W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST 2015

Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST 2015
07.09.201500:00

Rekordowa liczba uczestników bierze uczestniczyła we Wschodnim Forum Gospodarczym LUB-INVEST - inicjatywie lubelskiego samorządu dedykowanej przedsiębiorcom. Do Lublina przyjechało ponad 120 przedstawicieli firm z krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskich oraz 300 polskich przedsiębiorców. 

W imieniu gospodarzy uczestników przywitali Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin. -Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny Lublin udowadnia swoją pozycję jako Centrum Kompetencji Wschodnich. Nawiązujemy coraz więcej kontaktów z krajami Partnerstwa Wschodniego nie tylko w obszarze akademickim, administracji ale przede wszystkim biznesowym. Lublin w ostatnim czasie wykonał ogromny skok inwestycyjny. Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie chciało tu wracać i realizować projekty zainicjowane podczas tegorocznego Forum – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. 

Marszałek Województwa Lubelskiego zapowiedział dalsze wsparcie regionu dla małych i średnich firm na terenie Lubelszczyzny. - Bardzo się cieszę, że Forum LUB-INVEST stało się prestiżowym spotkaniem polskich i wschodnich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że przyczyni się ono do dalszego rozwijania współpracy i rozszerzania kontaktów pomiędzy naszymi wschodnimi sąsiadami. – dodał Marszałek Sławomir Sosnowski.
Jak podkreśliła podczas otwarcia Grażyna Henclewska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki -Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST jest doskonałą okazją do promocji Województwa Lubelskiego oraz Miasta Lublin, jako lokalizacji dla firm z krajów Partnerstwa Wschodniego. Ministerstwo Gospodarki szczególnie wspiera działania propagujące nasze ogólnokrajowe kapitały, z których jesteśmy dumni np. młodych, kreatywnych ludzi i polską przedsiębiorczość, która szczególnie w Lublinie jest widoczne.

Katarzyna Kacperczyk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP zwróciła uwagę, że: -Będąc w Lublinie nie sposób nie wspomnieć o współpracy z krajami Europy Wschodniej. To w tym obszarze i z racji przygranicznego położenia Lublin posiada szczególne atuty i kompetencje, które skuteczne wykorzystuje.

Podczas debaty poświęconej współpracy polsko–ukraińskiej w wymiarze gospodarczym Jacek Piechota, Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej wskazał: -Ukraińskie firmy są zainteresowane nawiązaniem współpracy z przedsiębiorcami z krajów Unii Europejskiej. Promocja, pomoc w opracowaniu właściwej oferty i reklama to obszary, w których należy pomóc ukraińskim firmom. Płaszczyzny do współpracy dla polskich firm to: rolnictwo, lotnictwo, budownictwo oraz szeroko rozumiana gospodarka komunalna.

Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin, zaprezentował ofertę Miasta Lublin oraz przedstawił plany rozwoju miasta w nowej perspektywie budżetowej UE. -Lublin poprzez wykorzystanie nowej perspektywy budżetowej chce utrzymać dynamiczny rozwój i w jak najkrótszym czasie dorównać największym metropoliom. Obecnie to Lublin jest najszybciej rozwijającym się miastem  w Polsce Wschodniej.

Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wraz z Rafałem Rudzkim z Deloitte przedstawili bariery, możliwości, szanse oraz ofertę wsparcia dla przedsiębiorców poprzez systemy obsługi eksportera.

Podczas LUB-INVEST przedstawiciele firm mogli wziąć udział w spotkaniach B2B, dodatkowych panelach dyskusyjnych z udziałem Ambasadorów i Radców Handlowych poświęconych kierunkom eksportu produktów i usług dla lubelskich przedsiębiorców, a także prezentacjach oferty Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego dla inwestorów zewnętrznych. 

Podczas drugiego dnia Forum przedstawiciele zagranicznych firm wezmą udział w wizytach studyjnych i prezentacji Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC oraz Miasta Lublin. 

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Wschodniego Forum Gospodarczego LUB-INVEST objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin. Wykonawcą Forum byli Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” oraz Lubelski Klub Biznesu”. 

Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.