AZS UMCS Lublin najlepszą drużyną w Polsce!

05.05.2021

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców zakończone w mocnym stylu. Padły trzy nowe rekordy Polski. Klasyfikację punktową zwyciężyli gospodarze.

Ostatni dzień mistrzostw otworzyła rywalizacja na 50 metrów stylem dowolnym. Walka o złoto ponownie rozstrzygnęła się pomiędzy Dominiką Sztandera (MKS Juvenia Wrocław), a Weroniką Hallmann (AZS AWF Warszawa). Scenariusz i tym razem się powtórzył. Wygrała pływaczka z Wrocławia. Jej rywalka była wolniejsza o 0.32 sekundy i dopłynęła jako druga. Po brąz na tym dystansie sięgnęła Karolina Piechowicz (SWIMLAND Olsztyn), która dodatkowo osiągnęła minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy.

Rano pobił rekord Polski i zapowiedział, że w walce o medal będzie jeszcze lepszy. Dotrzymał słowa. Jan Kozakiewicz (Legia Warszawa) ustanowił nowy najlepszy wynik w kraju na tym dystansie – 27.11 sekundy.

Jest elegancko: szybko, miło, fajnie. Jest po prostu dobrze! Po eliminacjach, gdzie poprawiłem rekord Polski po raz pierwszy, w finale miała być zabawa i ona była. Oczywiście odczuwałem trudy poranka, ale wiecie jak to jest: na 50 metrów jest duża adrenalina i ciało jakoś samo się regeneruje. Do Budapesztu pojadę na spokojnie. Mistrzostwa Europy będą moją pierwszą seniorską imprezą międzynarodową. Jeśli będzie finał, ocenię ten występ 10/10. Czyj jestem gotowy na kolejny rekord Polski? O każdej porze dnia i nocy! (śmiech) – podsumowuje Jan Kozakiewicz.

Drugie miejsce na podium zajął Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź). W wyścigu o medal rywalizowali bracia – Rafał Kusto (UKS ”ORKA” Lubań) i Robert Kusto (UKS G-8 Bielany Warszawa). Ten pojedynek rozstrzygnął się na korzyść Rafała. Był minimalnie szybszy od swojego brata i to jemu przypadł brąz. Padły także dwa rezultaty lepsze niż minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Te czasy należały do Bartosza Skóry (UKS Piątka Konstantynów Łódzki) i Tomasza Kraczkowskiego (SWIMLAND Olsztyn).

Nowy rekord krajowy padł także na 100 metrów stylem grzbietowym pań. Autorką tego rezultatu jest Peda Paulina (AZS AWF Katowice). Od tej pory najlepszy rezultat na tym dystansie wynosi 1:00.34 sekundy. Drugi czas w tym wyścigu należał do Klaudii Naziębło (MKS Juvenia Wrocław). Po brązowy krążek natomiast sięgnęła Agata Naskręt (UKS G-8 Bielany Warszawa). Cała pierwsza trójka uzyskała lepszy czas niż minimum do sztafet na igrzyska olimpijskie.

Kwalifikacje do sztafet padły także w wyścigu panów. Tym razem jednak lista jest dłuższa, bo postawiony próg przkeroczyło pięciu pływaków. Najszybszy był Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany Warszawa), który dodatkowo wypełnił kwalifikację na mistrzostwa Europy w Budapeszcie.

Czuję się bardzo dobrze. Nie przygotowywałem się w 100% na te mistrzostwa, celem są Mistrzostwa Europy w Budapeszcie, które zaczynają się już za trzy tygodnie. Jestem zadowolony z osiągniętego czasu, to mój drugi wynik w karierze, trochę gorszy od minimum na Igrzyska Olimpijskie, ale na pewno dający satysfakcję z tego, w którym miejscu teraz jestem – komentuje Kacper Stokowski.

Srebrny medal zdobył rekordzista Polski na tym dystansie – Radek Kawęcki (AZS AWF Warszawa). Trzeci dopłynął Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszaw), który po raz kolejny pobił pobił rekord Polski w swojej kategorii wiekowej – juniorów 17 lat. Poza podium znalazł Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa), ale zarówno on jak i Masiuk uzyskali lepszy czas niż minimum na juniorskie mistrzostwa Europy.

Formę z rana utrzymała Zuzanna Famulok (UKP Unia Oświęcim). W eliminacjach na 200 metrów zmiennym była najszybsza, a w walce o medale także nie miała sobie równych. Rezultat 2:16.72 sekundy zapewnił jej złoto. Medal ze srebrnego kruszcu przypadł Justynie Poznańskiej (MKS Jedynka Łódź), a podium domknęła Kinga Paradowska (MUKS ”Piętnastka').

Rywalizacja mężczyzn rozstrzygnęła się pomiędzy Marcelem Wągrowski (AZS Łódź), a Dominikiem Bujakiem (St. Lok. SALOS Cortile Kielce). Na ostatnie prostej szybszy o zaledwie 0,09 sekundy był zawodnik z Łodzi. Do nich na podium dołączył Dawid Szwedzki (WKS Śląsk). Wspomnianą walkę o zwycięstwo podsumował złoty medalista – Marcel Wągrowski:

Dałem z siebie wszystko. Obroniłem tytuł i to mnie najbardziej cieszy. Wynik troszkę gorszy niż dwa lata temu, ale wykrzesałem z siebie, ile tylko mogłem. Mam nadzieję, że za rok złoto również powędruje do mnie. Rywalizacja z Dominikiem Bujakiem nie była łatwa. Rywalizujemy w zasadzie od 14 roku życia, dzisiaj wygrałem ja. Jeśli mam uzyskiwać lepsze czasy niż obecnie, konieczne jest poprawienie tej nieszczęsnej żabki.

Na najdłuższym dystansie rywalizowały dzisiaj panie. Było to 1500 metrów stylem dowolnym. Przed południem odbyły się trzy pierwsze serie, a tę najszybszą zostawiono na koniec. Podium zdominowały pływaczki UKS 190 Łódź. Najszybsza była Paulina Peda, która do przepłynięcia tej odległości potrzebowała 16:43.80 sekundy. Jej koleżanka ze zespołu – Alensadra Knop uzyskała trzeci rezultat. Między zawodniczkami z Łodzi uplasowała się reprezentantka UKP ,,Polonii Warszawa” – Klaudia Tarasiewicz.

Tak jak w przypadku pań najszybszą serię mężczyzn rozegrano pod wieczór. Styl pozostał ten sam. Oba wyścigi różniła jedynie odległość. Pływacy ścigali się na 800 metrów. Wyścig ten wygrał Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko), który pokonał tę odległość w czasie 8:02.84 sekundy. Drugi dopłynął Kacper Dereń (WKS Śląsk), a tuż za nim finiszował Filip Zaborowski (MKP Szczecin). O sporym niedosycie mówił Wojciech Wojdak:

Udało się wygrać, ale czas nie powala. Jest spory niedosyt, ale widocznie to nie był moment, żeby uzyskać minimum na Tokio. Musimy popracować jeszcze więcej. Moja życiówka jest lepsza o 21 sekund niż dzisiejszy wynik, więc to był słaby występ. Nie wynika na pewno ze zmęczenia, ale zbyt częstej zmiany trenerów. W styczniu wróciłem do szkoleniowca, z którym osiągałem największe sukcesy. Myślę, że potrzeba nam więcej czasu.

Ostatnia rywalizacja na mistrzostwach odbyła się na 4×100 metrów stylem zmiennym. Rywalizacja pań zakończyła się zwycięstwem MKS Juvenii Wrocław. Warto zaznaczyć, że ich rezultat 4:02.63 sekundy jest teraz nowym rekordem Polski. Zwycięski skład prezentuje się następująco: Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera i Kornelia Fiedkiewicz. Drugie miejsce przypadło reprezentantkom AZS AWF Katowice, a brąz zdobyły zawodniczki KU AZS UMCS Lublin w składzie: Laura Bernat, Martyna Piesko, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka, które  dopłynęły z czasem 4:10.94. Wygrała sztafeta Juvenii Wrocław, która ustanowiła nowy rekord Polski (4:02.63).

Wyścig panów zakończył się zwycięstwem ekipy UKS G-8 Bielany Warszawa. W składzie znajdowali się Ksawery Masiuk, Adrian Jaśkiewicz, Robert Kusto i Kacper Stokowski. Dystans 800 metrów pokonali w czasie 3:40.06 sekundy. Po srebro sięgnęli pływacy AZS AWF Katowice, a na ostatnim miejscu medalowym stanęła druga reprezentacja UKS G-8 Bielany Warszawa.

I tak zakończyły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła drużyna MKS Juvenii Wrocław. W klasyfikacji punktowej wygrali gospodarze – KU AZS UMCS Lublin. Akademicy sięgnęli po 13 medali (2 złote, 5 srebrnych, 6 brązowych). Jeżeli chodzi o wyniki indywidualne to najlepszą pływaczką została Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław). Po stronie panów mieliśmy ex aequo trzech triumfatorów – Paweł Juraszek (MKS Dziewiątka Dzierżoniów), Jakub Kraska (AZS Łódź) i Karol Ostrowski (MKP Szczecin).

źródło: asz.umcs.pl