W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Znamy projekt budżetu miasta na 2017 rok

Znamy projekt budżetu miasta na 2017 rok
15.11.201612:06

Ponad 2,02 mld zł wyniosą w tym roku dochody budżetu miasta Lublin (wzrost o 5% r/r). Niewiele więcej, 2,08 mld zł to z kolei planowane wydatki (wzrost o 7% r/r). Z tej sumy planowane wydatki bieżące, z których m.in. finansowana jest oświata, kultura, sport, profilaktyka, sprawy mieszkaniowe czy pomoc społeczna, wyniosą 1,66 mld zł, a wydatki majątkowe, przeznaczone na inwestycje, sięgną 419 mln. Deficyt budżetu miasta w przyszłym roku wyniesie 59 mln zł.

- Lublin nie zwalnia tempa. Zaplanowany na przyszły rok budżet pozwoli nam kontynuować rozpoczęte działania inwestycyjne oraz realizować nowe, głównie ze środków europejskich. Przeznaczone na inwestycje wydatki w przyszłym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca sięgną 1 231 zł, co stanowi wzrost o niemal 40% w stosunku do roku bieżącego - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Na zadania realizowane z udziałem środków europejskich zaplanowano kwotę 242 mln zł. To  ponad dwa razy więcej niż w roku 2016.

Największe inwestycje zaplanowane na 2017 r. to m.in.: budowa nowego odcinka ul. Bohaterów Monte Cassino od skrzyżowania z ul. Wojciechowską do węzła Sławin, kontynuacja przebudowy skrzyżowania Solidarności - Sikorskiego - Ducha, kontynuacja budowy ul. Muzycznej wraz z mostem na Bystrzycy, przebudowa i rozbudowa ul. Grygowej wraz z wiaduktami, przygotowanie dokumentacji ronda Lubelskiego Lipca '80 wraz z wlotami, przebudowa skrzyżowań na Drodze Męczenników Majdanka. Planowana jest także m.in. przebudowa ul. Północnej i przebudowa ul. Kalinowszczyzna. Miasto będzie starało się także o pozyskanie środków na przedłużenie ul. Abramowickiej do granic miasta, przedłużenie ul. Dywizjonu 303 do ul. Wrotkowskiej oraz przebudowę skrzyżowania Krochmalna - Diamentowa.

Kontynuowane będą prace przy przebudowie pl. Litewskiego, których zakończenie planowane jest na wiosnę 2017 r oraz przy przebudowie stadionu lekkoatletycznego, które mają się zakończyć jesienią 2017. Przebudowa czeka także boiska sprotowe wraz z zapleczem przy ul. Judyma.

Miasto chce zakończyć również realizowaną przez ZNK budowę trzech budynków mieszkalnych na osiedlu Felin. W 2017 r. rozpocznie się budowa szkoły podstawowej, przedszkola i domu kultury przy ul. Berylowej, a termomodernizację przejdzie kolejnych 5 obiektów. W 2017 r. rozpocznie się budowa żłobka przy Zelwerowicza. Kontynuowane będą prace przy hali sportowej Gimnazjum nr 10 oraz przy Szkole Muzycznej I i II stopnia. Kaplica na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka zostanie rozbudowana o m.in. izbę pożegnań. W budżecie na 2017 r. zaplanowano środki na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego przebudowy Domu Kultury Kolejarza na Centrum Sztuki Dzieci - Teatr Andresena.

Miasto chce utrzymać także wysoki poziom wydatków związanych z partycypacją społeczną. Środki na Budżet Obywatelski to 15 mln zł, a na Inicjatywę Lokalną 5 mln zł. Rezerwa celowa dla Rad Dzielnic wyniesie 3,5 mln  zł.

Nowością jeśli chodzi o projekty partycypacyjne jest Zielony Budżet Obywatelski, na który w budżecie przeznaczone jest 2 mln zł. W mieście pojawi się także 7 kolejnych skwerów, kontynowane będą nasadzenia m.in. w pasach drogowych oraz projekty ukwiecania miasta. W  2017 r. rozpocznie się przebudowa parku przy ul. Zawilcowej, opracowanie projektu budowlano-wykonawczego Parku Ludowego oraz Błoni pod Zamkiem