W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ZSE im. Vetterów szykuje się na powrót młodzieży

ZSE im. Vetterów szykuje się na powrót młodzieży
22.12.202114:54

Wyremontowany gmach Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów powita wszystkich swoich uczniów już 14 stycznia. W tej zabytkowej placówce oświatowej zakończyła się generalna przebudowa, którą potwierdziły końcowe odbiory. Obecnie w szkole trwa wielkie sprzątanie i meblowanie sal oraz pracowni.

– Już wkrótce w pięknym, wyremontowanym gmachu szkoły przy ulicy Bernardyńskiej znów zabrzmi szkolny dzwonek. W grudniu zakończyliśmy generalną przebudowę placówki, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju edukacji ekonomicznej w całym regionie i jest ważnym punktem na historycznej mapie Lublina. Sam budynek, jak to wielokrotnie podkreślaliśmy, jest też wyjątkową ozdobą całej dzielnicy. Tym bardziej efekty zakończonych prac budowlanych dają ogromną satysfakcję i bardzo cieszą. Dziękuję wszystkim osobom, które przywróciły dawny blask tej placówce. Życzę wszystkim uczniom oraz całej społeczności szkolnej, by z radością korzystali z odrestaurowanego obiektu i z nową energią zapisywali kolejne karty historii tej szkoły – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

W pierwszej kolejności, 10 stycznia, do placówki wróci najstarsza młodzież, którą czekają egzaminy, a następnie 14 stycznia pozostałe roczniki. Dla klas pierwszych i drugich będzie to pierwsze spotkanie z budynkiem szkoły przy ul. Bernardyńskiej.

Gmach Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej cieszy po remoncie odświeżoną elewacją na zewnątrz, wewnątrz zaś jasną kolorystyką ścian, dębowymi parkietami i klasyczną stolarką drzwiową. Zabytkowe, kute balustrady odświeżono, zaś kolumny oraz portale zostały poddane gruntownej renowacji.

Przebudowa ZSE odbywała się pod opieką konserwatora zabytków, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków. To gmach z lat 1906-1907, zbudowany z czerwonej cegły. O kształcie litery „U”, od strony ul. Bernardyńskiej pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi przebudowane poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu szkoła stanowi szereg połączonych schodami poziomów o łącznej kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3.

Na całość wykonanych w obiekcie robót złożyły się m.in. wymiana całej konstrukcji i pokrycia dachu, ocieplenie i generalna przebudowa poddasza, wymiana zniszczonych stropów w części budynku, pełna wymiana tynków, nowy węzeł cieplny, montaż nowych instalacji (elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodnej i kanalizacyjnej, wentylacji, teletechnicznej), gruntowny remont sal lekcyjnych, pracowni, łazienek, dróg komunikacyjnych, a także wymiana podłóg oraz stolarki drzwiowej. Ponadto została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki i ubytków elewacja budynku. Całość obiektu dostosowano do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Po przebudowie gmach został przystosowany dla młodzieży z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Sala gimnastyczna z poziomu niskiego parteru zmieniła swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób.

Przebudowa i remont budynku przy ul. Bernardyńskiej to zadanie realizowane z projektu „Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 16,7 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.