W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Tomaszowi Wójtowiczowi

Wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Tomaszowi Wójtowiczowi
13.09.202110:54

We wtorek (14 września) odbędą się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi – lublinianinowi, złotemu medaliście mistrzostw świata w 1974 r. i igrzysk olimpijskich w 1976 r., jednemu z najwybitniejszych siatkarzy na świecie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 w Trybunale Koronnym, ul. Rynek 1.

Tomasz Grzegorz Wójtowicz, ur. 22 września 1953 roku w Lublinie, jest jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii tego sportu. Oprócz złotych medali na mistrzostwach świata w 1974 r. i igrzyskach olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r. Ponadto został nominowany do grona najlepszych „8” siatkarzy świata i jako pierwszy Polak znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław – Volleyball Hall of Fame.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Tomasza Wójtowicza związanych z budowaniem międzynarodowej pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportowego. Jest również podziękowaniem za wysiłek jaki wkłada w działalność na rzecz popularyzacji siatkówki. Tomasz Wójtowicz jest zarówno wzorem dla młodego pokolenia sportowców, jak i autorytetem dla działaczy sportowych. M.in. dzięki takim postaciom Lublin staje się miejscem, z którym młodzi ludzie chcą związać swoją przyszłość.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin zostało uhonorowanych 17 osób: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, O. Ludwik Wiśniewski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ks. Prof. Andrzej Szostek oraz Tomasz Grzegorz Wójtowicz.

W sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi, stosowną uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji w dniu 25 marca 2021 r.