19 krążków SMS Lublin
04.06.2018

Pływacy SMS Lublin zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej podczas zawodów II rundy Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego. Ich dorobek to 19 medali. Zawody odbyły się w obiekcie Aqua Lublin w dniach 1-2 czerwca.

Osiem złotych, siedem srebrnych i cztery brązowe krążki to wynik ekipy z Lublina. Lepszy wynik od nich osiągnęli tylko pływacy z Oświęcimia, którzy na podium stawali 20-krotnie. W zestawieniu drużynowym Lublin z dorobkiem 3985 punktów uplasował się na drugim miejscu. Zwyciężył SMS Oświęcim (4268 punktów). Na trzeciej pozycji znaleźli się pływacy Szczecina (3732 punkty). Impreza była podzielona na trzy bloki. Podczas ostatniego z nich obecny był Prezes Polskiego Związku Pływackiego, Paweł Słomiński:

Jestem przyzwyczajony do tego, że w Lublinie wszystko zawsze przebiega tak, jak powinno. Trenerzy i zawodnicy wyglądają na zadowolonych z przebiegu zawodów, a to świadczy, że wszystko poszło bardzo dobrze. Lublin już na dobre zagościł na pływackiej mapie Polski. Mamy tylko 16 obiektów 50-metrowych w kraju, w tym Aqua Lublin. Pod względem organizacyjnym przebiega tu wszystko dobrze. Współpraca z Miastem układa się też wspaniale. To wszystko sprawia, że Polski Związek Pływacki chętnie powierza imprezy Lublinowi – powiedział Prezes PZP, Paweł Słomiński.

W pierwszym bloku startowym SMS Lublin zdobył sześć medali. Na najwyższym stopniu podium w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym stanęła Wiktoria Samuła (32.76 sekundy). Srebro wywalczyła jej koleżanka z drużyny, Weronika Żmuda (33.00 sekundy). W zmaganiach tym samym stylem, ale na dystansie 200 metrów, na najniższym stopniu podium znalazła się Karolina Smyłek, która uzyskała rezultat 2:21.36 sekundy. Bardzo blisko złotego medalu w rywalizacji na 100 metrów motylkiem była Wiktoria Czarnecka. Lublinianka ukończyła zmagania z czasem 1:02.75 sekundy. Do pierwszej na mecie zawodniczki SMS-u Oświęcim – Katarzyny Kołodziej, zabrakło jej tylko 0.32 sekundy. Również druga była Julia Adamczyk w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym. Pływaczka uzyskała wynik 4:52.32 sekundy. Niewiele do zwycięstwa zabrakło sztafecie żeńskiej 4x200 metrów stylem dowolnym. Walka toczyła się do samego końca.Ostatecznie lubliniankom w składzie: Kamila Andrzejewska, Ewa Osiniak, Wiktoria Samuła, Julia Adamczyk do pierwszych zawodniczek z Oświęcimia zabrakła tylko 0.1 sekundy. Czas Lublina to 8:26.86 sekundy.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się dla gospodarzy bardzo udanie. W rywalizacji kobiet na 400 metrów stylem dowolnym pierwsza do mety dopłynęła Julia Adamczyk (4:24.75 sekundy), a jako druga zawody ukończyła Kamila Andrzejewska (4:27.54 sekundy). Również dwie pierwsze lokaty wywalczyły zawodniczki z Lublina w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym. Wygrała Weronika Żmuda (2:32.98 sekundy). Jako druga zawody ukończyła Wiktoria Samuła (2:34.75 sekundy). Drugie tego dnia złoto indywidualnie zdobyła w zmaganiach na 200 metrów zmiennym Julia Adamczyk (2:19.68 sekundy). Brąz do dorobku gospodarzy dołożył Bartosz Małyska w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym. Zakończył wyścig z czasem 4:05.30 sekundy. Do srebra zabrakło mu 0.25 sekundy. Ostatnim akcentem drugiego bloku porannego było drugie miejsce sztafety 4x100 metrów kobiet (styl dowolny). Rywalizacja o srebro trwała do ostatnich metrów. Zwycięsko z niej wyszły lublinianki w składzie: Wiktoria Czarnecka, Zuzanna Rabiniak, Ewa Osiniak, Julia Adamczyk, które uzyskały czas 3:57.12 sekundy. Był on lepszy od trzeciej drużyny Szczecina o 0.31 sekundy.

Ostatni blok świetnie rozpoczął Krzysztof Oller. Zawodnik SMS Lublin okazał się najlepszy w wyścigu na 200 metrów motylkiem (2:04.29 sekundy). Po nim brąz wywalczyła Karolina Smyłek na 100 metrów stylem grzbietowym (1:05.97 sekundy). Następnie dwa po złocie zdobyli: Wiktoria Samuła w rywalizacji na 100 metrów klasykiem (1:12.24 sekundy) oraz Julia Adamczyk na 800 metrów stylem dowolnym (9:03.77 sekundy). Przedostatni medal w imprezie dla Lublina zdobył Stanisław Chałat w wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym (16:12.69 sekundy). Na zakończenie zawodów złoto wywalczyła sztafeta kobiet 4x100 (zmienny). Drużyna: Karolina Smyłek, Wiktoria Czarnecka, Weronika Żmuda, Julia Adamczyk osiągnęła czas 4:18.12 sekundy.

Wystartowało 17 zespołów. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej na pewno nas bardzo cieszy. Tym bardziej, że jest to dopiero trzeci rok funkcjonowania SMS-u w Lublinie. Uczestnicy są zadowoleni z organizacji, z obiektu, z miasta, które szczególnie w tym okresie roku jest bardzo ciekawe. Na pewno będziemy na stałe funkcjonować w kalendarzu imprez Polskiego Związku Pływackiego – skomentował trener Piotr Kasperek.