W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wręczenie odznaczeń zasłużonym za pomoc Ukrainie

Wręczenie odznaczeń zasłużonym za pomoc Ukrainie
28.12.202207:57

27 grudnia w Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki „Za pomoc wojsku” dr Krzysztofowi Żukowi, Prezydentowi Miasta Lublin oraz Krzysztofowi Stanowskiemu, Dyrektorowi Centrum Współpracy Międzynarodowej i Ewelinie Graban, Kierowniczce referatu ds. wspierania i realizacji programów i projektów międzynarodowych. Odznaczenia przyznano w uznaniu za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie. Uroczystości towarzyszyło przekazanie ukraińskiej flagi z podpisem Wałerija Załużnego, Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, a także oprawionego odłamka przywiezionego z Bachmutu w obwodzie donieckim.

Od końca lutego 2022 Lublin przekazał do Ukrainy ponad 100 tirów i dwa pociągi z pomocą humanitarną. Trafiła ona do kilkudziesięciu miejscowości na całym nieokupowanym terytorium Ukrainy, wśród nich znalazły się m.in.: Winnica, Tarnopol, Sumy, Stebnyk, obwód lwowski, Równe, Połtawa, Ostróg, Łuck, Lwów, Krzywy Róg, Krzemieniec, Kremenczuk, Kijów, Jaworów k. Lwowa, Iwano-Frankiwsk, Dniepr, Czernichów, Czerkasy, Chmielnicki, Charków, Bucza, Biłogorodka, rejon buczański, Bar. Przekazywane produkty zostały zakupione, m.in. ze środków pochodzących z darowizn lub też przekazane przez miasta partnerskie i zaprzyjaźnione (m.in. Nancy i region Grand Nancy, Münster, Bari) oraz organizacje pozarządowe, takie jak Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Swiss Humanitarian Aid i francuską Protection Civile.

Ustanowiona w grudniu 2021 roku Odznaka „Za pomoc wojsku” jest przyznawana przez Wałerija Załużnego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy pracownikom Sił Zbrojnych Ukrainy i innym osobom, za znaczący osobisty wkład w rozwój Sił Zbrojnych Ukrainy oraz zacieśnianie współpracy wojskowej, naukowej, społecznej, czy kulturalnej.