W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Znamy nominowanych do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury

Znamy nominowanych do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury
06.04.201710:35

Znamy nominowanych do tegorocznych nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Prezydent Krzysztof Żuk przyjął rekomendacje Komisji do spraw Nagród w poszczególnych kategoriach. Laureatów w poszczególnych kategoriach nagród poznamy podczas Gali Kultury 19 kwietnia 2017 r. o godzinie 19.00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Wstęp wolny - zapraszamy.

Poniżej nominowani do nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury

  • Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2016 r.

Jacek Giszczak - poeta, prozaik, kompozytor, tłumacz literatury francuskiej i frankofońskiej, Kawaler Orderu Sztuki i Literatury Ministra Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej za przetłumaczenie na język polski powieści: Georges Perec/Oulipo  "Podróże zimowe",  Virginie Despentes "Vernon Subutex", t. 1-2, Alain Mabanckou  "Papryczka", Lyonel Trouillot "Niedziela, 4 stycznia" oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i otrzymanie prestiżowej Nagrody Literatury na Świecie za przekład powieści Alaina Mabanckou "Zwierzenia jeżozwierza".

Mateusz Nowak - monodramista, Kierownik Programowy w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” za 27 prezentacji nagradzanego monodramu pt. "Od przodu i od tyłu" w Polsce i za granicą (Armenia, Kuwejt, Słowacja, Ukraina). W 2016 zdobył trzy nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Albanii, Mongolii i Niemczech. Jego monodram "Od przodu i od tyłu" został wymieniony w książce pt. "166 monodramów. Przewodnik po teatrze jednego aktora" wydanej z okazji 50-lecia ruchu teatrów jednego aktora w Polsce. A także za premierę monodramu "Żertwa", premierę spektaklu „Gdzie jest Nobel” w DDK „Czuby Południowe”, prezentację monodramu "teatralność" na festiwalu w Turcji i "Żertwa" na Ukrainie, prezentacje spektakli "Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem" w Muzeum Literackim im. J. Czechowicza i "Matka Polska Teatralna. Konkurs"  w DDK „Węglin”, udział w czytaniu performatywnym adaptacji powieści "Pogrom w przyszły wtorek" Marcina Wrońskiego. W minionym roku został również odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi "za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego" oraz wyróżniony Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Orkiestra św. Mikołaja Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" w Lublinie za wydanie trzynastej płyty Orkiestry Świętego Mikołaja pt. Mody i Kody. Na płytę złożyło się 11 rozbudowanych aranżacyjnie muzycznych utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną oraz zawierających elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych takich jak hip-hop, blues czy rock. Nagrania zostały zrealizowane we współpracy z Polskim Radiem S.A. W Studiu S4 Polskiego Radia w Warszawie.

 

  • Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2016 r.

Dom Słów Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie za tworzenie interdyscyplinarnego programu zbudowanego wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym, za Program Inny Lublin skierowany do osób zagrożonych ryzykiem wykluczenia lub wykluczonych w wielu obszarach życia: bezrobotnych, chorych przebywających w szpitalach, osób starszych z Domów Opieki Społecznej, więźniów, emigrantów i uchodźców,  bezdomnych, osób niepełnosprawnych i uzależnionych oraz dzieci niepełnosprawnych czy z biednych i patologicznych rodzin; jak również za organizację warsztatów: typograficznych, introligatorskich, papierniczych, litograficznych, wklęsłodruku, kaligrafii, opowieści, komiksowych, kreatywnego pisania, małe wydawnictwo, terytorium wyobraźni - Pinokio, Design Literacki, Typoduchy, Gra o wolność, Wolność Słowa vs Mowa Nienawiści.

Tomasz Dostatni OP - dominikanin, publicysta, autor, animator kultury za organizację debat prezydenckich Ponad Granicami w Teatrze Starym w Lublinie oraz Debat Dwóch Ambon w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie.

Lubelski Teatr Tańca Centrum Kultury w Lublinie za organizację jubileuszowej 20. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, podczas której zaprezentowały się najlepsze profesjonalne teatry tańca współczesnego  na świecie, w tym Nederlands Dans Theater 2 i Polski Balet Narodowy, za prowadzanie w Centrum Ruchu warsztatów i zajęć ruchowych dla osób w każdym wieku oraz wspieranie młodych polskich artystów w produkcji ich spektakli.

 

  • Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

Zbigniew Jóźwik – artysta grafik, bibliofil, mecenas twórców,  Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem za zainicjowanie Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego, organizację wielu wystaw grafiki i ekslibrisu oraz bogaty i różnorodny dorobek artystyczny, m.in. wydanie kilkunastu tek ekslibrisowych i grafiki, zilustrowanie graficznie utworów Mickiewicza, Wojtyły, Miłosza, Riabinina oraz ponad 50-letnią aktywną działalność na rzecz popularyzacji sztuki.

Henryk Kowalczyk – aktor, reżyser, autor tekstów, pedagog za bogatą, konsekwentną  działalność na rzecz popularyzacji kultury osadzonej w sztuce teatru, poezji i prozie, koordynację pracy grup nieformalnych w ramach Teatru Małych Form, stworzenie Teatru Scena 6, Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich, Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Czas Poetów i wielu innych przedsięwzięć.

Barbara Oratowska – kierownik, starszy kustosz  Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem” w Lublinie, wykładowca akademicki za organizację wielu wystaw poświęconych wydarzeniom i ludziom okresu represji wojennych i stalinowskich; prowadzenie działalności edukacyjnej dla młodzieży lubelskich szkół oraz organizację (od 15 lat) konkursu recytatorsko-krasomówczego poświęconego Grażynie Chrostowskiej (poetce pokolenia Kolumbów rozstrzelanej w KL Ravensbrück).

Skład Komisji do spraw Nagród:

  • prof. Leszek Mądzik - przewodniczący
  • dr Anna Duda-Gocel
  • dr Grzegorz Kondrasiuk
  • Marta Kurowska
  • Zbigniew Nestorowicz
  • Karolina Rozwód
  • Józef Szopiński

Nagrody przyznawane są na podstawie przepisów Uchwały nr 745/XXX/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.