W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nagrody przyznane Miastu i Prezydentowi

Nagrody przyznane Miastu i Prezydentowi

ROK 2023

8.11.2023
Lublin finalistą konkursu World Smart City Awards!

Projekt "Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030", realizowany przez Urząd Miasta Lublin został wyróżniony w cieszącym się uznaniem, międzynarodowym konkursie World Smart City Awards. Nasze miasto otrzymało nominację w kategorii Governance & Economy (Zarządzanie i Ekonomia). Hasłem przewodnim aplikacji Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jest „Re:union”.

więcej...
6.11.2023
Lublin w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Miasto Lublin zakwalifikowało się do drugiego, finałowego etapu prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Decyzją międzynarodowych ekspertów, lubelska aplikacja została wybrana spośród 12 miast z Polski. Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg również znalazły się na tzw. „krótkiej” liście w ścisłym finale konkursu. „RÓŻA REGIONÓW Najlepsze projekty promujące polskie produkty turystyczne” to konkurs organizowany od 2012 roku przez redakcję czasopisma branżowego „Wiadomości Turystyczne”. W tym roku nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach – Produkt Roku i Aplikacja Roku. Przekazanie wyróżnienia nastąpiło 27 października br. podczas otwarcia tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystycznych Salon Tour w Poznaniu.

więcej...
30.10.2023
Aplikacja Turystyczny Lublin wyróżniona!

Innowacyjna aplikacja AR „Turystyczny Lublin” została po raz kolejny doceniona na arenie ogólnokrajowej. Decyzją jury otrzymała nagrodę „RÓŻY REGIONÓW” w kategorii Aplikacja Roku. Aplikacja „Turystyczny Lublin” już kilkukrotnie spotkała się z docenieniem ze strony instytucji i branży turystycznej. Otrzymała m.in. wyróżnienie w kategorii Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022 i w tym samym roku została wpisana do księgi dobrych praktyk stworzonej przez European Capital of Smart Tourism w kategorii „Digitalizacja”.
więcej...

21.06.2023

II miejsce Miasta Lublin w kategorii transport Zbiorowy w „Rankingu miast zrównoważonej mobilności”
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wspólnie z Polityką Insight doceniła nasze miasto w opublikowanym „Rankingu miast zrównoważonej mobilności”. Lublin zajął II miejsce w kategorii „Transport Zbiorowy” i znalazł się w pierwszej piątce obok Warszawy, Łodzi, Gdyni i Poznania. Ranking powstał na podstawie danych liczbowych dotyczących różnych rodzajów działań 37 największych polskich miast (wszystkie miasta powyżej 100 tys. mieszkańców).
więcej...

16.06.2023
Lublin nowym Miastem Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został wybrany nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy, a Lublin stał się Miastem Przewodniczącym (Presiding City). Nowe władze Stowarzyszenia wybrano na lata 2023-2025. W tym roku Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy odbyło się 16 czerwca w Nancy (Francja), mieście partnerskim Lublina.
więcej...

15.06.2023
Lublin finalistą konkursu Eurocities
Lublin znalazł się w gronie ścisłych finalistów w corocznym konkursie organizowanym przez sieć miast Eurocities za stworzenie przestrzeni młodzieżowej Hej! funkcjonującej przy ul. Peowiaków 11. W konkursie o Nagrodę Eurocities na rzecz zrównoważonego rozwoju, społeczności i młodzieży Lublin konkurował z takimi miastami jak: Barcelona, Hamburg, Haga, Bilbao, Gandawa, Rzeszów, Leeds i Londyn, a w finałowej trójce znalazł się obok Leeds i Londynu.
więcej...

31.05.2023
Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał tytuł Człowiek Roku 2022
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk otrzymał tytuł Człowiek Roku 2022 w Konkursie Smart City Awards za wieloletnie działania w kierunku nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się miasta. Nagrodę wręczono podczas 16. edycji Smart City Forum we Wrocławiu, czyli na najważniejszym w Polsce kongresie poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast.
więcej...

26.05.2023
Miasto Lublin znalazło się w gronie najbardziej innowacyjnych samorządów w Polsce

Miasto Lublin otrzymało nagrodę i wyróżnienie w 4. edycji konkursu Innowacyjny Samorząd Serwisu Samorządowego PAP, w którym co roku nagradzane są najbardziej nowatorskie pomysły samorządów. Lublin doceniono za dwa projekty – budowę ogrodów deszczowych oraz akcję „Inspiruje nas rozmowa”.
więcej...

5.04.2023
Lublin z tytułem „Miasto Ratownik” przyznanym przez Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy uhonorował Miasto Lublin za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Podczas wizyty na Lubelszczyźnie w dniu 5 kwietnia, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył honorowe wyróżnienie na ręce Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin.
więcej...

23.03.2023
Miasto Lublin Sportowym Samorządem 2022 roku

Nasze miasto za osiągnięcia w branży sportowo-biznesowej w 2022 roku zostało laureatem w kategorii Sportowy Samorząd. Pogram Sportowy Talent zajął drugie miejsce w kategorii Lokalna Inicjatywa Sportowa. Statuetki przyznało Stowarzyszenie Sport Biznes Polska.
więcej...

9.03.2023
Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych została finalistką konkursu Polka XXI Wieku

Otrzymała wyróżnienie w kategorii Samorząd. Ogólnopolski konkurs Polka XXI Wieku nagradza liderki działające na rzecz przedsiębiorczości, samorządu, edukacji, zdrowia, kultury, projektów społecznych, innowacji i nowych technologii. W konkursie doceniane są przede wszystkim kobiety, które są liderkami swoich środowisk. Prezydent Monika Lipińska została zgłoszona do Konkursu przez Związek Dużych Rodzin.
więcej...

1.03.2023
Lublin został członkiem Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie

Lublin został doceniony za prowadzoną politykę rodzinną przez European Large Familles Confederation i tym samym dołączył do European Network Municipalities, czyli Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie. Przyznanie Lublinowi Certyfikatu Samorząd Przyjazny Rodzinom pozwoliło starać się o włączenie do tej sieci. Uzyskanie tytułu nie byłoby możliwe bez Programu „Rodzina Trzy Plus”.
więcej...

23.02.2023
Lublin został laureatem XV edycji konkursu Samorządowy Lider Zarządzania w kategorii miast wojewódzkich
Nasze miasto nagrodzono za projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030”. W konkursie oceniano 39 najlepszych praktyk z całej Polski. Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania jest organizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Liderem projektu jest Związek Miast Polskich, a operatorem Programu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
więcej...

26.01.2023
Projekt Dworca Metropolitalnego z wyróżnieniem Green Building Awards 2022
Nasze miasto nagrodzono za projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030”. W konkursie oceniano 39 najlepszych praktyk z całej Polski. Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania jest organizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Liderem projektu jest Związek Miast Polskich, a operatorem Programu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
więcej...

18.01.2023
Lublin, jako jedno z siedmiu miast w Polsce zdobył tytuł „Samorządu Przyjaznego Rodzinom”.
Uroczyste wręczenie nagrody zakończyło dwuletni proces Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom realizowany przez Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz Europejską Konfederację Dużych Rodzin. Otrzymany certyfikat potwierdza właściwy kierunek realizowanej przez Lublin polityki rodzinnej.
więcej...

ROK 2022

27.12.2022
Odznaka „Za pomoc wojsku” dla Prezydenta Miasta Lublin za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie

Odznaki „Za pomoc wojsku” otrzymał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej i Ewelina Graban, Kierowniczka referatu ds. wspierania i realizacji programów i projektów międzynarodowych. Odznaczenia przyznano w uznaniu za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie. Uroczystości towarzyszyło przekazanie ukraińskiej flagi z podpisem Wałerija Załużnego, Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, a także oprawionego odłamka przywiezionego z Bachmutu w obwodzie donieckim.
więcej...

8.11.2022
Lublin w pierwszej „piątce” w rankingu wykorzystania funduszy europejskich
Lublin znalazł się w czołówce polskich miast, które najlepiej wykorzystały środki europejskie w latach 2014-2021. W zestawieniu przygotowanym przez czasopismo Wspólnota Lublin zajął V miejsce.
więcej...
 

28.10.2022
Miasto Lublin z tytułem Ambasadora Funduszy Europejskich

Województwo Lubelskie uhonorowało samorządy, które najefektywniej korzystają ze środków europejskich. Miasto Lublin otrzymało tytuł Ambasadora Funduszy Europejskich za realizację projektu Rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” w kategorii włączenie społeczne i edukacja.

więcej...

12.09.2022
Miasto Lublin nagrodzono w ogólnopolskim konkursie Fundacji na Rzecz Seniorów BONUM VITAE „Samorząd przyjazny Seniorom”.
Lublin doceniono m.in. za program teleopieki SOS dla Seniora oraz wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 65. roku życia.

więcej...

26.07.2022
I miejsce Projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w konkursie Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2022 (EEPA).
Pierwsze miejsce w kategorii „Promowanie ducha przedsiębiorczości” w konkursie Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2022 (EEPA). Jednocześnie projekt zakwalifikowano do etapu europejskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie.
więcej...

26.05.2022

Miasto Lublin zajęło I miejsce w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
W Lublinie formę samospisu przez Internet wybrało ponad 62% mieszkańców. To najwyższy wynik w województwie lubelskim, stąd Miasto Lublin otrzymało Główną Nagrodę w Konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę - urządzenie wielofunkcyjne oraz 11 laptopów.

więcej...

27.04.2022
Lublin wśród laureatów konkursu Top Inwestycje Komunalne 2022
Budowa i modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych to miejski projekt nagrodzony w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2022. Nasze Miasto znalazło się wśród 10 laureatów wyłonionych przez redakcję PortalSamorzadowy.pl przy udziale Rady Konsultacyjnej. Lublin wygrał również zmagania w głosowaniu internetowym o specjalną nagrodę czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
więcej...

4.04.2022
Miasto Lublin z Europejską Nagrodą Energetyczną
Lublin, jako jedno z trzech polskich miast, otrzymał Certyfikat European Energy Award (EEA), przyznawany europejskim gminom zaangażowanym w tworzenie i wdrażanie lokalnych polityk energetycznych, klimatycznych i transportowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wręczenie certyfikatów odbyło się dzisiaj (4 kwietnia) w Warszawie podczas uroczystego spotkania organizowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

więcej...

4.02.2022

Rezerwat Dzikich Dzieci z Lublina w finale konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce

W piątej edycji konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce zgłoszono 413 projektów z 25 krajów europejskich, w tym 74 projektów z Polski! W finale piątej edycji konkursu Nagrody dla Innowacji w Polityce w kategorii: Jakość życia znalazł się Rezerwat Dzikich Dzieci z Lublina. To pierwszy w Polsce oparty na zasadach swobodnej zabawy (ang. free play) plenerowy plac zabaw dla dzieci czynny od wiosny do jesieni.

więcej...

4.02.2022

Projekt BIOTEKI laureatem prestiżowych konkursów architektonicznych m.in. The European Property Awards, Luxury Lifestyle Awards 2021, PLGBC Green Building Awards 2021

Bioteka, czyli filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego – łącząca w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, czyli pobliskim Ogrodem Saskim – została laureatką wielu prestiżowych konkursów architektonicznych.

więcej...

ROK 2021

5.10.2021
Lublin kolejny raz z tytułem Eco-Miasto w 8. edycji ogólnopolskiego konkursu
Lublin został nagrodzony w kategorii „Zrównoważony transport”, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej oraz realizację licznych kampanii społecznych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jury zwróciło także uwagę na plany zakupu autobusu wodorowego i poczynione w tym kierunku pierwsze działania – podpisanie listu intencyjnego z Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A., w celu tworzenie systemu zeroemisyjnego transportu, w szczególności dostaw zielonego wodoru dla zapewnienia tankowania autobusów zasilanych tym rodzajem paliwa. Dodatkowo, firma Renault, partner strategiczny konkursu, przyznała Lublinowi nagrodę specjalną. Miasto otrzyma do testowania przez miesiąc pojazd elektryczny Renault ZOE do celów służbowych oraz wyjazd do Paryża na warsztaty z elektromobilności. Tegoroczna edycja Eco-Miasto, przebiegała pod hasłem „Zielona Odbudowa”.
więcej...

24.09.2021

Lublin wyróżniony w rankingu elektromobilnych miast
Miasto Lublin otrzymało wyróżnienie Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych za wdrażanie rozwiązań przyjaznych dla elektromobilności i zrównoważonego transportu. W drugiej edycji raportu „Ranking elektromobilnych miast. Jak polskie samorządy wprowadzają rewolucję w transporcie?”. W badaniu zweryfikowano, które największe polskie miasta na prawach powiatu skutecznie wdrażają rozwiązania przyjazne dla elektromobilności i zrównoważonego transportu. W analizie uwzględniono pięć obszarów: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport publiczny oraz jakość powietrza. Lublin za zdobycie dużej liczby punktów w każdej z badanych kategorii i podejmowanie wielu dodatkowych działań, otrzymał nagrodę specjalną.
więcej...

9.09.2021

Wydany przez Urząd Miasta Lublin album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” Najpiękniejszą Książką Roku 2020
Tę prestiżową nagrodę od 61 lat przyznaje organizator konkursu – Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – stowarzyszenie zrzeszające wydawców, redaktorów, typografów i grafików pracujących dla książki. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki. Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. Album powstał w związku z 10. rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Publikacja po raz pierwszy prezentuje Lubelski Szlak Filmowy, oparty na najważniejszych lokacjach filmowych w naszym mieście.
więcej...

6.07.2021
Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał Medal Edukacyjny „Samorządowiec 30-lecia”
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk otrzymał Medal Edukacyjny „Samorządowiec 30-lecia” podczas Gali Finałowej Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw. Medale Edukacyjne „Samorządowiec 30-lecia” trafiły do Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Starostów i Marszałków o najwybitniejszych osiągnięciach w dziedzinie zarządzania lokalną edukacją po 1990 roku. Medale przyznano w związku z rocznicą przywrócenia samorządu terytorialnego w Polsce.
więcej...

15.06.2021

Pierwsze miejsce dla Lublina w rankingu zielonych miast
Lublin zajął I miejsce w raporcie Europolis – zielone miasta, opracowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. Bardzo dobrze został oceniony w takich kategoriach jak zdrowie publiczne, transport publiczny oraz działania na rzecz jakości powietrza. Niewątpliwie elementem wyróżniającym Lublin na tle pozostałych miast jest stale rozwijana sieć trolejbusów.
więcej...

15.04.2021
Miejski portal „Stawiamy na zawodowców” nagrodzony w ogólnopolskim konkursie
Portal „Stawiamy na zawodowców” stworzony przez Miasto Lublin otrzymał I nagrodę w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Innowacyjny Samorząd w kategorii Duże miasta. Dziś odbyła się uroczysta gala online, podczas której ogłoszono zwycięzców. Projekt Miasta Lublin był jednym z niemal 400 projektów zgłoszonych do konkursu.
więcej...

29.04.2021
Akcja #CityWillWait z nagrodą Bessie Awards
Akcja #CityWillWait, w której uczestniczyło Miasto Lublin, otrzymała nagrodę Bessie Awards w kategorii „Współpraca roku”. Nagroda jest wyrazem uznania dla wysiłków Lublina i 12 miast, w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii w turystyce.
więcej...

3.02.2021
Miasto Lublin zwycięzcą w konkursie Głównego Urzędu Statystycznego
Miasto Lublin zajęło I miejsce wśród gmin o największej liczbie gospodarstw rolnych spisanych samodzielnie przez Internet w ubiegłorocznym Powszechnym Spisie Rolnym w konkursie organizowanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Spośród wszystkich 5118 gospodarstw rolnych na terenie Lublina prowadzonych przez osoby indywidualne i osoby prawne, formę samospisu wybrało 1435 użytkowników.
więcej...

18.01.2021
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk otrzymał tytuł Samorządowca Roku 2020
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został uhonorowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” prestiżowym tytułem Samorządowca Roku 2020. Redakcja doceniła wieloletnią działalność Prezydenta Lublina przede wszystkim na rzecz rozwoju komunikacyjnego i poprawy dostępności miasta oraz jego dużą aktywność w ponadlokalnym życiu samorządowym.
więcej...

ROK 2020

13.12.2020

Miasto Lublin po raz dziesiąty „Samorządowym Liderem Edukacji”
Miasto Lublin zostało uhonorowane prestiżowym tytułem „Samorządowego Lidera Edukacji” w X edycji edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw. Za osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i wzorowe zarządzanie szkolnictwem, Miasto otrzymało wyróżnienie już po raz dziesiąty.
więcej...
Organizator: Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w Sosnowcu

20.07.2020

Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
 

30.06.2020
Ukraiński order „Za Zasługi” dla Prezydenta Krzysztofa Żuka
Prezydent Krzysztof Żuk został odznaczony orderem „Za Zasługi” przyznanym przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji. Ustanowione w 1996 roku państwowe odznaczenie ukraińskie do tej pory trafiło do Polaków takich jak Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński czy Bogdan Borusewicz. Rozporządzenie Prezydenta Ukrainy zostało opublikowane 27 czerwca 2020 r.

więcej...

18.05.2020
Lublin – Miasto Przyjazne Kierowcom
Miasto Lublin już po raz trzeci zajęło pierwsze miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Lublin okazał się miastem najmniej zakorkowanym, w którym płynnie jeździ się zarówno po centrum, jak i innych częściach miasta (średnia prędkość jazdy wyniosła 42 km/h). 16 największych miast w Polsce oceniono w takich aspektach jak: parkowanie, ceny paliw, kolizje, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda oraz carsharing.
więcej...
Przyznane przez: Oponeo.pl

20.03.2020
Lublin to najprężniej rozwijająca się metropolia Polski Wschodniej, miasto szybkiego rozwoju pod względem społecznym i gospodarczym, atrakcyjne do życia i prowadzenia biznesu, wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Colliers
Cykl raportów Colliers „Przyszłość zaczyna się tu…” obrazuje polskie miasta, ich rozwój gospodarczy, zaplecze gastronomiczne i handlowe, a także ofertę dla inwestorów i mieszkańców.
więcej...
Organizator: Colliers International

10.03.2020
Miasto Lublin znalazło się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023
W finałowej trójce obok Lublina są również rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku jest francuskie Amiens. Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży.
więcej...
Organizator: European Youth Forum

28.02.2020
Lublin wśród 15 miast historycznych w Europie
Lublin dołączył do grona Miast Historycznych 3.0, projektu, w którym bierze udział 15 miast turystycznych, a wśród nich m. in. Edynburg, Budapeszt, Gdańsk, Lwów, Poznań, Tbilisi, Toruń czy Wrocław. Celem projektu Miasta Historyczne 3.0 jest wymiana wiedzy, dyskusja nad problemami, doświadczeniami, rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych w aspekcie rozwoju turystyki dla poszukiwania wspólnych narzędzi zrównoważonego rozwoju.
więcej...
Realizator projektu: Urząd Miasta Krakowa, Wydział ds. Turystyki

13.02.2020
Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk otrzymał tytuł najlepszego samorządowca 2019 roku
O tytuł Samorządowca Roku 2019 rywalizowali włodarze i radni z całego kraju, reprezentujący gminy, powiaty i województwa. W plebiscycie organizowanym przez serwis PortalSamorzadowy.pl można było głosować przez cały rok.
więcej...
Przyznane przez: PortalSamorzadowy.pl

5.02.2020
Miasto Lublin zostało wybrane jako jedno z czterech polskich miast do programu Circualr Cities
W ramach programu zostanie opracowana strategia zero-waste. Celem programu jest pomoc w przygotowaniu analizy aktualnego przepływu odpadów w mieście i zbudowaniu strategii transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej.
więcej...
Organizowane przez: Metabolic Institute, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

2019

13.12.2019
Lublin wyróżniony w konkursie Konkursu „O Kryształową Cegłę” na najlepszą inwestycję budowlaną  po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej
W  kategorii Obiekty Infrastruktury Komunikacyjnej Gmina Lublin otrzymała Kryształową Cegłę za wdrożenie systemu przesiadkowego z ruchu podmiejskiego do komunikacji zbiorowej dzielnicy Choiny. W kategorii Obiekty Przestrzeni Publicznej Lublin otrzymał natomiast wyróżnienie za przebudowę Deptaka.
więcej...
Przyznane przez: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin

12.12.2019
Miasto Lublin zostało uhonorowane prestiżowym tytułem „Samorządowego Lidera Edukacji” w IX edycja Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw
Miasto Lublin po raz kolejny znalazło się w gronie najlepiej ocenianych samorządów w dziedzinie oświaty, otrzymując Certyfikaty „Samorządowy Lider Edukacji”, „Lider wśród Liderów” oraz „Lider Edukacji Praktycznej”.
Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji" jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.
więcej...
Przyznane przez: Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego

6.12.2019 
Lublin na miejscu wśród największych ekosystemów startupowych w kraju i miastem z najwyższym wzrostem liczby startupów
Raport „The Polish Tech Scene. 5 years” przeprowadziła Fundacja Startup Poland, analizująca rynek startupowy w Polsce. Lublin utrzymał pozycję i znalazł się wśród 5 głównych ośrodków, w których rozwija się łącznie 65% polskich startupów.
Lublin pojawił się na wysokich pozycjach w podkategoriach raportu:
    1. miejsce wśród regionów o najwyższej postrzeganej możliwości uzyskania finansowaniaaż 60% respondentów odpowiedziało, że w roku 2019 łatwiej było pozyskać inwestora w porównaniu do roku poprzedniego,
    2. miejsce ex aequo z Krakowem jako miasto z najwyższym wzrostem liczby startupów na poziomie 20%,
    3. miejsce pod względem koncentracji startupów względem liczby mieszkańców (z wynikiem 1 startup / ok. 5300 mieszkańców).
więcej...
Przyznane przez: Fundacja Startup Poland

17.10.2019
Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie otrzymał statuetkę Kryształy Przetargów Publicznych 2019
Nagroda została przyznana w kategorii „Infrastruktura drogowo-komunikacyjna”. Kryształy Przetargów Publicznych przyznawane są najskuteczniejszym, najbardziej rzetelnym i najlepiej przygotowanym oraz zrealizowanym inwestycjom w sektorze publicznym. Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie wyróżniono za budowę nowego przebiegu Drogi Wojewódzkiej DW 809 w Lublinie na odcinku od skrzyżowania ul. Bohaterów Monte Cassino z ul. Wojciechowską do węzła Sławin.
Przyznane przez: miesięcznik „Przetargi Publiczne"

8.10.2019
Lublin wyróżniony za wykorzystanie środków unijnych
Miasto Lublin otrzymało III nagrodę w rankingu Wykorzystanie środków unijnych 2019 przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, w którym podsumowano wykorzystanie środków unijnych na inwestycje transportowe w latach 2014-2018 w kategorii Miasta Wojewódzkie. Łącznie wydaliśmy ponad 1 mld zł na projekty transportowe, z czego aż 0,7 mln zł pochodziło ze środków europejskich. więcej...otwiera się w nowej karcie
Przyznane przez: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota 

17.09.2019
Lublin został nagrodzony tytułem „Polskiej Marki Turystycznej”
Kapituła spośród 117 zgłoszeń przyznała tytuł „Polskiej Marki Turystycznej” pięciu miejscom. Kapituła konkursowa szczególnie podkreślała spójność działań promocyjnych oraz wysoki poziom zarządzania ofertą turystyczną Miasta Lublin. Doceniono także, wielość rozwiązań przygotowanych z myślą o turystach krajowych i zagranicznych, konsekwencja we wdrażaniu marki Lublin. Projekt „Polskie Marki Turystyczne” zakłada stworzenie pakietów produktów turystycznych, tworzących jedną, spójną całość promowaną jako marka turystyczna. więcej...
Przyznane przez: Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną

10.09.2019 
2. nagroda za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce
Nagroda została przyznana w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna za realizację projektu "Zmiana zagospodarowania placu Litewskiego oraz przebudowa istniejącego deptaka w Lublinie". Lublin znalazł się w gronie siedmiu nagrodzonych i wyróżnionych przestrzeni miejskich. więcej...otwiera się w nowej karcie
Przyznane przez: Towarzystwo Urbanistów Polskich

11.06.2019
Lublin wśród najbardziej Otwartych Miast na Ludzi w rankingu Forbes'a
Lublin zajął VII pozycję w rankingu 10-ciu najbardziej Otwartych Miast na Ludzi. Zestawienie przygotował magazyn Forbes. W rankingu brano pod uwagę jaką część miejskich wydatków stanowił budżet obywatelski w 2018 r. Za wskaźnik uznawano formy partycypacji mieszkańców, dbałość o integrację wielopokoleniową i to, co miasta robią dla osób z niepełnosprawnościami.
Przyznane przez: magazyn Forbes

1.03.2019
Certyfikat Smart City dla Lublina
Lublin otrzymał certyfikat PN-ISO 37120, wydany przez Polski Komitet Normalizacyjny, nazywany certyfikatem smart city. Norma definiuje 100 wskaźników określających rożne aspekty funkcjonowania miasta w 17 kategoriach takich jak m. in. gospodarka, edukacja, środowisko, finanse, zdrowie, bezpieczeństwo, transport, rekreacja czy energetyka. Samorząd musiał zgromadzić wymagane dane, tak aby na podstawie tych parametrów monitorować i zarządzać swoim rozwojem. Certyfikat wskazuje, że Lublin spełnia standardy wskazane dla polskich miast na najwyższym poziomie. Do tej pory certyfikat otrzymały Gdynia, Gdańsk i Kielce. więcej...otwiera się w nowej karcie
Przyznane przez: Polski Komitet Normalizacyjny

22.02.2019
Lublin znalazł się na 5. miejscu wśród polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych w połowie ubiegłego roku.
Zestawienie dotyczy wydatków na projekty unijne realizowane przez gminy w połowie ub.r. z polityki spójności. Lublin z kwotą niemal 4 mld zł (dokładnie 3 954 579 634 zł) wyprzedził m.in. Gdańsk, Wrocław, Katowice, Rzeszów i Bydgoszcz. Zestawienie objęło 2478 gmin w Polsce, przygotował je Główny Urząd Statystyczny.

11.02.2019
Lublin w czołówce polskich miast według "Polskie miasta przyszłości 2019/20” sporządzonym przez fDI Magazine: 2. miejsce w kategorii „Efektywność kosztowa” i 6. pozycja w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia”
W rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/20”  wzięto pod uwagę 50 polskich miast, które przeanalizowano pod względem pięciu czynników: potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i jakości życia, efektywności kosztowej, transportu i łączności, a także przyjazności dla biznesu.
Lublin uzyskał 2. lokatę w kategorii „Efektywność kosztowa” (Cost Effectiveness), udowadniając, że jest miastem, które oferuje optymalną proporcję między zarobkami a cenami produktów i usług. Pismo fDi Magazine wzięło pod uwagę aspekty takie jak koszty edukacji, ceny paliw czy prywatnych gruntów rolnych i zestawiło je z wynagrodzeniami lublinian.
Drugie wyróżnienie nadano Lublinowi w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” (Human Capital and Lifestyle) plasując miasto na 6. miejscu. Doceniono jego zaangażowanie w rozwój turystyki, kultury i ochrony zdrowia, a także niską przestępczość i wysoką średnią długość życia. O wyróżnieniu Lublina zadecydowały ponadto czynniki takie jak duża liczba studentów, w tym studentów zagranicznych i absolwentów, a także dostępnych miejsc w miejskich przedszkolach i żłobkach. więcej...otwiera się w nowej karcie
Przyznane przez: pismo fDI Magazine należące do grupy Financial Times

2018

16.10.2018
Wyróżnienie w rankingu "Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży"
Opis: Celem rankingu jest wyłonienie samorządów wyróżniających się dużą aktywnością w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży. Nagrody przyznawane są gminom, które wspierają kulturę fizyczną, prowadzą działania na rzecz upowszechniania sportu i rekreacji ruchowej, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych.
Przyznane przez: Dziennik Gazeta Prawna

15.10.2018
Tytuł Samorządowy Lider Edukacji oraz wyróżnienie „Sukces Roku w Oświacie”
Opis: Lublin znalazł się w gronie najlepiej ocenianych samorządów w dziedzinie oświaty. Tytuł otrzymują samorządy, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty oraz podnoszą jakości działań w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Lublin otrzymał tytuł po raz ósmy. Wyróżnienie „Sukces Roku w Oświacie” przyznawane jest za efektywne wdrożenie projektu edukacyjnego lub realizację inicjatywy oświatowej o szczególnym potencjale innowacyjnym, znacząco wyróżniającej się w skali ogólnopolskiej.
Przyznane przez: Ogólnopolski Program Certyfikacji. Laureatów wyłania Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie.

11.10.2018
3. miejsce w rankingu pisma „Wspólnota” wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017, w kategorii miasta wojewódzkie
Opis: Ranking porównuje miasta wojewódzkie pod kątem wydatków na inwestycje ze środków UE w latach w latach 2014-2017 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
W Lublinie łączne wydatki inwestycje ze środków UE w latach w latach 2014-2017 w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 1758 zł (co stanowi ponad 37% wszystkich wydatków inwestycyjnych).
Przyznane przez: Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

1.10.2018
Gmina Przyjazna Seniorom
Opis: Lublin otrzymał tytuł za podejmowanie i wspieranie wielozakresowych działań na rzecz osób starszych.
Przyznane przez: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie

28.09.2018
Konkurs ECO-MIASTO. Lublin nagrodzony w kategoriach: „Gospodarka wodna”, „Mobilność zrównoważona”
Opis: Wyróżnienie w kategorii „Gospodarka wodna” - Komisja konkursowa doceniła podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
Nagroda w kategorii „Mobilność zrównoważona” - Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej.
Lublin w konkursie ECO-MIASTO został nagrodzony po raz czwarty.
Przyznane przez: Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa

18.09.2018
Tytuł „Lider w zakresie profilaktyki grypy”
Opis: Lublin został wyróżniony za za zasługi na rzecz szerzenia profilaktyki grypy oraz za trud wkładany w realizację ważnych zadań z zakresu promocji ochrony zdrowia.
Przyznane przez: kapituła Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy pod przewodnictwem prof. dra hab. Adama Antczaka

14.09.2018
Super Lodołamacz 2018
Opis: Lublin został wyróżniony za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Badanie przeprowadzono w regionie obejmującym cztery województwa: lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie.
Konkurs Lodołamacze wyróżnia osoby, firmy i instytucje, w tym pracodawców wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. W konkursie doceniane są firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Laureatami są pracodawcy, którzy integrują osoby niepełnosprawne i stwarzają im szanse na pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Przyznane przez: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

8.09.2018
12. miejsce w rankingu Miasto Kobiet organizowanym przez Gazetę Wyborczą
Opis: Organizatorzy rankingu sprawdzali otwartość władz na potrzeby kobiet w kilkunastu miastach Polski. Oceniano obecność kobiet w życiu publicznym miasta, kwestie opieki nad najmłodszymi, życie i zdrowie kobiet.
Przyznane przez: Gazeta Wyborcza

7.09.2018
Lublin - startupowy lider Polski Wschodniej
Opis: Badanie wykazało, że Lublin dołączył do czołówki miast Polski pod względem liczby startupów. Według analiz Lublin jest jednym z największych ośrodków sturtapów w branżach: Big data i analityka.
W badaniu wzięło udział 1101 przedstawicieli polskich startupów, głównie z Warszawy (29%), Wrocławia (12%) i Krakowa (10%), a także po 6 % badanych firm z Lublina, Poznania i Trójmiasta.
Przyznane przez: Fundacja Startup Poland

30.08.2018
Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku w konkursie Asy Transportu Publicznego
Opis: Lublin został doceniony za konsekwentne działania, związane z wdrażaniem niskoemisyjnego transportu i osiągnięcia w rozwoju elektromobilności (Lublin ma największy system trolejbusowy i autobus elektryczny EKOVOLT).
Konkurs „Asy Transportu Publicznego” ma na celu uhonorowanie miast, osób i firm mających znaczący wpływ na kształt i rozwój transportu publicznego w Polsce. Laureatów wyłania kapituła konkursowa, w skład której wchodzą autorytety z branży.
Przyznane przez: Polski Instytut Rozwoju Biznesu

25.05.2018
3. miejsce w „Rankingu Zdrowia Polski”
Opis: Badanie objęło 35 miast. Oceniano zaplecze medyczne, dostępność do leczenia oraz stan zdrowia mieszkańców.
Przyznane przez: Dziennik Gazeta Prawna

18.05.2018
2. miejsce w rankingu Perły Samorządu 2018 r. w kategorii miast pow. 100 tys. mieszkańców
Opis: Ranking porównuje gminy pod kątem jakości świadczonych usług, potencjału rozwojowego miasta, jakości zarządzania, jakość przestrzeni oraz jakość kapitału społecznego.
Przyznane przez: Dziennik Gazeta Prawna we współpracy z firmą Deloitte

17.05.2018
Top Inwestycje Komunalne 2018
Opis: Lublin znalazł się gronie miast, w których na przestrzeni 2017 i 2018 roku powstały najlepsze przedsięwzięcia komunalne. Wyróżniona została przebudowa skrzyżowania al. Solidarności i al. Gen. Wł. Sikorskiego oraz ul. Gen. Ducha. Inwestycje były oceniane pod kątem: montaż finansowy, efekt prorozwojowy inwestycji, efekt proekologiczny i antysmogowy inwestycji, innowacyjność inwestycji (w przypadku projektów smart cities), rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.
Przyznane przez: Portalsamorzadowy.pl

26.03.2018
5. miejsce w rankingu polskich miast zrównoważonych
Opis: Lublin zajął piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej, a także został doceniony w obszarach: społeczeństwo (2. miejsce) i środowisko (4. miejsce). Raport obejmował 50 polskich miast.
Przyznane przez: Ranking przygotowała firma projektowo-doradczea Arcadis

26.02.2018
Samorząd Równych Szans
Opis: Lublin otrzymał tytuł Samorządu Równych Szans w kategorii „Przyjazne zatrudnienie w jednostkach Miasta Lublin dla osób z niepełnosprawnościami” oraz Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Celem Konkursu jest promocja dobrych praktyk realizowanych przez samorządy na rzecz osób niepełnosprawnych, pobudzanie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych, wspieranie ich niezależności, zaradności osobistej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
Przyznane przez: Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

5.02.2018
„Wschodzące miasto roku”
Opis: Lublin został zwycięzcą CEE Shared Services Awards otrzymując główna nagrodę w kategorii „Emerging City of the Year – Poland” czyli „Wschodzące miasto roku”. Wyróżnienie przyznano za wkład w rozwój sektora usług biznesowych.
Przyznane przez: Jury złożone z przedstawicieli środowisko branży BSS Europy Środkowo-Wschodniej

9.01.2018
Certyfikat dla czystego ciepła systemowego Lublina
Opis: Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. otrzymało Certyfikat redukcji emisji PreQurs dla całego lubelskiego systemu ciepłowniczego. Dokument określa wpływ produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na środowisko, w porównaniu do indywidualnego ogrzewania węglowego. Informacje zawarte w certyfikacie wskazują na to ile razy mniej szkodliwych substancji uwalniane jest do powietrza dzięki produkcji przez LPEC ciepła w wyspecjalizowanych elektrociepłowniach zamiast w indywidualnym piecu węglowym.
Przyznane przez: Certyfikacja systemów ciepłowniczych realizowana jest przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB)

2017

14.12.2017
Kryształowa Cegła 2017 dla Stadionu Lekkoatletycznego w Lublinie i Placu Litewskiego
Opis: wyróżnienie w kategorii „Obiekty sportowo-rekrecyjne” otrzymał nowy stadion lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego, Kryształową Cegłę w kategorii „przestrzenie publiczne” -Plac Litewski. O prestiżowe nagrody ubiegały się 42 obiekty z trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi.
Przyznane przez: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin

14.12.2017
Samorządowy Lider Edukacji - nagroda w ramach VII edycji „Samorządowy Lider Edukacji”
Opis: Wyróżnienie specjalne przyznawane samorządom, które wykazały największy progres w dziedzinie rozwoju edukacji. Lublin doceniono za sukcesy w lokalnej polityce oświatowej, w tym nowatorskie pomysły, twórcze rozwiązania, oryginalne projekty, zaangażowanie w sprawy uczniów i nauczycieli oraz wrażliwość na problemy społeczne w sferze edukacji.
Nagrodą Nadzwyczajną wyróżniono Panią Ewę Dumkiewicz-Sprawkę, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania. Uhonorowana została tytułem „Menedżera Sukcesu w Oświacie”.
Przyznane przez: Zarząd Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów Samorządnych Województw

02.10.2017
Lublin wyróżniony jako doskonały ośrodek akademicki
Województwo lubelskie w czołówce innowacyjności wg Indeksu Millenium 2017
Opis: Województwo lubelskie sklasyfikowano na piątym miejscu w prestiżowym rankingu "Indeks Millennium 2018 - Potencjał Innowacyjności Regionów”. Miasto Lublin zostało wyróżnione jako doskonały ośrodek akademicki.
Celem badania jest analiza potencjału zróżnicowania i kierunku rozwoju innowacyjności w polskich województwach w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info.
Przyznane przez: raport „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” organizowany przez Bank Millennium

26.09.2017
Nagroda Europy 2017 dla Lublina
Opis: Nagroda Europy to najważniejsza z wyróżnień przyznawanych corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Trafia ona do miast, które aktywnie promują idee europejskie, a także działają na rzecz budowania wspólnoty i solidarności.
Lublin ogromnie rozwinął swoją współpracę międzynarodową i wyróżnił się działaniami z miastami partnerskimi, wykazał więzi z zagranicznymi społecznościami lokalnymi, ale także był organizatorem wydarzeń proeuropejskich. Komitet przyznał wyróżnienie m.in. za organizowanie szeregu uroczystości celebrujących Dzień Europy (jak np. symulacja sesji Parlamentu Europejskiego dla młodzieży) czy imprez kulturalnych (Noc Kultury, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, Carnaval Sztukmistrzów) oraz corocznych edycji Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, a także za zasługi miasta w wysyłaniu konwojów humanitarnych do Gruzji i na Ukrainę.
Przyznane przez: Rada Europy 

21.09.2017
Plac Litewski Top Inwestycją Polski Wschodniej 2017
Opis: Rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin, tj. Placu Litewskiego uzyskała najwięcej głosów w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2017. Swoje głosy przez internet oddawali czytelnicy Portalsamorządowy.pl. Ponad 10 tys. osób zagłosowało na lubelski plac Litewski.
Przyznane przez: Portalsamorządowy.pl

9.09.2017
Prezydent Krzysztof Żuk Człowiekiem Roku Smart City
Opis: Wyróżnienie przyznane za całościowe i innowacyjne podejście do strategii smart city oraz podjęcie szeregu działań, mających na celu rozwój Lublina w kierunku inteligentnego miasta.
Lublin doceniono za wzorową komunikację z mieszkańcami, nowoczesny tabor autobusów, lubelski rower miejski, rozbudowaną sieć światłowodową oraz dbałość o infrastrukturę przestrzenną.
Przyznane przez: Smart City Forum

14.06.2017
Lublin w gronie 10 najważniejszych lokalizacji dla branży nowoczesnych usług dla biznesu według ABSL
Opis: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) rokrocznie wydaje raport, w którym analizuje bieżącą sytuację branży, wraz ze scharakteryzowaniem wybranych aspektów rynku pracy, rynku nieruchomości biurowych oraz systemu zachęt inwestycyjnych.
Według zestawienia, Lublin jest jednym z beneficjentów szybkiego wzrostu branży nowoczesnych usług BPO/SSC. Poziom zatrudnienia w sektorze wzrósł do 5,7 tys. osób, co plasuje nasze miasto na 9 miejscu w Polsce, a na 8 miejscu jeśli chodzi o liczbę centrów.
Przyznane przez: Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

18.05.2017
Klaster Lubelska Medycyna finalistą IMTJ Medical Travel Summit 2017
Opis: Jednym z dwóch finalistów konkursu w kategorii ”Health and Medical tourism cluster of the year” został Klaster Lubelska Medycyna – Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych.
Klaster Lubelska Medycyna jest platformą współpracy w zakresie praktyki i nauk medycznych między uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo-badawczymi, podmiotami leczniczymi, przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
IMTJ Summit jest wydarzeniem w którym uczestniczą decydenci z branży zaangażowani w rozwój turystyki medycznej oraz międzynarodowego rynku pacjentów.
Przyznane przez: IMTJ Medical Travel Summit

9.03.2017
Lublin laureatem Rankingu Zdrowia Polski
Opis: Lublin został jednym z laureatów w Rankingu Zdrowia Polski według Dziennika Gazety Prawnej. Miasto uznane zostało za jedno z najzdrowszych miast w kraju, zajmując trzecie miejsce w rankingu, zaraz po Krakowie i Rzeszowie.
Przyznane przez: Dziennik Gazeta Prawna

22.02.2017
Lublin na podium w rankingu fDi Magazine - trzecie miejsce FDI strategies
Opis: Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index - najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie.
Autorzy raportu docenili Lublin za pracę na rzecz rozwoju klastrów działających w mieście, wspieranie innowacji technologicznych oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju sektora motoryzacyjnego we współpracy z lubelskimi uczelniami. Docenili także wysoko wykwalifikowane kadry, w tym 10 tys. studentów kierunków technicznych, którzy już dziś na studiach mogą podjąć praktyki oraz pracę w tym sektorze.
Przyznane przez: fDi Magazine – raport

16.01.2017
Lublin doceniony za program partycypacji społecznej

Opis: Program partycypacji społecznej Miasta Lublin "Twoje miasto, Ty decydujesz" został doceniony przez ekspertów i zarekomendowany przez Polskę do prezentacji podczas 9. Europejskiej Konferencji Jakości 2017, która odbyła się w dniach 15-16 maja 2017 r. na Malcie. Spośród 10 zgłoszonych przez różne podmioty praktyk, eksperci wybrali dwie - jedną z Lublina, drugą zgłoszoną przez Izbę Celną w Białymstoku tj. Asystent Granica – wirtualny przewodnik po polskich przejściach granicznych. Eksperci docenili użyteczność, innowacyjność i adaptacyjność programu Miasta Lublina, zaś szczególną uwagę zwrócili na inicjatywę Zielonego Budżetu Obywatelskiego – mechanizmu, który umożliwia mieszkańcom i mieszkankom zgłaszanie pomysłów w zakresie tworzenia nowych lub doskonalenia istniejących obszarów zielonych.

2015

02.12.2015
Lublin doceniony w Europie za działania partycypacyjne

Opis: Lublin znalazł się wśród trzech miast nominowanych do Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2015 w kategorii projektów lokalnych za działania z zakresu partycypacji społecznej „Twoje miasto, ty decydujesz". Aplikację miasta wybrano spośród 266 projektów zgłoszonych przez samorządy z całej Europy. Certyfikat nominacji odebrał Sekretarz Miasta Lublin Andrzej Wojewódzki podczas gali w Maastricht. Lublin otrzymał także Certyfikat Dobrych Praktyk za działania w ramach programu Rodzina Trzy Plus. W 2015 roku Lublin był jedynym miastem z Polski, którego projekty przeszły pozytywnie weryfikację i otrzymały wyróżnienia. Konkurs Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego (European Public Sector Award, EPSA 2015) to prestiżowy konkurs organizowany przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) z siedzibą w Maastricht. Oficjalnym partnerem konkursu jest m.in. Komisja Europejska. Celem konkursu EPSA 2015 jest identyfikacja i promocja najciekawszych rozwiązań w sektorze publicznym w krajach Unii Europejskiej. Informacje na temat konkursu oraz publikacje dostępne są na stronie.