także Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów, a także Giełda Grantodawców, prezentująca możliwości pozyskania wsparcia z wybranych programów. Dodatkowo Kongresowi towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń kulturalnych pod hasłem „Miasto ponad granicami”.

W ramach Kongresu nastąpi również uroczystość wręczenia dyplomów Laureatom X edycji Stypendium im. Leopolda Ungera.

XI Kongres Współpracy Transgranicznej zakończy wykład prof. dr hab. Adama Rotfelda z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział „Artes Liberales”), byłego ministra spraw zagranicznych RP (2005) oraz współprzewodniczącego Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych (2008-2015). Tytuł wystąpienia to „Napaść Rosji na Ukrainę a porządek międzynarodowy”.

Tegoroczna edycja Kongresu ma charakter hybrydowy, a dla wszystkich uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński.

Organizatorem Kongresu Współpracy Transgranicznej jest Miasto Lublin. Poszczególne wydarzenia realizowane są we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi, z udziałem samorządowców, radnych, ekspertów oraz liderów organizacji obywatelskich.

Szczegółowy program konferencji znajduje się pod linkiem, a transmisja online dostępna jest na youtube.